ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդում ամփոփվեցին 2025 թվականի աշխատանքները
Սույն թվականի դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի նիստ, ինչի օրակարգում Կենտրոնի փոխտնօրենների և բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների քննարկումն էր: Ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամները, այդ թվում՝ ուսանողներ, բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու որոշ աշխատակիցներ: Նիստն ընթացավ հիբրիդային ձևաչափով՝ հիմնականում առկա՝ հեռավար մասնակցության զուգահեռմամբ:
Իր բացման խոսքում տնօրեն Ա. Սարգսյանը նշեց, որ, ըստ ներկայացված գրավոր հաշվետվությունների նախնական ուսումնասիրության, Կենտրոնը տարեցտարի գրանցում է արդյունավետ աշխատանքի աճող ցուցանիշներ՝ դրանում կարևորելով բոլոր ստորաբաժանումների աշխատակիցների ունեցած ներդրումը: Այնուհետև ստորաբաժանումների ղեկավարները համապարփակ կերպով ներկայացրին կատարած աշխատանքները՝ ընդգծելով հատկապես տարվա ընթացքում գրանցված կարևոր և նորարարական արդյունքները։
Ընդհանուր առմամբ արձանագրվեց, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բոլոր ստորաբաժանումներն էլ աշխատել են հաստատված տարեկան պլանների և կանոնակարգերի համապատասխանությամբ՝ գրանցելով առաջընթացի ցուցանիշներ՝ նախորդ տարիների համեմատությամբ:
Ըստ փոխտնօրենների հաշվետվությունների տվյալների՝ շոշափելի հաջողություններ են գրանցվել Կենտրոնի թե՛ գիտահետազոտական, թե՛ ուսումնական աշխատանքների ոլորտներում:
Արդյունավետորեն իրագործվել է ներքին մշտադիտարկման գործընթացը։
Տարվա հաջողությունների շարքում նշվեց նաև առցանց հանդիպումների լսարանի բացման մասին, որն արդեն պատրաստ է և շուտով շահագործման կհանձնվի։ Անդրադարձ կատարվեց նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջազգայնացման գործընթացին, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և՛ գործընկեր կազմակերպությունների, և՛ միջազգային շարժունության առումներով:
Ուրախությամբ արձանագրվեց, որ Կենտրոնի գործունեությունը 2025-ին ևս եղել է պատշաճորեն լուսաբանված և հանրայնացված, ինչը նպաստել է 2025 թվականի դիմորդների և Կենտրոնի կայքի ու բոլոր սոցցանցային էջերի այցելուների, հետևորդների աճին։

The Scientific Council of ISEC NAS RA Reviews the 2025 Annual Work
On December 11, 2025, under the chairmanship of the Director of the International Scientific-Educational Center of NAS RA (ISEC), Armen Sargsyan, a meeting of the ISEC Scientific Council was held. The agenda included the annual reports of the Center’s deputy directors and heads of all departments. The meeting was attended by members of the ISEC Scientific Council, including students, all department heads, and selected staff members. The meeting was conducted in a hybrid format, primarily in-person with simultaneous remote participation.
In his opening remarks, Director A. Sargsyan noted that, based on the preliminary review of the submitted written reports, the Center demonstrates year-on-year growth in efficiency indicators, emphasizing the significant contribution of all departmental staff. Following this, the department heads presented their work in detail, highlighting significant and innovative achievements during the year.
Overall, it was noted that all ISEC departments worked in accordance with the approved annual plans and regulations, showing progress compared to previous years.
According to the deputy directors’ reports, the Center achieved tangible successes in both research and educational activities.
The internal monitoring process has been effectively implemented.
Among the year’s achievements, the opening of an online meeting auditorium was highlighted, which is now ready and will soon be put into operation. The internationalization processes of ISEC were also discussed, showing active growth both in partnership collaborations and international mobility.
It was also noted with satisfaction that the Center’s activities in 2025 were properly publicized and promoted, contributing to the increase in 2025 applicants, website visitors, and followers on all social media platforms.