ՀՀ դեղագիտության ոլորտը համալրվեց նորընծա մագիստրոսներով
Ս․թ․ ապրիլի 28-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում դիպլոմների հանդիսավոր հանձնման հերթական միջոցառումն էր։ Իրենց մագիստրոսական դիպլոմներն ստացան Դեղագործական քիմիայի ամբիոնի՝ «Դեղագիտություն» մասնագիտությամբ շրջանավարտները։
Մագիստրոսներին ուղղված շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, ֆիզմաթ․ գ․թ․ Երջանիկ Զարգարյանը և Դեղագործական քիմիայի ամբիոնի վարիչ, ք․գ․թ․ Արփինե Հարությունյանը։
Փոխտնօրեն Ե․Զարգարյանն իր խոսքում ընդգծեց․ «Սիրելի՛ շրջանավարտներ, դիպլոմ ստանալը ամենևին էլ վերջ չէ, այլ մասնագիտական աշխատանքի սկիզբ դուք այսուհետ պետք է ծավալեք պատասխանատու մասնագետի գործունեություն՝ նպաստելով կարևորագույն ոլորտներից մեկի՝ դեղագիտության զարգացմանը»։
Ամբիոնի վարիչ Ա․ Հարությունյանը իր շնորավորանքի ջերմ խոսքերին հավելեց․ «Սիրելի՛ շրջանավարտներ, այսօրվանից դուք սպիտակ բանակի մի մասն եք։ Հուսով եմ և ինչ-որ չափով վստահ, որ ձեր առաքելությունը պատվով կկատարեք։ Հույս ունեմ նաև, որ քիմիայի հետ կապը կկարողանաք ճիշտ կիրառել նաև կյանքում, և ձեր դեղատոմսը կլինի սիրո, հարգանքի, վստահության դրսևորում՝ ուղղված մարդկությանը ծառայելուն։ Բարի երթ։ Շնորհակալ ենք, որ այս տարիները կիսել եք մեզ հետ»։
Հատկանշական է, որ շրջանավարտներից մեկը՝ Հռիփսիմե Խաչատրյանը, եղել է ԳԿՄԿ ՈւԳԸ նախագահը, իսկ մյուսը՝ Հասմիկ Ջուղեցյանը, «Լավագույն ուսանող 2025» հանրապետական մրցույթում զբաղեցրել է առաջին տեղը։
Ուրախալի է, որ օրվա բոլոր շրջանավարտներն էլ ապահովված են մասնագիտական աշխատանքով՝ իրենց գործունեությունը ծավալելով Երևանի, Արարատի և Գյումրու դեղագործական կամ գիտակրթական հաստատություններում։

The Pharmaceutical Sector of Armenia Welcomes New Master’s Graduates
On April 28, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC) hosted a solemn diploma award ceremony. Graduates of the Department of Pharmaceutical Chemistry, specializing in "Pharmacy," were officially conferred their Master's degrees.
The congratulatory remarks were delivered by the Deputy Director on Educational Affairs of ISEC, PhD in Physical and Mathematical Sciences Yerjanik Zargaryan, and the Head of the Department of Pharmaceutical Chemistry, Candidate of Chemical Sciences Arpine Harutyunyan.
In his address, Deputy Director Y. Zargaryan emphasized: "Dear graduates, receiving a diploma is by no means an end, but rather the beginning of your professional journey. From this point forward, you must act as responsible specialists, contributing to the advancement of pharmacy—one of our most vital sectors."
To her warm words of congratulation, Department Head A. Harutyunyan added: "Dear graduates, as of today, you are part of the 'White Army.' I am hopeful and confident that you will fulfill your mission with honor. I also hope you will effectively apply your knowledge of chemistry in life, ensuring that your 'prescription' is one of love, respect, and trust, dedicated to serving humanity. We wish you a successful journey and thank you for sharing these years with us."
Notably, among the graduates was Hripsime Khachatryan, who served as the President of the ISEC Student Scientific Society (SSS), and Hasmik Jughetsyan, who secured first place in the "Best Student 2025" Republican Competition.
It is heartening to note that all of this year’s graduates are already employed in their professional fields, pursuing their careers in pharmaceutical and scientific-educational institutions across Yerevan, Ararat, and Gyumri.