Առցանց հանդիպում AFISHE ծրագրի շրջանակներում
Ս/թ հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ առցանց հանդիպում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ), Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (ՀԱԱՀ) և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում, որին մասնակցում էին ԳԿՄԿ ուսումնական գծով փոխնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ, AFISHE ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը և ՀԱԱՀ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանը:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և ՀԱԱՀ-ի հետ համատեղ մշակվում է ձկնային տնտեսության մասնագիտացմամբ նոր մագիստրոսական կրթական ծրագիր, որի ավարտին տրվելու է համատեղ դիպլոմ, ուստի հանդիպումը նվիրված էր ուսումնական գործընթացի համապատասխանեցմանն ու ներդրմանն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ գնահատման բաղադրիչների և գնահատման սանդղակների համապատասխանեցմանը երկու գործընկեր բուհերի միջև:
Քննարկումների արդյունքում ձեռք բերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ, ինչպես նաև քննարկվեցին ծրագրի լիցենզիայի համար դիմելու հաջորդական քայլերը:

Онлайн-встреча в рамках программы AFISHE
16 октября состоялась онлайн-встреча в рамках программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии"(AFISHE), реализуемой совместно с Международным научно-образовательным центром НАН РА, Национальным аграрным университетом Армении и Научным центром зоологии и гидроэкологии НАН РА, на которой приняли участие заместитель директора по учебным вопросам МНОЦ Ерджаник Заргарян, руководитель отдела по внешним связям МНОЦ, координатор программы Арусяк Арутюнян и координатор программы в НАУА Гарегин Амбарцумян.
Напомним, что в рамках совместной программы разрабатывается новая магистерская образовательная программа по рыбному хозяйству, по окончании которой будет выдан совместный диплом. Следовательно, встреча была посвящена вопросам приведения в соответствие и внедрения учебного процесса, в частности, приведению в соответствие критерий и показателей оценивания между двумя вузами-партнерами.
В результате обсуждений был достигнут ряд договоренностей, а также обсуждены последовательные шаги подачи заявки на лицензию программы.