Փափուկ հմտությունների լաբորատորիա. Արցախի երիտասարդները մարզերի երիտասարների համար
Օրերս ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հանդես եկավ նոր նախաձեռնությամբ. Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատի հետ կնքված հուշագրի շրջանակներում իրականացվեց «Փափուկ հմտությունների լաբորատորիա. Արցախի երիտասարդները մարզերի երիտասարդների համար» կրթական պիլոտային նախագիծը:
Կենտրոնի Օտար լեզուների ամբիոնը, Եվրամիության ֆինանսավորմամբ և DAAD Georgia-ի համակարգմամբ իրականացվող EU4Dialogue նախաձեռնության շրջանակներում, դեկտեմբերին կյանքի կոչեց «Մասնագիտական և փափուկ հմտությունների զարգացում տեղահանված արցախցի երիտասարդների համար» նախագիծը, որը հաջողությամբ ավարտած երիտասարդներին հնարավորություն ընձեռվեց ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները ներկայացնելու մարզերի իրենց տարեկիցներին:
Ծրագրի դասընթացների համակարգող Կարոլինա Սահակյանի ղեկավարությամբ մասնակիցներն այցելեցին Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատ և ներկայացրին քննադատական մտածողության, ժամանակի կառավարման, հաղորդակցության հմտությունների և հարցազրույցների ռազմավարությունների մասին պատրաստած նյութեր՝ համեմված սեփական փորձով, ինտերակտիվ խաղերով և տեսանյութերով:
Մեկօրյա ծրագրի շրջանակում իրականացված միջոցառմանը մասնակցել են Էջմիածնի տարբեր կրթական ու մշակութային հաստատություններից 13-20 տարեկան 25 երիտասարդներ, որոնք ակտիվ ներգրավվել են դասընթացին՝ ակնկալելով, որ նման միջոցառումները շարունակական կլինեն:
Այս դասընթացն առաջինն էր այն կրթական միջոցառումներից, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Օտար լեզուների ամբիոնը նախատեսում է իրականացնել 2025 թվականի ընթացքում:

Лаборатория мягких навыков: Молодёжь Арцаха для молодёжи регионов
На днях МНОЦ НАН РА представился новым проектом: в рамках сотрудничества с палатой культуры в Вагаршапате имени Комитаса был организован пилотный образовательный проект «Лаборатория мягких навыков: Молодёжь Арцаха для молодёжи регионов».
Кафедра иностранных языков МНОЦ НАН РА финансированием Евросоюза и регулированием DAAD Georgia в рамках EU4Dialogue в декабре начал проект «Развитие профессиональных и мягких навыков у переселенных армян», участники, которые удачно прошли данный проект, приобрели возможность передать полученные знания и навыки сверстникам из регионов.
Под руководством координатора тренингов программы Каролины Саакян участники посетили палату культуры имени Комитаса в Вагаршапате и представили подготовленные ими материалы по критическому мышлению, управлению временем, навыкам общения и стратегиям проведения интервью, приправленные собственным опытом, интерактивными играми и видеороликами.
В мероприятии, проходившем в рамках однодневной программы, приняли участие 25 молодых людей в возрасте 13-20 лет из различных образовательных и культурных учреждений Эчмиадзина, которые приняли активное участие в курсе, ожидая, что подобные мероприятия будут проводиться на регулярной основе.
Данный курс стал первым из образовательных мероприятий, которые кафедра иностранных языков МНОЦ НАН РА планирует провести в течение 2025 года.