Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություն «Ինստիգեյթ» կազմակերպություն
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից կազմակերպվող աշխատանքային կողմնորոշման այցելությունների շարքի հերթական կանգառը «Ինստիգեյթ» կազմակերպությունն էր։ 2025 թվականի մայիսի 19-ի այցելությունը կազմակերպվել էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտության մագիստրանտների ցանկությանն ընդառաջ։ Նպատակը՝ ծանոթանալ ոլորտային կազմակերպության գործունեությանը, հասկանալ, թե որքանով է կառույցը համապատասխանում իրենց՝ որպես պրակտիկայի և հետագա աշխատանքի վայր։
Այցելող խումբը՝ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանի ուղեկցությամբ, շրջայց կատարեց «Ինստիգեյթ» կազմակերպության ստորաբաժանումներով։
«Ինստիգեյթ»-ում է տեղակայված ԳԿՄԿ «Համակարգչագիտություն և ինքնավար համակարգեր» ամբիոնը, որ իրացնում է «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մագիստրոսական ծրագիրը։ Կայացավ ԳԿՄԿ երկու առնչակից մասնագիտությունների մագիստրանտների հանդիպումը, որի ընթացքում «Տեղեկատվական համակարգերի մշակում» մասնագիտության մագիստրանտները ներկայացրին «Ինստիգեյթ»-ում իրենց ծավալած գործունեության ընդհանուր պատկերը, ինչպես նաև՝ դրվագային օրինակներ ընթացիկ նախագծերից։ Երկու մասնագիտությունների մագիստրանտները փոխանակվեցին իրենց մագիստրոսական թեզերի մասին տեղեկատվությամբ՝ հասկանալու համար իրենց մասնագիտական ոլորտների առնչակցության սահմանները։
Այցելող խումբը ծանոթացավ նաև «Իրական դպրոց»-ի դասապրոցեսին՝ աշակետների և ուսուցիչների մեկնաբանություններով ուղեկցված։
Այցելությունն օգտակար գտնվեց, քանի որ հնարավորություն տվեց մագիստրանտներին հասկանալու, որ «Ինստիգեյթ»-ը նախընտրելի վայր է իրենց պրակտիկայի անցկացման համար, իսկ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետը պատրաստակամություն հայտնեց քննարկելու այդ պահանջարկը ԳԿՄԿ տնօրենության հետ՝ դրա իրականություն դառնալը համապատասխան ընթացակարգով ապահովելու նպատակով։

Career Determination Visit to the Instigate Educational Center
The next destination in the framework of career determination visits organized by the Public Relations and Career Department of the ISEC NAS RA was the Instigate organization.
The visit on 19thMay, 2025 was organized at the request of the master's degree students majoring in Computer Science and Engineering at the ISEC NAS RA. The purpose of the visit was to get acquainted with the activities of the industry organization, to understand how suitable the structure is for them as a place of internship and future work. The group of guests, accompanied by the head of the Public Relations and Career Department Heghine Melkonyan, toured the departments of the Instigate organization. The Chair of Computer Science and Autonomous Systems of the ISEC NAS RA is located in Instigate, implementing the master's program in the field of Information Systems Development. A meeting of Master's students of two related Professional programs of the ICEC NAS RA took place, during which the master's students of the specialty "Information Systems Development" presented an overview of their activities at Instigate, as well as examples of current projects. Master's students of both specialties exchanged information about their master's theses in order to understand the boundaries of the relationship between their professional fields. The group of guests also got acquainted with the educational process of the "Real School", accompanied by comments from students and teachers. The visit was considered useful, as it allowed the Master's students to understand that “Instigate” is a preferable place for their internship, and the head of the Public Relations and Career Department of the ICEC NAS RA expressed her readiness to discuss this demand with the management of the ICEC NAS RA in order to ensure its implementation in an appropriate manner.