Լեհ գործընկերը ԳԿՄԿ-ում կարդաց միջազգային իրավունքից դասախոսություն
2025 թ․ սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը Erasmus+ միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալեց Կրակովի ազգային կրթության հանձնաժողովի համալսարանի Իրավագիտության ինստիտուտի դոկտոր Պյոտր Ուհմային։ Նա Կենտրոնի մագիստրանտների համար կարդաց դասախոսություն՝ «Պետության պատասխանատվությունը միջազգային իրավունքում» թեմայով։
Մինչ դասախոսությունը կայացավ լեհ հյուրի և ԳԿՄԿ հյուրընկալող կազմի հանդիպումը, ինչին ներկա էին Կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, Իրավագիտության ամբիոնի վարիչ Սիմոն Բաբայանը, իրավագիտության դասախոս Լիլիթ Խառատյանը և Արտաքին կապերի բաժնի պետ Էլլա Պապիկյանը։ Քննարկվեցին ինչպես ընդհանուր ակադեմիական հարցեր, այնպես էլ իրավագիտության դաշտում նոր համագործակցություններ հաստատելուն ուղղված։
Այցելության երկրորդ մասը կայացավ ԳԿՄԿ նիստերի դահլիճում։ Պ․ Ուհմայի դասախոսությանը նախորդեց ԳԿՄԿ Իրավագիտության ամբիոնի վարիչ, ի․գ․թ․ Ս․ Բաբայանի՝ հյուրին ներկայացնող բացման խոսքը։
Դասախոսությունը ներկայացվեց դահլիճի հետ ակտիվ համագործակցության մեթոդով, ինչը նպաստեց դրա արդյունավետությանը։ Ուսանողները դասախոսության նկատմամբ դրսևորեցին մեծ հետաքրքրվածություն՝ հարցուպատասխանային հատվածներում դա արտահայտելով համագործակցային ակտիվությամբ։
Միջազգային համագործակցության հերթական միջոցառումը հաջողությամբ կայացավ ԳԿՄԿ-ում՝ թողնելով երկուստեք գոհունակություն և համագործակցությունը շարունակելու ցանկություն։

Erasmus+ Lecture on State Responsibility in International Law at ISEC NAS RA
On September 26, 2025, within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility program, the International Scientific-Educational Center of NAS RA hosted Dr. Piotr Uhma, Associate Professor at the Institute of Law of the University of the National Education Commission in Krakow.
As part of his program at ISEC, Dr. Uhma participated in a round-table discussion with the Dean of ISEC, Dr. Atom Mkrtchyan, the Head of the Department of Jurisprudence, Dr. Simon Babayan, Lecturer of the same Department, Lilit Kharatyan, and the Head of the Foreign Affairs Department, Ella Papikyan. The meeting focused on academic priorities and explored potential ways for further cooperation in legal studies.
Following the discussion, Dr. Uhma delivered a lecture to Master’s students of the Department of Jurisprudence and the Department of History, Political Science and International Relations on “State Responsibility in International Law.” Conducted in an interactive format, the lecture fostered lively dialogue and active student engagement, particularly during the Q&A session.
The event proved highly productive, providing valuable academic enrichment and laying a stronger foundation for continued collaboration between ISEC NAS RA and the University of the National Education Commission in Krakow.