Կայացավ ամենամյա միջազգային գիտաժողովը
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) 2025 թվականի մայիսի 23-ին կայացավ Կենտրոնի ամենամյա միջազգային գիտաժողովը: Տարեցտարի ընդարձակվող այդ նշանակալի գիտական իրադարձությունն այս տարի ներառել էր ավելի քան 50 մասնակցի՝ հայաստանյան և ռուսաստանյան տարբեր գիտական և կրթական հաստատություններ ներկայացնող: Գիտաժողովը կայացավ հիբրիդային ձևաչափով (առկա, առցանց): Ռուսաստանից ժամանել էր մեծ պատվիրակություն, որի կազմում էին նաև մշտական մասնակիցներ:
Գիտաժողովը բացեց ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԳԿՄԿ գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նաիրա Հակոբյանը և ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։
ԳԿՄԿ տնօրեն, տնտ․ գիտ․ թեկնածու Արմեն Սարգսյանը ողջունեց բոլոր մասնակիցներին և հատկապես արտերկրից ժամանած հյուրերին, հաջողություն մաղթեց գիտաժողովի ընթացքին՝ իր խոսքում, մասնավորապես, շեշտադրելով․ «Ժամանակակից աշխարհում, թվային տեխնոլոգիաները վերափոխում են մեր ապրելակերպը, մտածողությունը և, իհարկե, գիտական ու կրթական համակարգերը։ Դա նոր հնարավորությունների կողքին բերում է նաև լուրջ մարտահրավերներ՝ մասնագիտական պատրաստվածության, ճանաչողական հմտությունների, տեխնոլոգիական ինտեգրման առումով։ Եվ հենց այսպիսի գիտաժողովները հնարավորություն են տալիս վերարժևորելու մեր մոտեցումները, համադրելու միջազգային փորձը և հասկանալու, թե ինչպես ենք տեսնում գիտակրթական համակարգի ապագան։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը միշտ կարևորել է գիտական հաղորդակցության և միջմշակութային համագործակցության դերը։ Մենք ձգտում ենք ստեղծել հարթակներ, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ, ձևավորվում են գործընկերային կապեր և խթանվում է գիտահետազոտական մտքի զարգացումը։
Հատուկ ուզում եմ ընդգծել մեր ռուս գործընկերների մասնակցությունը, ովքեր ոչ միայն կիսվում են իրենց փորձով ու գիտական արդյունքներով, այլ նաև ձևավորում են համագործակցային կամուրջներ մեր երկրների միջև։
Հուսով եմ, որ այս գիտաժողովը կլինի ոչ միայն արդյունավետ, այլև ոգեշնչող, հատկապես՝ երիտասարդ մասնակիցների համար։ Թող այստեղ ծավալվող քննարկումներն ու գաղափարները իրենց տեղը գտնեն հետագա համատեղ նախագծերի ձևավորման և համագործակցությունների ամրապնդման գործում»։
ԳԿՄԿ փոխտնօրեն, հոգեբ․ գիտ․ դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանն իր խոսքում նշեց․ «Կասկած չի հարուցում առաջադրված թեմատիկայի արդիականությունն ու հրատապությունը, քանզի մարդկության զարգացման ներկա փուլում, երբ հարափոփոխ աշխարհում տեղի են ունենում գլոբալիզացիոն և ինտեգրացիոն գործընթացներ, թվային տեխնոլոգիաների ակտիվ ներդրում հասարակական կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում, լրջորեն փոխակերպվում են ոչ միայն գերժամանակակից համարվող, այլև ավանդական, դարեր ի վեր ձևավորված ինստիտուտներն ու կառույցները։ Արագորեն վերափոխվում է սոցիալական հաղորդակցությունների աշխարհը՝ այն ավելի ու ավելի մեծ չափով փոխարինելով վիրտուալով։ Թվայնացումը՝ որպես համաշխարհային հասարակական զարացման շարժիչ, հիմնովին փոխում է մտածողության կարծրատիպերը, շրջապատող իրականության ընկալման միջոցները, ներմուծում վարքագծային նոր կանոններ։ Թվայնացվող աշխարհը մարդկանց տալիս է նոր գործիքների հնարավորություններ, բազմազանություն և ընտրություն կատարելու չափազանց մեծ հնարավորություն․․․․ Ահա այս փնտրտուքի հոլովույթում ձևավորվեց «Գիտության և կրթության հիմնախնդիրները թվային փոխակերպումների դարաշրջանում» վերտառությամբ միջազգային գիտաժողովի մտահղացումը, որին արձագանքեցին մասնակիցներ ամենատարբեր ոլորտներից ու գիտական կենտրոններից։ Լիահույս ենք, որ գիտաժողովի ընթացքում հնչող նորարարական մտքերը և տեսլականները լույս կսփռեն շատ ու շատ կնճռոտ հարցերի վրա և կբացեն հետազոտության նորանոր հարացույցներ»։
ԳԿՄԿ դեկան, ֆիզմաթ․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանը, ողջունելով ներկաներին, մասնավորապես ընդգծեց, որ թվայնացման արդի ժամանակաշրջանը գիտության և կրթության առջև դնում է լուրջ մարտահրավերներ, և այս կարգի միջոցառումները բացառիկ հնարավորություն են տալիս՝ վերանայելու գիտության և կրթության համակարգերի կառավարման մեր մոտեցումներն ու ռազմավարական սկզբունքները։
