Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություն «Ապագա» հոգեբանական կենտրոն
2026 թվականի մարտի 18-ին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտորնի (ԳԿՄԿ) «Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա» մասնագիտության 1-ին կուրսի մագիստրանտները հյուրընկալվեցին «Ապագա» հոգեբանական կենտրոնում։ Դա աշխատանքային կողմնորոշման այցելություն էր` կազմակերպված ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից։
Ընդունելությունն իրականացվեց «Ապագա» հոգեբանական կենտրոնի տնօրեն, հոգեբ․ գիտ․ թեկնածու Արմեն Բեջանյանի և կենտրոնի հոգեբան, մանկան զարգացման կենտրոնի պատասխանատու Լենա Գրիգորյանի կողմից։
Այցելող խմբին ուղեկցում էին ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի աշխատակիցները՝ բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանի գլխավորությամբ։
Հանդիպումն անցավ ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում։ Ուսանողները հնարավորություն ունեցան ճանաչելու «Ապագա» կենտրոնի աշխատանքային ընդհանուր մթնոլորտը, մասնագիտական աճին ուղղված ծառայությունները՝ իրենց հնարավորություններով։ Քննարկվեցին նաև համագործակցության բոլոր հնարավոր ձևաչափերը։
Բուհ-գործատու երկխոսությունը կայացավ՝ պատասխանելով մագիստրանտների՝ սեփական կարիերայի պլանավորմանն ուղղված շատ հարցերի։

Career-Oriented Visit to the “Apaga” Psychological Center
On March 18, 2026, first-year Master’s students of the “Clinical Psychology and Psychotherapy” program at the International Scientific-Educational Center of NAS RA visited the “Apaga” Psychological Center. The visit was organized as a career-oriented  initiative by the Center’s Public Relations and Career Department.
The delegation was welcomed by the Director of the “Apaga” Psychological Center, Candidate of Psychological Sciences Armen Bejanyan, and the Center’s psychologist and responsible for the Child Development Unit, Lena Grigoryan.
The group was accompanied by representatives of the Public Relations and Career Department, led by the Head of the Department, Heghine Melkonyan.
The meeting was held in a warm and constructive atmosphere. The students had the opportunity to become acquainted with the general working environment of the “Apaga” Center, as well as with the services aimed at professional development and their practical applications. Various formats of potential cooperation were also discussed.
The dialogue between the higher education institution and the employer proved productive, addressing numerous questions raised by the Master’s students regarding their future career planning.