Լեհ գործընկերը ԳԿՄԿ-ում կարդաց միջազգային իրավունքից դասախոսություն
2025 թ․ սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը Erasmus+ միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալեց Կրակովի ազգային կրթության հանձնաժողովի համալսարանի Իրավագիտության ինստիտուտի դոկտոր Պյոտր Ուհմային։ Նա Կենտրոնի մագիստրանտների համար կարդաց դասախոսություն՝ «Պետության պատասխանատվությունը միջազգային իրավունքում» թեմայով։
Մինչ դասախոսությունը կայացավ լեհ հյուրի և ԳԿՄԿ հյուրընկալող կազմի հանդիպումը, ինչին ներկա էին Կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, Իրավագիտության ամբիոնի վարիչ Սիմոն Բաբայանը, իրավագիտության դասախոս Լիլիթ Խառատյանը և Արտաքին կապերի բաժնի պետ Էլլա Պապիկյանը։ Քննարկվեցին ինչպես ընդհանուր ակադեմիական հարցեր, այնպես էլ իրավագիտության դաշտում նոր համագործակցություններ հաստատելուն ուղղված։
Այցելության երկրորդ մասը կայացավ ԳԿՄԿ նիստերի դահլիճում։ Պ․ Ուհմայի դասախոսությանը նախորդեց ԳԿՄԿ Իրավագիտության ամբիոնի վարիչ, ի․գ․թ․ Ս․ Բաբայանի՝ հյուրին ներկայացնող բացման խոսքը։
Դասախոսությունը ներկայացվեց դահլիճի հետ ակտիվ համագործակցության մեթոդով, ինչը նպաստեց դրա արդյունավետությանը։ Ուսանողները դասախոսության նկատմամբ դրսևորեցին մեծ հետաքրքրվածություն՝ հարցուպատասխանային հատվածներում դա արտահայտելով համագործակցային ակտիվությամբ։
Միջազգային համագործակցության հերթական միջոցառումը հաջողությամբ կայացավ ԳԿՄԿ-ում՝ թողնելով երկուստեք գոհունակություն և համագործակցությունը շարունակելու ցանկություն։

Лекция по программе Erasmus+ на тему «Ответственность государств в международном праве» в МНОЦ НАН РА
Сентябрь 29, 2025
26 сентября 2025 года в рамках программы Erasmus+ Международной Кредитной Мобильности в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась встреча с доктором Петром Ухмой, доцентом Института права Университета Комиссии Национального Образования в Кракове.
В ходе визита доктор Ухма принял участие в дискуссии за круглым столом с представителями академического состава Центра. На встрече присутствовали Декан МНОЦ НАН РА Атом Мхитарян, Заведующий кафедрой юриспруденции Симон Бабаян, преподаватель кафедры Лилит Харатян и Заведующей отделом внешних связей Элла Папикян. Обсуждались вопросы развития образовательных программ и перспективы дальнейшего сотрудничества в области права.
После дискуссии доктор Ухма прочитал лекцию для студентов кафедры юриспруденции и кафедры истории, политологии и международных отношений на тему «Ответственность Государств в Международном Праве». Лекция проходила в интерактивном формате, способствуя живому диалогу и активному вовлечению студентов.
Мероприятие стало значимым шагом в укреплении академического взаимодействия и создало прочную основу для продолжения сотрудничества между МНОЦ НАН РА и Университетом Комиссии Национального Образования в Кракове.