Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություն «Ինստիգեյթ» կազմակերպություն
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից կազմակերպվող աշխատանքային կողմնորոշման այցելությունների շարքի հերթական կանգառը «Ինստիգեյթ» կազմակերպությունն էր։ 2025 թվականի մայիսի 19-ի այցելությունը կազմակերպվել էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության մագիստրանտների ցանկությանն ընդառաջ։ Նպատակը՝ ծանոթանալ ոլորտային կազմակերպության գործունեությանը, հասկանալ, թե որքանով է կառույցը համապատասխանում իրենց՝ որպես պրակտիկայի և հետագա աշխատանքի վայր։
Այցելող խումբը՝ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանի ուղեկցությամբ, շրջայց կատարեց «Ինստիգեյթ» կազմակերպության ստորաբաժանումներով։
«Ինստիգեյթ»-ում է տեղակայված ԳԿՄԿ «Համակարգչագիտություն և ինքնավար համակարգեր» ամբիոնը, որ իրացնում է «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մագիստրոսական ծրագիրը։ Կայացավ ԳԿՄԿ երկու առնչակից մասնագիտությունների մագիստրանտների հանդիպումը, որի ընթացքում «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մասնագիտության մագիստրանտները ներկայացրին «Ինստիգեյթ»-ում իրենց ծավալած գործունեության ընդհանուր պատկերը, ինչպես նաև՝ դրվագային օրինակներ ընթացիկ նախագծերից։ Երկու մասնագիտությունների մագիստրանտները փոխանակվեցին իրենց մագիստրոսական թեզերի մասին տեղեկատվությամբ՝ հասկանալու համար իրենց մասնագիտական ոլորտների առնչակցության սահմանները։
Այցելող խումբը ծանոթացավ նաև «Իրական դպրոց»-ի դասապրոցեսին՝ աշակետների և ուսուցիչների մեկնաբանություններով ուղեկցված։
Այցելությունն օգտակար գտնվեց, քանի որ հնարավորություն տվեց մագիստրանտներին հասկանալու, որ «Ինստիգեյթ»-ը նախընտրելի վայր է իրենց պրակտիկայի անցկացման համար, իսկ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետը պատրաստակամություն հայտնեց քննարկելու այդ պահանջարկը ԳԿՄԿ տնօրենության հետ՝ դրա իրականություն դառնալը համապատասխան ընթացակարգով ապահովելու նպատակով։

Посещение с целью профессионального определения в учебный центр “Инстигейт”
В рамках посещений с целью профессионального определения, организуемыми отделом общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА, очередным пунктом назначения стала организация “Инстигейт”.
Визит 19 мая 2025 года был организован по заявке магистрантов специальности «Информатика и вычислительная техника» МНОЦ НАН РА. Цель визита — познакомиться с деятельностью отраслевой организации, понять, насколько структура подходит им как место практики и будущей работы. Группа гостей в сопровождении начальника отдела общественных связей и карьеры Эгине Мелконян осмотрела отделы организации “Инстигейт”. В “Инстигейт” находится кафедра “компьютерных наук и автономных систем” МНОЦ НАН РА, реализующая магистерскую программу по направлению «Разработка информационных систем». Состоялась встреча магистрантов двух смежных специальностей МНОЦ НАН РА, в ходе которой магистранты специальности «Разработка информационных систем» представили обзор своей деятельности в «Инстигейт», а также примеры из текущих проектов. Магистранты обеих специальностей обменялись информацией о своих магистерских диссертациях с целью понимания границ взаимосвязи между своими профессиональными областями. Группа гостей также ознакомилась с учебным процессом «Реальной школы», сопровождавшимся комментариями студентов и преподавателей. Визит был признан полезным, так как дал возможность магистрантам понять, что «Инстигейт» является предпочтительным местом для прохождения ими стажировки, а начальник отдела общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА выразил готовность обсудить этот спрос с руководством МНОЦ НАН РА, чтобы обеспечить его реализацию в соответствующем порядке.