Ապակառուցողական վարքին նվիրված սեմինար ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ապակառուցողական վարքը, լինելով շեղված վարքի տարատեսակներից, գտնվում է հոգեբանական հետազոտությունների և կլինիկական հոգեբանության արդիական խնդիրների դաշտում։ Պատահական չէ, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի կողմից կազմակերպված հերթական գիտագործնական սեմինարը նվիրված էր հենց այս խնդրին։
2025 թ. մարտի 27-ին ԳԿՄԿ-ում կայացած սեմինարի թեման էր` «Ապակառուցողական վարք՝ պատճառահետևանքային կապեր, հաղթահարման ուղիներ»: Բանախոսը ոլորտի առաջատար մասնագետ, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Կամո Վարդանյանն էր։
Սեմինարը բացեց ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը, որ, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրեց պրոֆեսոր Վարդանյանի մասնագիտական գործունեության մի շարք դրվագներ, ապա խոսքը տրամադրեց նրան։
Ինչպես նշեց բանախոսը, «ապակառուցողական վարք» ասվածը մասնագիտական գրականության մեջ արժանացել է ոչ միայն տարբեր մեկնաբանությունների, այլև տարբեր սահմանումների։ Ամենատարբեր հեղինակների սահմանումներին հպանցիկ անդրադարձ կատարելուց հետո պրոֆեսորը ներկայացրեց իր հեղինակային սահմանումը. «Դեստրուկտիվ է այն վարքը, որը միտված է ներքին և արտաքին միջավայրերի հարաբերական կայունության (հոմեոստազ), կարգ ու կանոնի, հավասարակշռված համակարգերի, հարաբերական հանգստի վիճակի խաթարմանը՝ ընդհուպ քաոսի առաջացմանը կամ դրանց ոչնչացմանը»։
Հենց այս սահմանման վրա էլ կառուցվեց սեմինարի ողջ բովանդակությունը։ Անդրադարձ կատարվեց ապակառուցողական վարքի ախտանիշներին, ապակառուցողական վարքի երկու տեսակներին՝ աուտոդեստրուկտիվ և հետերոդեստրուկտիվ, մանրամասնվեցին աուտոագրեսիվ վարքի տեսակները, պատկերացում տրվեց ապակառուցողական վարքի նեյրոֆիզիոլոգիական, կենսաքիմիական, հոգեբուժական և հոգեբանական մեխանիզմների մասին։
Սեմինարի մասնակիցները, որ ներկայացնում էին տարբեր մասնագիտական ոլորտներ և տարբեր հաստատություններ, մեծ բավականություն ստացան խորագետ մասնագետի վարած դասախոսությունից։
Հարցուպատասխանի մասը շատ ակտիվ ստացվեց՝ չդադարող հարցերի շարքով, ինչը վկայում էր լսարանի հետաքրքրվածության բարձր մակարդակի և նմանատիպ սեմինարների կազմակերպման պահանջարկի մասին։ Լսարանին հատկապես գրավեց այն հանգամանքը, որ պրոֆեսոր Վարդանյանը ապակառուցողական վարքի մասին ասվածը հիմնավորում էր իր հարուստ հոգեբանական և մանկավարժական պրակտիկայի փորձով։

Семинар, посвящённый деструктивному поведению, в МНОЦ НАН РА
Деструктивное поведение, являясь одним из видов отклоняющегося поведения, находится в сфере современных исследовательских и клинических проблем психологии. Не случайно, что очередной научно-практический семинар, организованный кафедрой Психологии МНОЦ НАН РА, был посвящён именно этой проблеме.
27 марта 2025 года в МНОЦ прошёл семинар на тему: «Деструктивное поведение: причинно-следственные связи, пути преодоления». Спикером был ведущий специалист в этой области, доктор психологических наук, профессор Камо Варданян.
Семинар открылa Наира Акопян – руководитель кафедры Психологии, доктор психологических наук, профессор, которая, приветствуя участников, представила несколько аспектов профессиональной деятельности профессора Варданяна, а затем передала слово ему.
Как отметил спикер, термин «деструктивное поведение» в профессиональной литературе получил не только различные трактовки, но и различные определения. После краткого обзора определений разных авторов, профессор представил своё авторское определение: «Деструктивным является поведение, направленное на нарушение относительной стабильности внутренних и внешних сред (гомеостаза), порядка, сбалансированных систем, состояния относительного покоя – вплоть до возникновения хаоса или их разрушения».
На основе этого определения был построен весь семинар. Были рассмотрены симптомы деструктивного поведения, два его типа – аутодеструктивное и гетеро-деструктивное, подробно рассмотрены виды аутоагрессивного поведения, а также было дано представление о нейрофизиологических, биохимических, психиатрических и психологических механизмах деструктивного поведения.
Участники семинара, представляющие различные профессиональные области и учреждения, получили большое удовлетворение от лекции опытного специалиста.
Часть с вопросами и ответами прошла очень активно – с продолжительным потоком вопросов, что свидетельствовало о высоком уровне заинтересованности аудитории и о потребности в организации подобных семинаров. Аудиторию особенно привлекло то, что профессор Варданян подкреплял свои высказывания по поводу деструктивного поведения примерами из своего богатого психологического и педагогического опыта.