Ողջույնի հատվածում հանդես եկավ նաև ԳԿՄԿ Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը՝ ողջունելով հատկապես Ռուսաստանի ազգային հետազոտական համալսարանի «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց»-ից ժամանած հյուրերին և անդրադարձ կատարելով այդ կառույցի հետ ԳԿՄԿ-ի ունեցած համագործակցության պատմությանը։
Ռուսաստանի ազգային հետազոտական համալսարանի «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց»-ի համալսարանական գործընկերության կենտրոնի տնօրեն, քաղ․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ Աննա Գարմոնովան, որ ԳԿՄԿ ամենամյա գիտաժողովի մշտական մասնակիցներից է, լիագումար նիստի իր զեկույցից առաջ նշեց, որ այս անգամ իր ոչ միանձնյա՝ ողջ պատվիրակությամբ, ժամանելը խոսում է այն մասին, որ գիտաժողովը զարգացրել է իր շրջանակները և մեծացրել իր նկատմամբ հետքաքրքրությունը։
Լիագումար նիստին ներկայացվեցին հետևյալ զեկույցները՝
- Աննա Գարմոնովա (ՌԴ), քաղ․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ, «Բուհերի դասախոսների մասնագիտական ռազմավարությունները. հետազոտության արդյունքները»,
- Գոհար Գրիգորյան (ՀՀ), բանաս․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ, «Երբ քերականությունն ու գրականությունը համատեղվում են. խնդրի և դրա դրսևորումների ուսումնասիրությունը Թոմաս Հարդիի «Երկուսը աշտարակի վրա» վեպում»,
- Սվետլանա Սուչկովա (ՌԴ), բանաս․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ, «Հրատարակչական գործունեություն. համալսարանի աշխատակիցների կոմպետենտության պակասը»,
- Արփինե Հարությունյան (ՀՀ), քիմ․ գիտ․ թեկնածու, «Արհեստական բանականությունը դեղագործության ոլորտում»,
- Սերգեյ Գավրիլով (ՌԴ), տեխն․ գիտ․ թեկնածու, «Բուհերի դասախոսներ. ճանաչողական ինտեգրում»,
- Արայիկ Ֆիրյան (ՀՀ), հոգեբ․ գիտ․ թեկնածու, դոցենտ, «Տեղահանվածների հոգեսոցիալական ապրումների դինամիկան և հարմարվողականության հոգեբանական մեխանիզմները»։
Գիտաժողովը շարունակվեց առանձին բաժանմունքներում՝ նվիրված գիտության ամենատարբեր բնագավառների և դրանցում առկա բազմազան ու արդիական թեմաների՝ տեղավորված գիտաժողովի ընդհանուր խորագրի տակ։ Ողջունելի է, որ գիտաժողովին զեկույցներով մասնակցություն ունեցան նաև ԳԿՄԿ մի շարք մագիստրանտներ և ասպիրանտներ՝ օգտվելով գիտական զեկույցներով հանդես գալու փորձ ձեռք բերելու և դեպի միջազգային գիտություն իրենց ուղին հարթելու՝ գիտաժողովի ընձեռած բացառիկ հնարավորությունից։
Ծրագրի ուշագրավ մասերից էր ռուսաստանյան հյուրերի կողմից առաջարկված կլոր սեղանը՝ «Բարձրագույն դպրոցի դասախոսների արդյունավետությունը՝ ճանաչողական գործառույթներ, կարողություններ, շարժառիթներ» խորագրով։ Այն հաջողությամբ կայացավ «Կրթության կառավարման» բաժանմունքում՝ նախորդելով գիտական զեկույցներին։ Դրա շրջանակներում ռուսաստանյան գործընկերները ներկայացրին կրթության կառավարման ոլորտի իրենց փորձը, ինչը դարձավ կառուցողական քննարկման առարկա։
Գիտաժողովի ամփոփմանը փաստվեց, որ միջոցառումը հաջողությամբ կյանքի կոչվեց՝ լուծելով իր առջև դրած խնդիրները՝ խթանելով նոր գաղափարների առաջացումը և միջազգային համագործակցության նոր ծրագրերի նախագծումը։

Состоялась ежегодная международная конференция
23 мая 2025 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА прошла ежегодная международная конференция в Международном научно-образовательном центре (МНОЦ) Национальной академии наук Республики Армения. Это значимое научное мероприятие, которое расширяется с каждым годом, в этом году собрало более 50 участников, представляющих различные научные и образовательные учреждения Армении и России. Конференция прошла в гибридном формате (очно, онлайн). Из России прибыла большая делегация, в составе которой были и постоянные участники. Конференцию открыл директор МНОЦ Армен Саркисян, с приветственными речами выступили заместитель директора по научной и исследовательской работе МНОЦ НАН РА Наира Акопян и декан МНОЦ Атом Мхитарян.
