ԳԿՄԿ-ում տեղի ունեցան միջազգային աշխատաժողովներ՝ նվիրված պետականության և ինքնության հիմնախնդիրներին
Ս․թ․ ապրիլի 22-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) տեղի ունեցան միջազգային աշխատաժողովներ՝ «Պետականությունը և նրա ձևերը Հայաստանում ու հարակից երկրներում», «Ինքնություն, պետականաշինություն, միֆաստեղծում․ էթնոքաղաքական գործընթացների վայրիվերումները Հարավային Կովկասում 20-րդ դարում» խորագրերով։
Համակազմակերպիչներն էին «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և Սեդլցեի համալսարանը (Լեհաստան)։
Աշխատաժողովները կազմակերպվել են ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտում իրականացվող «Հայոց պետականության տիպաբանական և գաղափարական հիմքերը. տեսություն և պրակտիկա (հնագույն շրջանից ﬕնչև ﬔր օրերը)»  (ծածկագիր՝ 24RL-6A032) և «Խորհրդային առասպելաշինությունը և էթնո-քաղաքական փոխակերպումները հետխորհրդային Հարավային Կովկասում. ընտելացում և ընդվզում» (ծածկագիր՝ 25YR-6A009) գիտական թեմաների շրջանակներում։
Գիտական աշխատաժողովի հարթակը համախմբել էր ոլորտային առաջատար գիտնականների՝ Հայաստանից, Լեհաստանից և Վրաստանից։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն, ԳԿՄԿ Արևելագիտության ամբիոնի վարիչ Ռոբերտ Ղազարյանը, ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, Սեդլցեի համալսարանի դոկտոր Կատարժինա Մակսիմիուկը (Լեհաստան), Իլիայի համալսարանի` Գ․ Ծերեթելիի անվան Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆ․ Գեորգի Սանիկիձեն (Վրաստան), Ի․ Ջավախիշվիլիի անվան պատմության և ազգագրության ինստիտուտի պրոֆեսոր Գեորգի Ճեիշվիլին (Վրաստան)։
Մասնակիցներին ողջունեց և բարի ընթացք մաղթեց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն, պ․գ․թ․, դոցենտ Ռոբերտ Ղազարյանը։ Նա կարևորեց նաև այն համագործակցությունը, որ առկա է Հիմնադրամի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի միջև։
Ողջույնի իր խոսքում ԳԿՄԿ տնօրեն, տ․գ․թ․ Արմեն Սարգսյանը նշեց․ «Մենք բարձր ենք գնահատում գործընկերությունը, որ ունենք «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի և մեր միջազգային գործընկերների հետ։ Նման փոխգործակցությունը ստեղծում է ամուր հարթակ գաղափարների բովանդակային փոխանակման և միջգիտակարգային հետազոտությունների համար։ Համոզված եմ, որ քննարկումները և զեկույցները կնպաստեն դիտարկվող հարցերի ավելի խորքային ըմբռնմանը, կխթանեն նոր մոտեցումները և կուժեղացնեն ակադեմիական կապերը մեր հաստատությունների միջև»։
Աշխատաժողովներին գիտական զեկույցներով հանդես եկան պ․գ․թ․, դոցենտ Ռոբերտ Ղազարյանը, պրոֆ․ Գեորգի Ճեիշվիլին, պրոֆ․ Գեորգի Սանիկիձեն, պ․գ․դ․ Երվանդ Մարգարյանը, պ․գ․թ․, դոցենտ Գոռ Մարգարյանը, պ․գ․դ․ Ալեքսան Հակոբյանը, պ․գ․թ․ Անուշ Հարությունյանը, ք․գ․թ․, դոցենտ Գոռ Պետրոսյանը և պ․գ․թ․, դոցենտ Բենիամին Մաիլյանը։  Գիտական երկխոսության դաշտ էին բերվել տարածաշրջանի պետականության պատմական մոդելները և ինքնության խնդիրները՝ սկսած հին շրջանից մինչև մեր օրերը։
Միջոցառումներն ամփոփվեցին ակտիվ և կառուցողական քննարկումներով՝ ամրապնդելով գիտական փորձի փոխանակման արդյունավետությունը։

В МНОЦ НАН РА прошли международные воркшопы, посвященные проблемам государственности и идентичности
22 апреля в Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ) состоялись международные воркшопы на темы: «Государственность и её формы в Армении и сопредельных странах» и «Идентичность, государственное строительство, мифотворчество: перипетии этнополитических процессов на Южном Кавказе в XX веке».
Соорганизаторами мероприятий выступили научно-аналитический фонд «Гегард», Международный научно-образовательный центр НАН РА и Седльцеский университет (Польша). Воркшопы были организованы в рамках научных тем, реализуемых в Институте востоковедения НАН РА: «Типологические и идеологические основы армянской государственности: теория и практика (с древнейших времен до наших дней)» (шифр: 24RL-6A032) и «Советское мифотворчество и этнополитические трансформации на постсоветском Южном Кавказе: адаптация и протест» (шифр: 25YR-6A009).
Научная платформа объединила ведущих ученых из Армении, Польши и Грузии.
С приветственным словом выступили:
• Роберт Казарян — директор научно-аналитического фонда «Гегард», заведующий кафедрой востоковедения МНОЦ;
• Армен Саргсян — директор МНОЦ НАН РА;
• Д-р Катажина Максимиук (Седльцеский университет, Польша);
• Проф. Георгий Саникидзе — директор Института востоковедения им. Г. Церетели Университета Илии (Грузия);
• Проф. Георгий Чеишвили — Институт истории и этнологии им. И. Джавахишвили (Грузия).
Директор фонда «Гегард», к.и.н., доцент Роберт Казарян поприветствовал участников и пожелал плодотворной работы Он также подчеркнул важность сотрудничества, сложившегося между Фондом и Международным научно-образовательным центром НАН РА.
В своей речи директор МНОЦ, к.э.н. Армен Саргсян отметил: «Мы высоко ценим наше сотрудничество с Научно-аналитическим фондом «Гегард», Институтом востоковедения НАН РА и нашими международными партнёрами. Такое взаимодействие создаёт прочную платформу для содержательного обмена идеями и междисциплинарных исследований. Уверен, что обсуждения и доклады будут способствовать более глубокому пониманию рассматриваемых вопросов, стимулируют новые подходы и укрепят академические связи между нашими учреждениями».
С научными докладами выступили: к.и.н., доцент Р. Казарян, проф. Г. Чеишвили, проф. Г. Саникидзе, д.и.н. Е. Маргарян, к.и.н., доцент Г. Маргарян, д.и.н. А. Акопян, к.и.н. А. Арутюнян, к.п.н., доцент Г. Петросян и к.и.н., доцент Б. Маилян. В поле научного диалога были вынесены исторические модели государственности и проблемы идентичности региона — от древности до современности.
Мероприятия завершились активными конструктивными дискуссиями, закрепив эффективность обмена научным опытом.