Առցանց հանդիպում AFISHE ծրագրի շրջանակներում
Ս/թ հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ առցանց հանդիպում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ), Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (ՀԱԱՀ) և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում, որին մասնակցում էին ԳԿՄԿ ուսումնական գծով փոխնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ, AFISHE ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը և ՀԱԱՀ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանը:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և ՀԱԱՀ-ի հետ համատեղ մշակվում է ձկնային տնտեսության մասնագիտացմամբ նոր մագիստրոսական կրթական ծրագիր, որի ավարտին տրվելու է համատեղ դիպլոմ, ուստի հանդիպումը նվիրված էր ուսումնական գործընթացի համապատասխանեցմանն ու ներդրմանն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ գնահատման բաղադրիչների և գնահատման սանդղակների համապատասխանեցմանը երկու գործընկեր բուհերի միջև:
Քննարկումների արդյունքում ձեռք բերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ, ինչպես նաև քննարկվեցին ծրագրի լիցենզիայի համար դիմելու հաջորդական քայլերը:

Online Meeting within AFISHE Project
On 16 October, 2023, an online meeting was held within "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) Erasmus+ CBHE, jointly implemented by International Scientific-Educational Center of NAS RA, Armenian National Agrarian University and Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS RA with the participation of Deputy Director on Educational Affairs of ISEC NAS RA Yerjanik Zargaryan, ISEC Foreign Affairs Department Head, ISEC Project Coordinator Arusyak Harutyunyan and ANAU Project Coordinator Garegin Hambardzumyan.
Reminder: within the framework of this project, a new master's educational program specializing in fishery is being developed in cooperation with ISEC NAS RA AND ANAU, at the end of which a joint diploma will be awarded, so the meeting was dedicated to the issues of alignment and synchronization of the educational process, in particular, the alignment of evaluation components and evaluation scales in two between partner universities.
As a result of the discussions, a number of agreements were reached, as well as the next steps to apply for the program license were discussed.