ՄԵՆՎԻՊՐՈ ծրագրի առցանց մշտադիտարկումը էրազմուս+ ազգային գրասենյակի կողմից
Ս/թ մայիսի 4-ին տեղի ունեցավ Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ՄԵՆՎԻՊՐՈ ծրագրի առցանց մշտադիտարկումը Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի կողմից:
Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի աշխատակիցներ Լանա Կառլովան և Անի Թորոսյանը, ԳԿՄԿ և էկոկենտրոնի համակարգող թիմը, Գավառի պետական համալսարանի համակարգող թիմը, ինչպես նաև ԳԿՄԿ Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոսական կազմը մասնակցեցին այս հանդիպմանը:
Էկոկենտրոնի տնօրեն, ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սահակյանը ներկայացրեց ծրագրի առաջընթացը և ձեռքբերումները՝ հաշվի առնելով COVID-19 համաճարակով պայմանավորված խնդիրները և ծառացած մարտահրավերները: Մասնավորապես ներկայացվեց ERLEP միջհամալսարանական բնապահպանական գիտակրթական լաբորատորայի համալրման գործընթացը, ձեռք բերված սարքերը, ներքին և արտաքին շահառուների հետ տարվող աշխատանքները, ERLEP լաբորատորիայում անցկացվող գիտահետազոտական պրակտիկաները,  առարկայական նկարագրերի մշակման գործընթացը, հաջողված համագործակցությունը MENVIPRO և ABioNet Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրերի միջև, ԳԿՄԿ մագիստրանտների հետազոտական պրակտիկայի անցկացնումը տարբեր արտաքին շահառուների մոտ՝ ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ, «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» («ՀԱԲԼԾԿ») ՊՈԱԿ, Կադաստրի կոմիտեի գեոմատիկայի կենտրոն, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի բնապահպանական վարչություն:
ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժին պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ծրագրի լուսաբանման շրջանակում իրականացված և իրականացվելիք աշխատանքները:
Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան անդրադարձավ ՄԵՆՎԻՊՐՈ ծրագրի շրջանակներում իրականացված գործողություններին և ընդհանուր ծրագրի իրականացման բարելավմանն ուղղված մի շարք առաջարկներ արեց:

Онлайн-мониторинг программы MENVIPRO со стороны Национального офиса Erasmus +
Национальный офис Erasmus + провёл (4 мая с.г.) онлайн-мониторинг Программы развития возможностей Capacity Building MENVIPRO. На этой встрече приняли участие сотрудники Национального офиса Эразмус + Лана Карлова и Ани Торосян, координационная группа МНОЦ и Экоцентра НАН РА, координационная группа Гаварского государственного университета, а также профессорско-преподавательский состав кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА. Лилит Саакян (директор Эко-центра НАН РА и заведующая кафедрой кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА) представила достижения проекта, принимая во внимание проблемы, обусловленные современными вызовами и эпидемией COVID-19. В частности, были представлены: процесс пополнения межвузовской экологической научно-образовательной лаборатории ERLEP, приобретенное оборудование, работа с внутренними и внешними заинтересованными сторонами, проведение научно-исследовательской практики в лаборатории ERLEP, процесс разработки описаний предметов, успешное сотрудничество между программами развития возможностей MENVIPRO и ABioNet Erasmus +, проведение для студентов МНОЦ исследовательских стажировок у различных внешних заинтересованных сторон - "Центр Гидрометеорологии и мониторинга" ГНО (государственная некоммерческая организация) Министерства окружающей среды РА, "Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг", Центр геоматики Кадастрового комитета, администрация Департамента окружающей среды (экология) мэрии Еревана.
Заведующая отделом внешних связей МНОЦ Арусяк Арутюнян в рамках освящения программы представила выполненные и выполняемые работы.
Координатор национального офиса Erasmus + Лана Карлова обратила внимание на проводимую в рамках проекта MENVIPRO деятельность и внесла ряд предложений по улучшению выполнения всей программы.