Ապակառուցողական վարքին նվիրված սեմինար ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ապակառուցողական վարքը, լինելով շեղված վարքի տարատեսակներից, գտնվում է հոգեբանական հետազոտությունների և կլինիկական հոգեբանության արդիական խնդիրների դաշտում։ Պատահական չէ, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի կողմից կազմակերպված հերթական գիտագործնական սեմինարը նվիրված էր հենց այս խնդրին։
2025 թ. մարտի 27-ին ԳԿՄԿ-ում կայացած սեմինարի թեման էր` «Ապակառուցողական վարք՝ պատճառահետևանքային կապեր, հաղթահարման ուղիներ»: Բանախոսը ոլորտի առաջատար մասնագետ, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Կամո Վարդանյանն էր։
Սեմինարը բացեց ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը, որ, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրեց պրոֆեսոր Վարդանյանի մասնագիտական գործունեության մի շարք դրվագներ, ապա խոսքը տրամադրեց նրան։
Ինչպես նշեց բանախոսը, «ապակառուցողական վարք» ասվածը մասնագիտական գրականության մեջ արժանացել է ոչ միայն տարբեր մեկնաբանությունների, այլև տարբեր սահմանումների։ Ամենատարբեր հեղինակների սահմանումներին հպանցիկ անդրադարձ կատարելուց հետո պրոֆեսորը ներկայացրեց իր հեղինակային սահմանումը. «Դեստրուկտիվ է այն վարքը, որը միտված է ներքին և արտաքին միջավայրերի հարաբերական կայունության (հոմեոստազ), կարգ ու կանոնի, հավասարակշռված համակարգերի, հարաբերական հանգստի վիճակի խաթարմանը՝ ընդհուպ քաոսի առաջացմանը կամ դրանց ոչնչացմանը»։
Հենց այս սահմանման վրա էլ կառուցվեց սեմինարի ողջ բովանդակությունը։ Անդրադարձ կատարվեց ապակառուցողական վարքի ախտանիշներին, ապակառուցողական վարքի երկու տեսակներին՝ աուտոդեստրուկտիվ և հետերոդեստրուկտիվ, մանրամասնվեցին աուտոագրեսիվ վարքի տեսակները, պատկերացում տրվեց ապակառուցողական վարքի նեյրոֆիզիոլոգիական, կենսաքիմիական, հոգեբուժական և հոգեբանական մեխանիզմների մասին։
Սեմինարի մասնակիցները, որ ներկայացնում էին տարբեր մասնագիտական ոլորտներ և տարբեր հաստատություններ, մեծ բավականություն ստացան խորագետ մասնագետի վարած դասախոսությունից։
Հարցուպատասխանի մասը շատ ակտիվ ստացվեց՝ չդադարող հարցերի շարքով, ինչը վկայում էր լսարանի հետաքրքրվածության բարձր մակարդակի և նմանատիպ սեմինարների կազմակերպման պահանջարկի մասին։ Լսարանին հատկապես գրավեց այն հանգամանքը, որ պրոֆեսոր Վարդանյանը ապակառուցողական վարքի մասին ասվածը հիմնավորում էր իր հարուստ հոգեբանական և մանկավարժական պրակտիկայի փորձով։

Seminar on Destructive Behavior at the ISEC NAS RA
Destructive behavior, as one of the types of deviant behavior, falls within the field of modern psychological research and clinical issues. It is no coincidence that the next scientific-practical seminar organized by the Department of Psychology at the ISEC NAS RA was dedicated to this very problem.
On 27th March 2025, a seminar on the topic "Destructive Behavior: Causal-Consequential Relationships and Ways of Overcoming" was held at the ISEC. The speaker was a leading specialist in this field, Ph.D. of Psychological Sciences, Professor Kamo Vardanyan.
The seminar was opened by the head of the Department of Psychology, Doctor of Psychological Sciences, Professor Naira Hakobyan, who, after welcoming the participants, presented several aspects of Professor Vardanyan’s professional activities, and then passed the floor to him.
As the speaker noted, the term "destructive behavior" in professional literature has not only received various interpretations but also various definitions. After a brief review of the definitions by different authors, the professor presented his own definition: "Destructive behavior is behavior aimed at disrupting the relative stability of internal and external environments (homeostasis), order, balanced systems, and a state of relative calm – up to the emergence of chaos or their destruction".
Based on this definition, the entire seminar was structured. Symptoms of destructive behavior were discussed, as well as its two types – auto-destructive and hetero-destructive. The various types of auto-aggressive behavior were thoroughly examined, and an overview of the neurophysiological, biochemical, psychiatric, and psychological mechanisms of destructive behavior was provided.
The seminar participants, representing various professional fields and institutions, expressed great satisfaction with the lecture delivered by the experienced specialist.
The Q&A session was very active, with an endless flow of questions, which testified to the high level of audience engagement and the demand for organizing similar seminars. The audience was particularly drawn to the fact that Professor Vardanyan supported his statements about destructive behavior with examples from his extensive psychological and pedagogical practice.