Հեռավար ուսուցումն ընդլայնում է իր սահմանները
Ս/թ սեպտեմբերի 17-ին «Հեռավար ուսուցում և տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական վերապատրաստման ծրագիրը բարեհաջող ավարտած ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դասախոսներին հանձնվեցին հավաստագրեր:
«Հեռավար ուսուցում և տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական վերապատրաստման ծրագիրը կազմակերպվել և իրականացվել էր ԳԿՄԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արտաքին կապերի և որակի ապահովման բաժինների համատեղ ջանքերով:
Հեռավար դասընթացների կառուցմանն ուղղված վերապատրաստման ծրագիրը մեկնարկել էր ս/թ մարտից: Չորս ամիսների ընթացքում դասախոսները ծանոթացան հեռավար կրթության տեխնոլոգիաներին, մանկավարժությանը, հեռավար դասընթացի ստեղծման առանձնահատկություններին և առցանց հաղորդակցման կանոններին: Ստացած գիտելիքի և հմտությունների շնորհիվ նրանք կառուցեցին իրենց մասնագիտական առցանց/հեռավար դասընթացները: Առավել խիզախ դասախոսները մասնակցեցին նաև «Տեսանյութերի նկարահանում և մոնտաժ (Camtasia ծրագրային փաթեթի միջոցով)» մասնագիտական վերապատրաստման մեկամսյա դասընթացին, որտեղ սովորեցին տնային պայմաններում նկարահանել և մոնտաժել բարձրորակ տեսաձայնագրություններ:

Дистанционное обучение расширяет свои границы
Преподавателям МНОЦ НАН РА, успешно завершившим специальную переподготовку по программе "Дистанционное обучение и высокие технологии", (17 сентября с.г.) были вручены сертификаты.
Специальная программа "Дистанционное обучение и высокие технологии" по переподготовке преподавателей МНОЦ НАН РА быка организована и осуществлена усилиями отделов МНОЦ – высоких технологий, внешних связей и обеспечения качества образования.
Занятия по этой программе начались в марте этого года. В течение четырех месяцев преподаватели ознакомились с технологиями дистанционного обучения, особенностями построения дистанционного урока и с правилами онлайн общения со студентами. С помощью полученных знаний и навыков они сумели построить уроки/занятия по правилам и законам дистанционного образования. Более смелые преподаватели приняли также участие на месячном курсе занятий -"Съемки и монтаж видеоматериалов (посредством программного пакета Camtasia)". Благодаря последнему участники занятий научились в домашних условиях делать высококачественные видеозаписи и их монтаж.