ԳԿՄԿ-ում տեղի ունեցան միջազգային աշխատաժողովներ՝ նվիրված պետականության և ինքնության հիմնախնդիրներին
Ս․թ․ ապրիլի 22-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) տեղի ունեցան միջազգային աշխատաժողովներ՝ «Պետականությունը և նրա ձևերը Հայաստանում ու հարակից երկրներում», «Ինքնություն, պետականաշինություն, միֆաստեղծում․ էթնոքաղաքական գործընթացների վայրիվերումները Հարավային Կովկասում 20-րդ դարում» խորագրերով։
Համակազմակերպիչներն էին «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և Սեդլցեի համալսարանը (Լեհաստան)։
Աշխատաժողովները կազմակերպվել են ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտում իրականացվող «Հայոց պետականության տիպաբանական և գաղափարական հիմքերը. տեսություն և պրակտիկա (հնագույն շրջանից ﬕնչև ﬔր օրերը)»  (ծածկագիր՝ 24RL-6A032) և «Խորհրդային առասպելաշինությունը և էթնո-քաղաքական փոխակերպումները հետխորհրդային Հարավային Կովկասում. ընտելացում և ընդվզում» (ծածկագիր՝ 25YR-6A009) գիտական թեմաների շրջանակներում։
Գիտական աշխատաժողովի հարթակը համախմբել էր ոլորտային առաջատար գիտնականների՝ Հայաստանից, Լեհաստանից և Վրաստանից։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն, ԳԿՄԿ Արևելագիտության ամբիոնի վարիչ Ռոբերտ Ղազարյանը, ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, Սեդլցեի համալսարանի դոկտոր Կատարժինա Մակսիմիուկը (Լեհաստան), Իլիայի համալսարանի` Գ․ Ծերեթելիի անվան Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆ․ Գեորգի Սանիկիձեն (Վրաստան), Ի․ Ջավախիշվիլիի անվան պատմության և ազգագրության ինստիտուտի պրոֆեսոր Գեորգի Ճեիշվիլին (Վրաստան)։
Մասնակիցներին ողջունեց և բարի ընթացք մաղթեց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն, պ․գ․թ․, դոցենտ Ռոբերտ Ղազարյանը։ Նա կարևորեց նաև այն համագործակցությունը, որ առկա է Հիմնադրամի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջև։
Ողջույնի իր խոսքում ԳԿՄԿ տնօրեն, տ․գ․թ․ Արմեն Սարգսյանը նշեց․ «Մենք բարձր ենք գնահատում գործընկերությունը, որ ունենք «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի և մեր միջազգային գործընկերների հետ։ Նման փոխգործակցությունը ստեղծում է ամուր հարթակ գաղափարների բովանդակային փոխանակման և միջգիտակարգային հետազոտությունների համար։ Համոզված եմ, որ քննարկումները և զեկույցները կնպաստեն դիտարկվող հարցերի ավելի խորքային ըմբռնմանը, կխթանեն նոր մոտեցումները և կուժեղացնեն ակադեմիական կապերը մեր հաստատությունների միջև»։
Աշխատաժողովներին գիտական զեկույցներով հանդես եկան պ․գ․թ․, դոցենտ Ռոբերտ Ղազարյանը, պրոֆ․ Գեորգի Ճեիշվիլին, պրոֆ․ Գեորգի Սանիկիձեն, պ․գ․դ․ Երվանդ Մարգարյանը, պ․գ․թ․, դոցենտ Գոռ Մարգարյանը, պ․գ․դ․ Ալեքսան Հակոբյանը, պ․գ․թ․ Անուշ Հարությունյանը, ք․գ․թ․, դոցենտ Գոռ Պետրոսյանը և պ․գ․թ․, դոցենտ Բենիամին Մաիլյանը։  Գիտական երկխոսության դաշտ էին բերվել տարածաշրջանի պետականության պատմական մոդելները և ինքնության խնդիրները՝ սկսած հին շրջանից մինչև մեր օրերը։
Միջոցառումներն ամփոփվեցին ակտիվ և կառուցողական քննարկումներով՝ ամրապնդելով գիտական փորձի փոխանակման արդյունավետությունը։

International Workshops on Statehood and Identity Held at ISEC NAS RA
On April 22, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC) hosted international workshops entitled "Statehood and its Forms in Armenia and Neighboring Countries" and " Identity, State-Building, and Myth-Making: Dynamics of Ethnopolitical Processes in the South Caucasus in the 20th Century."
The events were co-organized by the "Geghard" Scientific-Analytical Foundation, ISEC NAS RA, and Siedlce University (Poland). The workshops were conducted within the framework of research projects implemented at the Institute of Oriental Studies of NAS RA: "Typological and Ideological Foundations of Armenian Statehood: Theory and Practice (from Ancient Times to the Present Day)" (code: 24RL-6A032) and "Soviet Myth-Making and Ethnopolitical Transformations in the Post-Soviet South Caucasus: Adaptation and Resistance" (code: 25YR-6A009).
The academic platform brought together leading scholars from Armenia, Poland, and Georgia. Welcoming remarks were delivered by:
• Robert Ghazaryan, Director of the "Geghard" Scientific-Analytical Foundation and Head of the Department of Oriental Studies at ISEC;
• Armen Sargsyan, Director of ISEC NAS RA;
• Dr. Katarzyna Maksymiuk (Siedlce University, Poland);
• Prof. George Sanikidze, Director of the G. Tsereteli Institute of Oriental Studies at Ilia State University (Georgia);
• Prof. George Cheishvili, I. Javakhishvili Institute of History and Ethnology (Georgia).
Robert Ghazaryan, PhD in History and Associate Professor, welcomed the participants, wishing them a productive session. He emphasized the vital importance of the ongoing collaboration between the Foundation and ISEC NAS RA.
In his opening speech, the Director of ISEC, Armen Sargsyan (PhD in Economics), stated: "We highly value our collaboration with the “Geghard” Scientific Analytical Foundation, the Institute of Oriental Studies of NAS RA, and our international partners. Such cooperation creates a strong platform for meaningful exchange of ideas and interdisciplinary research. I am confident that the discussions and presentations will contribute to deeper insights, stimulate new perspectives, and strengthen academic ties among our institutions."
Scholarly reports were presented by PhD R. Ghazaryan, Prof. G. Cheishvili, Prof. G. Sanikidze, Dr. Y. Margaryan, PhD G. Margaryan, Dr. A. Hakobyan, PhD A. Harutyunyan, PhD G. Petrosyan, and PhD B. Mailyan. The scientific dialogue encompassed historical models of regional statehood and identity issues, spanning from antiquity to the modern era.
The events concluded with active and constructive discussions, further solidifying the efficiency of scientific expertise exchange.