Տեղեկատվական օր Տուշայի համալսարանում
Ս/թ սեպտեմբերի 26-28-ը Իտալիայի Տուշայի համալսարանում միջազգային ուսանողների համար կազմակերպվել էին տեղեկատվական (կողմնորոշման) օրեր։
Հաշվի առնելով, որ այդ օրերի ընթացքում Տուշայի համալսարանում էր գտնվում նաև համալսարանի դոկտորական դպրոցի շրջանավարտ և ներկայումս ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և Էկոկենտրոնի համատեղ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյանը, վերջինիս առաջարկվեց նոր ուսանողների հետ կիսվել իր փորձով։
Դավիթ Պիպոյանի սահիկահանդեսը նվիրված էր «Էրասմուսը` որպես հնարավորությունների և համագործակցության հարթակ» թեմային, որտեղ նա ուսանողներին` այդ թվում Տուշայի համալսարանում ներկա պահին սովորող հայ ուսանողներին, ներկայացրեց նեթվորքինգի դերը, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի, ինչպես նաև Էկոկենտրոնի հետ համագործակցության հաջողված փորձը, ինչի արդյունքում այսօր բնապահպանության ու սննդի անվտանգության թեմաներից համագործակցության շրջանակն ընդլայնվել է մինչև մարդու իրավունքներ։
Դ. Պիպոյանը ողջունեց կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական ծրագրով սովորող ուսանողներին՝ հորդորելով Իտալիայի գեղեցիկ և հարուստ մշակութային ժառանգությամբ հիանալու հետ զուգահեռ, չանտեսել դասերը և ջանալ հնարավորինս շատ զինվել հիմնարար գիտելիքներով, որոնք ստեղծում են այն ամուր հիմքը ներկայիս աշխատաշուկայում հաջողության հասնելու համար:

Информационный день в университете Туши
26-28 сентября с. г. в университете города Туша в Италии для иностранных студентов были организованы информационные (ориентировочные) дни. Принимая во внимание, что в эти дни выпускник докторской школы университета, а в настоящее время руководитель Центра оценки риска пищевой цепочки экоцентра НАН РА, а также преподаватель совместной кафедры МНОЦ и Экоцентра экологии и природопользования Давид Пипоян находился в университете Туши, ему было предложено поделиться своим опытом с новыми студентами.
Презентация Давида Пипояна была по теме "Эразмус, как платформа возможностей и сотрудничества", в рамках которой он представил роль нетворкинга студентам, в том числе и студентам из Армении, обучающимся в настоящее время в университете Туши, а также продемонстрировал успешный опыт сотрудничества с МНОЦ НАН РА и Экоцентром, в результате которого рамки сотрудничества были расширены от экологии и безопасности пищевых продуктов до прав человека.
Д. Пипоян поприветствовал иностранных студентов, завершающих программу с двойным дипломом, призвал не только наслаждаться красивым и богатым культурным наследием Италии, но и к урокам относиться более серьезно и попытаться по возможности приобрести фундаментальные знания, которые являются залогом успеха на современном рынке труда.