Տեղեկատվական օր Տուշայի համալսարանում
Ս/թ սեպտեմբերի 26-28-ը Իտալիայի Տուշայի համալսարանում միջազգային ուսանողների համար կազմակերպվել էին տեղեկատվական (կողմնորոշման) օրեր։
Հաշվի առնելով, որ այդ օրերի ընթացքում Տուշայի համալսարանում էր գտնվում նաև համալսարանի դոկտորական դպրոցի շրջանավարտ և ներկայումս ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և Էկոկենտրոնի համատեղ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյանը, վերջինիս առաջարկվեց նոր ուսանողների հետ կիսվել իր փորձով։
Դավիթ Պիպոյանի սահիկահանդեսը նվիրված էր «Էրասմուսը` որպես հնարավորությունների և համագործակցության հարթակ» թեմային, որտեղ նա ուսանողներին` այդ թվում Տուշայի համալսարանում ներկա պահին սովորող հայ ուսանողներին, ներկայացրեց նեթվորքինգի դերը, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի, ինչպես նաև Էկոկենտրոնի հետ համագործակցության հաջողված փորձը, ինչի արդյունքում այսօր բնապահպանության ու սննդի անվտանգության թեմաներից համագործակցության շրջանակն ընդլայնվել է մինչև մարդու իրավունքներ։
Դ. Պիպոյանը ողջունեց կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական ծրագրով սովորող ուսանողներին՝ հորդորելով Իտալիայի գեղեցիկ և հարուստ մշակութային ժառանգությամբ հիանալու հետ զուգահեռ, չանտեսել դասերը և ջանալ հնարավորինս շատ զինվել հիմնարար գիտելիքներով, որոնք ստեղծում են այն ամուր հիմքը ներկայիս աշխատաշուկայում հաջողության հասնելու համար:

Orientation Day at UNITUS
On September 26-28, information (orientation) days were organized for international students at the University of Tuscia (UNITUS) located in Italy. During those days Davit Pipoyan, the graduate of UNITUS doctoral school and currently Head of Food Risk Assessment Center at CENS NAS RA, as well as a lecturer at Joint Department of Environmental Protection and Nature Management of ISEC and CENS, was at UNITUS, so he was offered to share his experience with the new students in the course of the orientation days.
Davit Pipoyan's presentation was dedicated to the following topic: Erasmus as a platform of opportunities and cooperation, where he presented the role of networking to the students, including the Armenian students currently studying at UNITUS, the successful experience of cooperation with ISEC NAS RA, as well as CENS, which resulted in the current expansion of the collaboration - from environmental protection and food security topics to the double degree program in human rights and security.
D. Pipoyan welcomed the double degree students, noting that although Italy is a very beautiful country with a rich cultural heritage, however, classes should be taken very seriously and fundamental knowledge needs acquiring, which is the key to success in today's job market.