Աշխատակազմի վերապատրաստման շաբաթ Իտալիայում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության մասնակցությամբ
Սույն թվականի դեկտեմբերի 16-20-ը Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում Իտալիայի Տուշայի համալսարանում իրականացվել է աշխատակազմի վերապատրաստման շաբաթ՝ մոտ 2 տասնյակ երկրների բուհական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի թիմը՝ տնօրեն Ա.Սարգսյանի գլխավորությամբ, ևս եղել է մասնակիցների շարքում։ Կենտրոնի պատվիրակությունը ձևավորված է եղել թե՛ վարչակազմի, թե՛ դասախոսական կազմի ներկայացուցիչներից, մասնավորապես՝ տնօրեն Արմեն Սարգսյան, գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյան, Որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյան, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Արմեն Եղոյան, Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյան, Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սահակյան, նույն ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյան։
Տուշայի համալսարանի հետ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն ունի բազմամյա և սերտ համագործակցության պատմություն, որը մեկնարկել է դեռ 2016 թվականից։
Հնգօրյա վերապատրաստումն անցել է բավականին հագեցած օրակարգով՝ դասընթացավարների և խոսնակների ներկայանալի, փորձառու կազմով։ Իսկ վերապատրաստման միջազգային շաբաթի բովանդակության առանցքային թեման նվիրված է եղել գործող կրկնակի դիպլոմով կրթական ծրագրերի զարգացման ու նոր ծրագրերի ներդրման գործընթացին։
Վերապատրաստման շաբաթն անցել է փորձի փոխանակման կառուցողական միջավայրում՝ ապահովելով բուհական միջավայրի բարելավման համար անհրաժեշտ արդիական փորձ, նոր գաղափարներ և միջազգային համագործակցության նոր հնարավորություններ։ Այցի շրջանակներում Կենտրոնի անձնակազմը շրջայցեր է կատարել նաև Տուշայի համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումներում՝ մոտիկից ծանոթանալով կրթական և հետազոտական գործընթացների կազմակերպման տեղական փորձին, ինչպես նաև ձեռք բերելով առանձին նախագծերով համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ։

Неделя переподготовки персонала в Италии с участием делегации МНОЦ НАН РА
С 16 по 20 декабря этого года в рамках программы Erasmus+ в Университете Туши в Италии была проведена неделя переподготовки персонала с участием представителей вузов из примерно 2 десятков стран.
В числе участников была также команда Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения во главе с директором А.Саргсяном. В состав делегации центра вошли представители как администрации, так и профессорско-преподавательского состава, в частности, директор Армен Саргсян, ученый секретарь Мери Саргсян, начальник отдела обеспечения качества Нарине Варданян, начальник отдела информационных технологий Армен Егоян, заведующий кафедрой экономики и управления Карен Саргсян, заведующий кафедрой экологии и природопользования Лилит Саакян, преподаватель той же кафедры Давид Пипоян.
МНОЦ НАН РА имеет многолетнюю и тесную историю сотрудничества с университетом Туши, которое началось еще в 2016 году.
Пятидневный тренинг имел достаточно насыщенную программу с презентабельной, опытной командой тренеров и спикеров. А ключевая тема содержания международной учебной недели была посвящена процессу развития существующих образовательных программ двойного диплома и внедрения новых программ.
Неделя обучения прошла в конструктивной среде обмена опытом, предоставляя актуальный опыт, новые идеи и новые возможности для международного сотрудничества, необходимые для улучшения вузовской среды. В рамках визита сотрудники Центра также посетили различные подразделения Тушинского университета, ознакомившись с местным опытом организации образовательных и исследовательских процессов, а также достигнув новых договоренностей о сотрудничестве по отдельным проектам.