ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդում ամփոփվեցին 2025 թվականի աշխատանքները
Սույն թվականի դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի նիստ, ինչի օրակարգում Կենտրոնի փոխտնօրենների և բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների քննարկումն էր: Ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամները, այդ թվում՝ ուսանողներ, բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու որոշ աշխատակիցներ: Նիստն ընթացավ հիբրիդային ձևաչափով՝ հիմնականում առկա՝ հեռավար մասնակցության զուգահեռմամբ:
Իր բացման խոսքում տնօրեն Ա. Սարգսյանը նշեց, որ, ըստ ներկայացված գրավոր հաշվետվությունների նախնական ուսումնասիրության, Կենտրոնը տարեցտարի գրանցում է արդյունավետ աշխատանքի աճող ցուցանիշներ՝ դրանում կարևորելով բոլոր ստորաբաժանումների աշխատակիցների ունեցած ներդրումը: Այնուհետև ստորաբաժանումների ղեկավարները համապարփակ կերպով ներկայացրին կատարած աշխատանքները՝ ընդգծելով հատկապես տարվա ընթացքում գրանցված կարևոր և նորարարական արդյունքները։
Ընդհանուր առմամբ արձանագրվեց, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բոլոր ստորաբաժանումներն էլ աշխատել են հաստատված տարեկան պլանների և կանոնակարգերի համապատասխանությամբ՝ գրանցելով առաջընթացի ցուցանիշներ՝ նախորդ տարիների համեմատությամբ:
Ըստ փոխտնօրենների հաշվետվությունների տվյալների՝ շոշափելի հաջողություններ են գրանցվել Կենտրոնի թե՛ գիտահետազոտական, թե՛ ուսումնական աշխատանքների ոլորտներում:
Արդյունավետորեն իրագործվել է ներքին մշտադիտարկման գործընթացը։
Տարվա հաջողությունների շարքում նշվեց նաև առցանց հանդիպումների լսարանի բացման մասին, որն արդեն պատրաստ է և շուտով շահագործման կհանձնվի։ Անդրադարձ կատարվեց նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջազգայնացման գործընթացին, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և՛ գործընկեր կազմակերպությունների, և՛ միջազգային շարժունության առումներով:
Ուրախությամբ արձանագրվեց, որ Կենտրոնի գործունեությունը 2025-ին ևս եղել է պատշաճորեն լուսաբանված և հանրայնացված, ինչը նպաստել է 2025 թվականի դիմորդների և Կենտրոնի կայքի ու բոլոր սոցցանցային էջերի այցելուների, հետևորդների աճին։

Научный совет МНОЦ НАН РА подвел итоги работы за 2025 год
11 декабря 2025 года под председательством директора Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) Армена Саргсяна состоялось заседание Научного совета МНОЦ НАН РА. В повестке дня стоял обзор годовых отчетов заместителей директора центра и руководителей всех подразделений. В заседании приняли участие члены Научного совета МНОЦ, включая студентов, руководителей всех подразделений и некоторых сотрудников. Заседание прошло в гибридном формате: преимущественно очно с параллельным дистанционным участием.
В своем вступительном слове директор А. Саргсян отметил, что по результатам предварительного изучения представленных письменных отчетов Центр демонстрирует ежегодный рост показателей эффективности, подчеркивая важный вклад всех сотрудников подразделений. Далее руководители подразделений подробно представили проделанную работу, особенно акцентируя внимание на значимых и инновационных достижениях года.
В целом было отмечено, что все подразделения МНОЦ работали в соответствии с утвержденными годовыми планами и регламентами, демонстрируя прогресс по сравнению с предыдущими годами.
Согласно отчетам заместителей директора, Центр достиг заметных успехов как в научно-исследовательской, так и в учебной деятельности.
Эффективно реализован процесс внутреннего мониторинга.
В числе достижений года также было отмечено открытие аудитории для онлайн-встреч, которая уже готова и скоро будет введена в эксплуатацию. Были обсуждены процессы интернационализации МНОЦ, которые показали активный рост как в сотрудничестве с партнёрскими организациями, так и в международной мобильности.
С радостью было констатировано, что деятельность Центра в 2025 году также была должным образом освещена и популяризирована, что способствовало росту числа абитуриентов 2025 года и посетителей сайта Центра, а также подписчиков всех страниц в социальных сетях.