Директор МНОЦ НАН РА, д.ф.-м.н. Доктор экономических наук Армен Саркисян поприветствовал всех участников и особенно гостей из-за рубежа, пожелал успехов конференции, особо подчеркнув: «Рад приветствовать вас в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук Республики Армения по случаю открытия нашей международной конференции, посвящённой актуальным вопросам науки и образования в эпоху цифровых трансформаций.
В современном мире цифровые технологии трансформируют не только наш образ жизни и мышление, но и, безусловно, научные и образовательные системы. Вместе с новыми возможностями возникают и серьёзные вызовы — в области профессиональной подготовки, развития когнитивных навыков и технологической интеграции.
Именно такие конференции дают возможность пересмотреть наши подходы, сопоставить международный опыт и осознать, каким мы видим будущее научно-образовательной системы.
Сегодняшняя конференция объединяет специалистов из разных стран, сфер и поколений. Тематика докладов охватывает широкий спектр — от применения искусственного интеллекта до социальной психологии, лингвистики, управления образованием и экономических вызовов. Это позволяет нам рассматривать цифровую трансформацию не просто как технологический процесс, но как глубокое научно-образовательное преобразование.
Международный научно-образовательный центр НАН РА всегда придавал особое значение научной коммуникации и межкультурному сотрудничеству. Мы стремимся создавать платформы, на которых рождаются новые идеи, формируются партнёрские связи и развивается исследовательская мысль.
Особо хочу подчеркнуть участие наших российских коллег, которые не только делятся своим опытом и научными достижениями, но и формируют прочные мосты сотрудничества между нашими странами.
«Нет вызывают сомнения актуальность и острота предложенной темы, поскольку на современном этапе развития общества, когда в мире происходят процессы глобализации и интеграции, а цифровые технологии активно внедряются практически во все сферы общественной жизни, серьезно трансформируются не только модернизованные институты и структуры, но и традиционные, сложившиеся веками конструкции. Мир социальных коммуникаций стремительно трансформируется, все больше заменяя его виртуальным. Цифровизация, как двигатель глобального общественного развития, кардинально меняет стереотипы мышления, способы восприятия окружающей действительности, вносит новые правила поведения. Цифровой мир дает человеку возможности новых инструментов, многообразия, колоссальную возможность выбора... Именно в контексте этого поиска сформировалась идея проведения международной конференции «Проблемы науки и образования в эпоху цифровых трансформаций», на которую откликнулись участники из самых разных сфер и научных центров. Мы надеемся, что новаторские идеи и видения, озвученные в ходе конференции озвучат многие острые проблемы и откроет новые исследовательские парадигмы».
Надеюсь, что данная конференция станет не только продуктивной, но и вдохновляющей — особенно для молодых участников. Пусть обсуждения и идеи, которые здесь прозвучат, найдут своё продолжение в совместных проектах и укреплении партнёрских связей».
На пленарном заседании были представлены следующие доклады:
Анна Гармонова (РФ), к. полит. н., доцент, «Профессиональные стратегии преподавателей вузов: результаты исследований»,
Гоар Григорян (РА), к. филол. н., доцент, «Когда грамматика и литература объединяются: исследование проблемы и ее проявлений в романе Томаса Харди «Двое на башне»,
Светлана Сучкова (РФ), к.филол.н., доцент, «Издательская деятельность: некомпетентность сотрудников вузов»,
Арпине Арутюнян (РА), к. х. н., «Искусственный интеллект в фармацевтической отрасли»,
Сергей Гаврилов (РФ), к. т. н., «Преподаватели вузов: когнитивная интеграция»,
Араик Фирян (РА), психобиологические науки, «Издательская деятельность: некомпетентность Сотрудники университета», к. пс. н., доцент, «Динамика психосоциальных переживаний вынужденных переселенцев и психологические механизмы адаптации».
Работа конференции продолжилась в секционном формате, посвященной различным областям науки и разнообразным и актуальным темам в их рамках, объединенным общим названием конференции. Отрадно, что в конференции с докладами также приняли участие ряд магистрантов и докторантов МНОЦ НАН РА, воспользовавшись уникальной возможностью, предоставленной конференцией, получить опыт выступления с научными докладами и проложить себе дорогу в международную науку.
Одной из примечательных частей программы стал предложенный российскими гостями круглый стол под названием «Эффективность преподавателей высшей школы: когнитивные функции, способности, мотивы». Он успешно прошел в секции «Образовательный менеджмент», предваряя научные доклады. В его рамках российские партнеры представили свой опыт в области образовательного менеджмента, что стало предметом конструктивного обсуждения.
В заключение конференции было отмечено, что мероприятие было успешно реализовано, решив поставленные перед ним задачи, стимулировав появление новых идей и проектирование новых программ международного сотрудничества.