ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողները հյուրընկալվեցին ՀՀ ԱԺ-ում
2025 թ․ դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) մի խումբ ուսանողներ, հիմնականում՝ իրավագիտության մագիստրանտներ, հյուրընկալվեցին ՀՀ Ազգային ժողովում։
Այցի նախաձեռնությունը ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանինն էր, ինչն իրականացվեց ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի միջնորդությամբ։ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը ևս ընդգրկված էին այցելող խմբում։
Այցի շրջանականերում խումբը հնարավորություն ունեցավ ծանոթանալու ԱԺ-ի շենքի ճարտարապետության պատմությանը, գրադարանին, թանգարանին, միջանցքային ցուցադրություններին՝ պատմական արժեք ներկայացնող, ինչպես նաև՝ տեսնելու նիստերի դահլիճը։
ԳԿՄԿ խմբի հիմնական կանգառը ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովն էր, որտեղ կայացավ հանդիպում-քննարկում հանձնաժողովի փոխնախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանի հետ։ Քննարկման առանցքում «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք»-ն էր, մասնավորապես՝ ԱԺ-ի ընտրության կարգը։ Ա․ Ջուլհակյանը մեծ պատրաստակամությամբ ներկայացրեց հարցին առնչվող հիմնական օրենսդրական կարգավորումները, ապա պատասխանեց ԳԿՄԿ մագիստրանտների և աշխատակիցների բոլոր հարցերին։
ԱԺ շրջայցը շատ արդյունավետ էր․ այն ապահովեց ոչ միայն օրենսդրական գիտելիքների ամրապնդում, այլև անմոռանալի զգացողություններ՝ իր կարևորությամբ  և ճարտարապետական վեհությամբ առանձնացող շինության պատերից փոխանցված։
ԳԿՄԿ այցելող խումբը իր երախտագիտությունն է հայտնում ԱԺ-ի ղեկավարությանը և շրջայցը կազմակերպած աշխատակիցներին՝ նման հնարավորության և հարուստ տեղեկատվությամբ շրջայցի համար։

Студенты МНОЦ НАН РА посетили Национальное собрание РА
19 декабря 2025 года группа студентов Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ), преимущественно магистранты по юриспруденции, посетила Национальное собрание Республики Армения.
Инициатором визита выступил декан МНОЦ Атом Мхитарян, при содействии отдела общественных связей и карьеры МНОЦ. В состав группы также вошли декан МНОЦ Атом Мхитарян и начальник отдела общественных связей и карьеры МНОЦ Эгине Мелконян.
В рамках визита участники получили возможность ознакомиться с историей архитектуры здания Национального собрания, посетить библиотеку, музей, коридорные экспозиции, представляющие историческую ценность, а также увидеть зал заседаний.
Основной остановкой группы МНОЦ стала Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам Национального собрания, где состоялась встреча-дискуссия с заместителем председателя комиссии Арусик Джулакян. В центре обсуждения находился Избирательный кодекс Республики Армения, в частности порядок выборов Национального собрания. А. Джулакян с большой готовностью представила основные законодательные положения по теме, после чего ответила на все вопросы магистрантов и сотрудников МНОЦ.
Экскурсия по Национальному собранию была весьма эффективной: она способствовала не только углублению законодательных знаний, но и формированию незабываемых впечатлений, переданных стенами здания, отличающегося своей значимостью и архитектурным величием.
Группа МНОЦ выражает благодарность руководству Национального собрания и сотрудникам, организовавшим экскурсию, за предоставленную возможность и содержательную, насыщенную информацией экскурсию.