Կայացավ AFISHE ծրագրի բենչմարքինգ իրականացնող թիմի հեռավար հանդիպումը
Ս/թ փետրվարի 14-ին տեղի ունեցավ «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի բենչմարքինգ իրականացնող թիմի (ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան, ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն) հեռավար աշխատանքային հանդիպումը, որի նպատակն էր ծրագրի շրջանակներում մշակվող և դասավանդվող դասընթացների համեմատական վերլուծության (benchmarking) ընթացակարգի, հաշվետվության ձևանմուշի և մի շարք այլ հարցերի քննարկումը:
Եվրոպական և միջազգային առաջավոր փորձի համեմատական վերլուծությության շնորհիվ կմշակվեն ակվակուլտուրայի և ձկնաբուծության կրթական ծրագիր և դասընթացի մոդուլներ, որոնց հիման վրա ծրագրի ավարտից հետո կտրամադրվի համատեղ/կրկնակի դիպլոմ: Սա կլինի ծրագրի երկարաժամկետ ազդեցություններից մեկը և կապահովի ծրագրի շարունակականությունն ու կայունությունը: Բենչմարքինգի իրականացման շրջանակում շուրջ 30 միջազգայնորեն ճանաչված մագիստրոսական կրթական ծրագրեր մանրամասն կուսումնասիրվեն ակվակուլտուրայի և ձկնաբուծության մագիստրոսական ծրագրերի իրականացման լավագույն փորձի մասին հստակ պատկերացում կազմելու և այն տեղայնացնելու համար:
Հեռավար հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին իրենց հուզող հարցերը, վերջնական տեսքի բերվեց բուհերի և մագիստրոսական ծրագրերի ցանկը, սահմանվեցին հստակ վերջնաժամկետներ բենչմարքինգի հաշվետվությունների ներկայացման համար։

Состоялось дистанционная встреча команды по проведению бенчмаркинга проекта AFISHE
14 февраля состоялaсь дистанционная встреча команды (Международный научно-образовательный центр НАН РА, Национальный аграрный университет Армении, Научный центр зоологии и гидроэкологии НАН РА), осуществляющей бенчмаркинг проекта AFISHE в рамках программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии", целью которой было обсуждение процедуры сравнительного анализа (benchmarking) разрабатываемых и преподаваемых в рамках программы курсов, формы отчетности и ряда других вопросов.
На основе сравнительного анализа передового европейского и международного опыта будет разработана образовательная программа и модули курсов по аквакультуре рыбоводства, на основе которых после завершения программы будет выдаваться совместный/ двойной диплом. Это считается одним из долгосрочных результатов проекта и обеспечит непрерывность и устойчивость проекта. В рамках бенчмаркинга около 30 международно признанных магистерских образовательных программ будут детально изучены, для того чтобы получить четкое представление и локализовать передовой опыт магистерских программ в области аквакультуры и рыбоводства.
В ходе дистанционной встречи участники обсудили волнующие их вопросы, был доработан список вузов и магистерских программ, установлены четкие сроки подачи отчетов по бенчмаркингу.