Կենսաբազմազանության միջազգային օրվան նվիրված 10-օրյակ ԳԿՄԿ-ում։ Առաջիկայում՝ բաց դռների շարք
Մայիսի 22-ը Կենսաբազմազանության միջազգային օրն է՝ հռչակված ՄԱԿ-ի կողմից, որի նպատակն է՝ ընդգծել կենսաբազմազանության առանցքային դերը Երկիր մոլորակի կյանքի պահպանման և կայուն զարգացման համար։ Յուրաքանչյուր տարի ՄԱԿ-ը հրապարակում է օրվա խորհրդին նվիրված իր ուղերձը (2025-ի ուղերձը տե՛ս ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում)։
2024-2025 ուստարվանից ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ) գործարկել է ՀՀ-ում եզակի «Կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն և պահպանություն» մագիստրոսական ծրագիրը՝ հիմնված կենսաբազմազանության հիմնախնդիրներին պատշաճ անդրադարձ կատարելու կարևորության վրա։ Ծրագիրը կազմակերպվում է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումասիրության ամբիոնում՝ տեղակայված Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտում:
Կենսաբազմազանության հիմնախնդիրները ամբիոնի հետաքրքրությունների առանցքում են ողջ տարին, իսկ Կենսաբազմազանության միջազգային օրվա շրջանակներում դրանք դարձել են հատուկ 10-օրյակի թեմա։ Կենսաբազմազանության միջազգային օրվան նվիրված 10-օրյակը մեկնարկել է 2025թ․ մայիսի 21-ից և ամփոփվելու է մայիսի 31-ին։ Դրա շրջանակներում կան արդեն իրականացված և դեռ նախատեսված միջոցառումներ։
Մասնավորապես՝ մայիսի 21-ին ամբիոնի դասախոսները և որոշ մագիստրանտներ մասնակեցել են Երևանի Իբիս հյուրանոցում կազմակերպված միջազգային համաժողովին՝ «Էկոհամակարգային հաշվառումը Հայաստանում» խորագրով, որտեղ ամբիոնի 1-ին կուրսի մագիստրանտ Արմինե Արշակյանը հանդես է եկել զեկույցով՝ «Կենսաբազմազանության նշանակությունը Հայաստանի մշակույթի համար» թեմայով (ղեկավար՝ կ․գ․թ․, դոցենտ Ալլա Ալեքսանյան)։
Մայիսի 22-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումասիրության ամբիոնի վարիչ Ալլա Ալեքսանյանը, ըստ հրավերի, բաց դաս է վարել Երևանի թիվ 64 դպրոցում։ Նա անդրադարձել է կենսաբազմազանության նշանակությանը, խոսել կենսաբազմազանության սպառնալիքների և պահպանության հնարավոր ուղիների մասին՝ հանդիպման վերջում անցկացնելով վիկտորինա։
Մայիսի 30-ին՝ ժամը 11։00-ին, նախատեսված է անցկացնել ինտերակտիվ բաց քննարկում՝ «Պահպանվող տարածքների կառավարման գործընթացում մասնակցային որոշումների կայացումը» խորագրով, ինչին ամբիոնը հրավիրում է բոլոր հետաքրքրվածներին, հատկապես՝ դիմորդներին (հասցե՝ Երևան
Աճառյան փողոց 1, ՀՀ ԳԱԱ Ա․ Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտ)։ Միջոցառման ավարտին նախատեսվում է պատասխանել դիմորդներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին՝ մեկնարկելով ընդունելության շրջանով պայմանավորված բաց դռների շարքը։
Մայիսի 31-ին կամփոփվի 10-օրյակը՝ դիմորդների համար նախատեսված բաց դռների շարքը թողնելով շարունակական։

10-дневное мероприятие, посвященное Международному дню биологического разнообразия в МНОЦ НАН РА. Предстоящая серия дней открытых дверей
Май 23, 2025
22 мая — Международный день биологического разнообразия, провозглашенный Организацией Объединенных Наций, призванный подчеркнуть ключевую роль биоразнообразия в поддержании жизни на Земле и устойчивом развитии. Ежегодно ООН публикует свое послание, посвященное посланию дня (см. послание 2025 года на официальном сайте ООН).
Начиная с 2024-2025 учебного года МНОЦ НАН РА запустил уникальную в Республике Армения магистерскую программу «Изучение и сохранение биоразнообразия», основанную на важности правильного решения проблем биоразнообразия. Программа организована на базе отдела изучения растительного разнообразия и экосистем МНОЦ НАН РА, расположенного в Институте ботаники им. Тахтаджяна.
Вопросы биоразнообразия находятся в центре внимания кафедры в течение всего года, а в рамках Международного дня биоразнообразия они стали особой 10-дневной темой. 10-дневное мероприятие, посвященное Международному дню биоразнообразия, стартовало 21 мая 2025 года и завершится 31 мая. В его рамках есть уже реализованные и еще запланированные мероприятия. В частности, 21 мая преподаватели кафедры и часть магистрантов приняли участие в международной конференции, организованной в отеле Ibis в Ереване под названием «Экосистемный учет в Армении», где магистрант первого курса кафедры Армине Аршакян выступила с докладом на тему «Значение биоразнообразия для культуры Армении» (руководитель: к.ф.-м.н., доцент Алла Алексанян).
22 мая заведующая отделом изучения растительного разнообразия и экосистем Института экологии растений и экологии МНОЦ НАН РА Алла Алексанян по приглашению провела открытый урок в ереванской школе № 64. Она коснулась важности биоразнообразия, рассказала об угрозах биоразнообразию и возможных путях его сохранения, а в конце встречи провела викторину.
30 мая в 11:00 планируется провести интерактивную открытую дискуссию на тему «Принятие управленческих решений в сфере особо охраняемых территорий природы», на которую отдел приглашает всех заинтересованных лиц, в особенности абитуриентов (адрес: г. Ереван, ул. Ачаряна, 1, Институт ботаники им. А. Тахтаджяна НАН РА). В конце мероприятия планируется ответить на все интересующие абитуриентов вопросы, тем самым дав старт серии дней открытых дверей, запланированных на период приема.
31 мая будут подведены итоги 10-дневной программы, и серия открытых дверей для абитуриентов продолжится.