ԳԿՄԿ և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսը հանդես եկավ դասախոսություններով Կրակովի մանկավարժական համալսարանում
Մայիսի 18, 2022
Մայիսի 6-12 էրազմուս+ շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանության և բնօգտագործում» ամբիոնի «Քաղաքային շրջակա միջավայր» առարկայի դասախոս, ծրագրի գիտական համակարգող Գայանե Ներսիսյանը ճանաչողական այցով գտնվում էր Լեհաստանի Կրակովի մանկավարժական համալսարանում: Այցելության նպատակը «Քաղաքային կանաչապատում» թեմայով դասախոսությունների ներկայացումն էր ներկայիս գլոբալ կլիմայական փոփոխությունների համատեքստում:
Այցելության ընթացքում հանդիպում տեղի ունեցավ Կրակովի մանկավարժական համալսարանի «Բնապահպանության և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս, Լեհաստանի կողմից ծրագրի համակարգող և Կենտրոնի գործընկեր Ջոհաննայի հետ, ում հետ քննարկվեցին Համալսարանում նախատեսվող քաղաքային կանաչապատման և ծառերի էկոհամակարգային ծառայությունների վերաբերյալ:
Ծրագրի շրջանակներում այցելություն կազմակերպվեց նաև Կրակովի մանկավարժական համալսարանի Աշխարհագրության ինստիտուտի ձեռներեցության և տարածական կառավարման ամբիոն /Department of Entrepreneurship and Spatial Management/, քննարկվեցին ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակելու հեռանկարներն ու հնարավորությունները աշխարհի փոփոխությունների նոր ենթատեքստում, հատկապես կանաչապատման նոր մոտեցումների մասին, որին շատ արագ ինտեգրվել է Կրակով քաղաքը նոր կանաչապատման լուծումներով՝ նպաստելով կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմմանն ու հարմարվողականությանը, ինչպես նաև կենսաբազմազանության ապահովմանը: Այս համատեքստում շատ արդիական էին քաղաքային տարածքների լանդշաֆտային դիզայնի մոտեցումները, որոնք ներկայացվեցին «Լանդշաֆտային դիզայն» բաժնի ուսանողների բարեկարգման և կանաչապատման նախագծերի շրջանակներում:
Հանդիպումներ կազմակերպվեցին նաև Աշխարհագրության ինստիտուտի աշխարհագրության կրթության և հետազոտությունների ամբիոնի, Կրակովի մանկավարժական համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի ներկայացուցիչների հետ՝ վերջինիս հետ սերտորեն համագործակցելով արդեն 5 տարի:
Այցելություն Կրակով քաղաք չսահմանափակվեց միայն հանդիպումներով և քննարկումներով Համալսարանի անձնակազմի հետ: Մայիսի 10-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Գայանե Ներսիսյանը մասնակցեց նաև Հայնայի և Արիզոնայի պետական համալսարանների կողմից համատեղ բացված միջազգային զբոսաշրջության քոլեջի դոկտոր Յանա Վենգելի առցանց հանդիպմանը, որը նվիրված էր նոր համավարակային պայմաններում մարդկանց զբոսաշրջային ուղևորություններին ներգրավվածության բարձրացմանը՝ միաժամանակ ներառելով բնապահպանական կրթության բաղադրիչը, հատկապես բնության հատուկ պահպանվող վայրերում՝ ծանոթացնելով սովորողներին և զբոսաշրջիկներին սպիտակ և կարմիր գրքի տեսակների հետ, ինչպես նաև կենսաբազմազանության ավելացմանն ուղղված միջոցառումներին:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է շարունակել արդեն մեկնարկած համագործակցությունը «Լանդշաֆտային դիզայն» բաժնի հետ: Հընթացս քննարկվում է Կրակովի մանկավարժական համալսարանի կենսաբանական ֆակուլտետի հետ համագործակցությունը, որը նոր հնարավորություններ կստեղծի կազմակերպելու տարբեր հետազոտական աշխատանքներ և տպագրելու համատեղ հոդվածներ:

A lecturer of "Environmental Protection and Nature Management" Department of Ecocenter and ISEC NAS RA delivered lectures at the Pedagogical University of Kraków
May 18, 2022
On May 6-12, 2022, а lecturer in Urban environment at "Environmental Protection and Nature Management" Department of Ecocenter and ISEC NAS RA, the scientific coordinator of the program, Gayane Nersisyan, was on a study visit to the Pedagogical University of Krakow, Poland, within the framework of Erasmus+ International Credit Mobility Program. The purpose of the visit was to deliver lectures on "Urban Greening" in the context of current global climate change.
Throughout the visit, a meeting was held with Johanna, a lecturer at the Department of "Environment Protection and Natural Management" of the Pedagogical University of Krakow, coordinator of the project from Poland and a partner of ISEC NAS RA, with whom it was discussed about University planning urban greening and ecosystem services of trees.
Within the framework of the study program a visit was also organized to the Department of Entrepreneurship and Spatial Management of the Institute of Geography of the Pedagogical University of Krakow, the prospects and possibilities of sustainable cooperation were discussed within the framework of the project in the new context of world changes, especially the new approaches to greening into which the city of Krakow has been very quickly integrated with its new greening solutions, thus contributing to climate change mitigation and adaptation, as well as preserving biodiversity. In this term, the approaches to the landscape design of urban areas, presented by the students of the "Landscape Design" Department within the framework of the improvement and greening projects, were of relevance and significance.
Meetings were also organized with representatives of the Department of Geography Education and Research of the Institute of Geography, as well as Department of External Relations of the Pedagogical University of Krakow, having been closely cooperating with them for 5 years.
The visit to the city of Krakow was not limited to meetings and discussions with the staff of the University. On May 10, Gayane Nersisyan also participated in the online meeting of Dr. Jana Wengel from the College of International Tourism opened jointly by Haynan and Arizona State Universities, which was aimed at increasing people's involvement in tourist trips in the new pandemic conditions, thus including the component of environmental education, mainly in specially protected nature areas, introducing learners and tourists to the varieties of white and red books, as well as activities aimed at increasing biodiversity.
Within the framework of the project it is planned to strengthen bilateral cooperation with the "Landscape Design" Department. Partnership with the Faculty of Biology of the Pedagogical University of Krakow is currently being discussed, which will create new exciting opportunities for implementation various research works and publication of joint articles.