Աշխատակազմի վերապատրաստման շաբաթ Իտալիայում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության մասնակցությամբ
Սույն թվականի դեկտեմբերի 16-20-ը Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում Իտալիայի Տուշայի համալսարանում իրականացվել է աշխատակազմի վերապատրաստման շաբաթ՝ մոտ 2 տասնյակ երկրների բուհական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի թիմը՝ տնօրեն Ա.Սարգսյանի գլխավորությամբ, ևս եղել է մասնակիցների շարքում։ Կենտրոնի պատվիրակությունը ձևավորված է եղել թե՛ վարչակազմի, թե՛ դասախոսական կազմի ներկայացուցիչներից, մասնավորապես՝ տնօրեն Արմեն Սարգսյան, գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյան, Որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյան, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Արմեն Եղոյան, Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյան, Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սահակյան, նույն ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյան։
Տուշայի համալսարանի հետ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն ունի բազմամյա և սերտ համագործակցության պատմություն, որը մեկնարկել է դեռ 2016 թվականից։
Հնգօրյա վերապատրաստումն անցել է բավականին հագեցած օրակարգով՝ դասընթացավարների և խոսնակների ներկայանալի, փորձառու կազմով։ Իսկ վերապատրաստման միջազգային շաբաթի բովանդակության առանցքային թեման նվիրված է եղել գործող կրկնակի դիպլոմով կրթական ծրագրերի զարգացման ու նոր ծրագրերի ներդրման գործընթացին։
Վերապատրաստման շաբաթն անցել է փորձի փոխանակման կառուցողական միջավայրում՝ ապահովելով բուհական միջավայրի բարելավման համար անհրաժեշտ արդիական փորձ, նոր գաղափարներ և միջազգային համագործակցության նոր հնարավորություններ։ Այցի շրջանակներում Կենտրոնի անձնակազմը շրջայցեր է կատարել նաև Տուշայի համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումներում՝ մոտիկից ծանոթանալով կրթական և հետազոտական գործընթացների կազմակերպման տեղական փորձին, ինչպես նաև ձեռք բերելով առանձին նախագծերով համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ։

Staff Training Week in Italy with the Participation of the Delegation of the ISEC NAS RA
From December 16 to December 20 this year, as part of the Erasmus+ program, a staff retraining week was held at the University of Tuscia in Italy with the participation of university representatives from about two dozen countries.
The team of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, headed by Director A. Sargsyan, was also among the participants. The delegation of the Center included representatives of both the administration and the teaching staff, in particular, Director Armen Sargsyan, Academic Secretary Meri Sargsyan, Head of the Quality Assurance Department Narine Vardanyan, Head of the Information Technology Department Armen Egoyan, Head of the Department of Economics and Management Karen Sargsyan, Head of the Department of Environmental Protection and Nature Management Lilit Sahakyan, a lecturer of the same department David Pipoyan.
The ISEC has a long and close history of cooperation with the University of Tuscia, which began back in 2016.
The five-day training had a fairly rich program with a presentable, experienced team of coaches and speakers. And the key topic of the international academic week content was devoted to the process of developing existing dual degree educational programs and introducing new programs.
The training week was held in a constructive environment of experience exchange, providing relevant experiences, new ideas and new opportunities for international cooperation necessary to improve the university environment. During the visit, the Center's staff also visited various departments of University of Tuscia, getting acquainted with the local experience in organizing educational and research processes, as well as reaching new agreements on cooperation on individual projects.