Կայացավ AFISHE ծրագրի բենչմարքինգ իրականացնող թիմի հեռավար հանդիպումը
Ս/թ փետրվարի 14-ին տեղի ունեցավ «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի բենչմարքինգ իրականացնող թիմի (ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան, ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն) հեռավար աշխատանքային հանդիպումը, որի նպատակն էր ծրագրի շրջանակներում մշակվող և դասավանդվող դասընթացների համեմատական վերլուծության (benchmarking) ընթացակարգի, հաշվետվության ձևանմուշի և մի շարք այլ հարցերի քննարկումը:
Եվրոպական և միջազգային առաջավոր փորձի համեմատական վերլուծությության շնորհիվ կմշակվեն ակվակուլտուրայի և ձկնաբուծության կրթական ծրագիր և դասընթացի մոդուլներ, որոնց հիման վրա ծրագրի ավարտից հետո կտրամադրվի համատեղ/կրկնակի դիպլոմ: Սա կլինի ծրագրի երկարաժամկետ ազդեցություններից մեկը և կապահովի ծրագրի շարունակականությունն ու կայունությունը: Բենչմարքինգի իրականացման շրջանակում շուրջ 30 միջազգայնորեն ճանաչված մագիստրոսական կրթական ծրագրեր մանրամասն կուսումնասիրվեն ակվակուլտուրայի և ձկնաբուծության մագիստրոսական ծրագրերի իրականացման լավագույն փորձի մասին հստակ պատկերացում կազմելու և այն տեղայնացնելու համար:
Հեռավար հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին իրենց հուզող հարցերը, վերջնական տեսքի բերվեց բուհերի և մագիստրոսական ծրագրերի ցանկը, սահմանվեցին հստակ վերջնաժամկետներ բենչմարքինգի հաշվետվությունների ներկայացման համար։

Online Meeting of AFISHE Benchmarking Team
Benchmarking team (ANAU, ISEC & SCZHE) of "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) Erasmus+ CBHE had an online meeting on February 14 to discuss the benchmarking progress of the courses to be developed and taught within this project, benchmarking report template and other relevant issues.
Due to the benchmarking of European and international best practice, the most consistent curricula and training programs in aquaculture and fishery will be developed, on the basis of which a joint/double diploma process will be initiated after finishing of project. It will be one of the long-term impacts of the project and will ensure the sustainability of the project.
Within the benchmarking, around 30 internationally renowned master's degree programs are being scrutinized to have a thorough understanding of the best practice of implementing Master's degree programs in Aquaculture and Fishery.
During this online meeting, the participants discussed the matters they were interested in, the list of the universities and master's degree programs was finalized, firm deadlines were set for submitting benchmarking reports on their part.