ՀՀ դեղագիտության ոլորտը համալրվեց նորընծա մագիստրոսներով
Ս․թ․ ապրիլի 28-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում դիպլոմների հանդիսավոր հանձնման հերթական միջոցառումն էր։ Իրենց մագիստրոսական դիպլոմներն ստացան Դեղագործական քիմիայի ամբիոնի՝ «Դեղագիտություն» մասնագիտությամբ շրջանավարտները։
Մագիստրոսներին ուղղված շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, ֆիզմաթ․ գ․թ․ Երջանիկ Զարգարյանը և Դեղագործական քիմիայի ամբիոնի վարիչ, ք․գ․թ․ Արփինե Հարությունյանը։
Փոխտնօրեն Ե․Զարգարյանն իր խոսքում ընդգծեց․ «Սիրելի՛ շրջանավարտներ, դիպլոմ ստանալը ամենևին էլ վերջ չէ, այլ մասնագիտական աշխատանքի սկիզբ դուք այսուհետ պետք է ծավալեք պատասխանատու մասնագետի գործունեություն՝ նպաստելով կարևորագույն ոլորտներից մեկի՝ դեղագիտության զարգացմանը»։
Ամբիոնի վարիչ Ա․ Հարությունյանը իր շնորավորանքի ջերմ խոսքերին հավելեց․ «Սիրելի՛ շրջանավարտներ, այսօրվանից դուք սպիտակ բանակի մի մասն եք։ Հուսով եմ և ինչ-որ չափով վստահ, որ ձեր առաքելությունը պատվով կկատարեք։ Հույս ունեմ նաև, որ քիմիայի հետ կապը կկարողանաք ճիշտ կիրառել նաև կյանքում, և ձեր դեղատոմսը կլինի սիրո, հարգանքի, վստահության դրսևորում՝ ուղղված մարդկությանը ծառայելուն։ Բարի երթ։ Շնորհակալ ենք, որ այս տարիները կիսել եք մեզ հետ»։
Հատկանշական է, որ շրջանավարտներից մեկը՝ Հռիփսիմե Խաչատրյանը, եղել է ԳԿՄԿ ՈւԳԸ նախագահը, իսկ մյուսը՝ Հասմիկ Ջուղեցյանը, «Լավագույն ուսանող 2025» հանրապետական մրցույթում զբաղեցրել է առաջին տեղը։
Ուրախալի է, որ օրվա բոլոր շրջանավարտներն էլ ապահովված են մասնագիտական աշխատանքով՝ իրենց գործունեությունը ծավալելով Երևանի, Արարատի և Գյումրու դեղագործական կամ գիտակրթական հաստատություններում։

Фармацевтическая отрасль Армении пополнилась новыми магистрами
28 апреля в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ) состоялась очередная торжественная церемония вручения дипломов. Дипломы магистров получили выпускники кафедры фармацевтической химии по специальности «Фармация».
С поздравительной речью к магистрам обратились заместитель директора МНОЦ по учебным вопросам, кандидат физико-математических наук Ерджаник Заргарян и заведующая кафедрой фармацевтической химии, кандидат химических наук Арпине Арутюнян.
В своем выступлении замдиректора Е. Заргарян подчеркнул: «Дорогие выпускники, получение диплома — это вовсе не финал, а начало профессионального пути. Отныне вы должны выступать в роли ответственных специалистов, способствуя развитию одной из важнейших сфер — фармации».
К своим теплым словам поздравления заведующая кафедрой А. Арутюнян добавила: «Дорогие выпускники, с сегодняшнего дня вы — часть "белой армии". Надеюсь и в какой-то мере уверена, что вы с честью выполните свою миссию. Также надеюсь, что вы сможете правильно применить знания химии в жизни, и вашим "рецептом" станет проявление любви, уважения и доверия в служении человечеству. В добрый путь! Благодарим вас за то, что разделили эти годы с нами».
Примечательно, что среди выпускников — Рипсиме Хачатрян, которая занимала пост председателя СНО (Студенческого научного общества) МНОЦ, и Асмик Джугецян, занявшая первое место в республиканском конкурсе «Лучший студент 2025».
Отрадно, что все сегодняшние выпускники обеспечены работой по специальности, осуществляя свою деятельность в фармацевтических и научно-образовательных учреждениях Еревана, Арарата и Гюмри.