ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը մասնակցեց Տուշայի համալսարանի միջազգային շաբաթին։ Կրկնակի դիպլոմի ծրագրի մեկնարկ
2025 թ. մայիսի 5-9-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) պատվիրակությունը մասնակցեց Իտալիայի Տուշայի համալսարանի կողմից կազմակերպված միջազգային շաբաթին։ Միջոցառման շրջանակներում քննարկվեցին Էրազմուս+ KA171 միջազգային կրեդիտային շարժունության և Կարողությունների զարգացման ծրագրերը, պատվիրակության անդամները մասնակցեցին միջազգային գիտաժողովի՝ «Կանայք գործնական աշխարհում. Կանանց հավասարություն» խորագրով։
ԳԿՄԿ պատվիրակությունը գլխավորում էր տնօրեն Արմեն Սարգսյանը։ Պատվիրակության կազմում էին ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը, ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյանը, ԳԿՄԿ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը և նույն ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը։
Այցի շրջանակներում ԳԿՄԿ պատվիրակությունը խորացրեց համագործակցությունը Տուշայի համալսարանի «Մարքեթինգ և որակ» ֆակուլտետի հետ՝ ուղղված նոր, աննախադեպ համատեղ նախաձեռնությանը՝ «Մարքեթինգ» մասնագիտությամբ կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական ծրագրի ստեղծմանը։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն քննարկեցին ծրագրի ուսումնական պլանը, բովանդակությունը և հետագա ռազմավարական քայլերը։ Հանդիպումն անցավ արդյունավետ և կառուցողական մթնոլորտում, որի արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ ծրագիրը հնարավորինս շուտ գործարկելու։
Այս ծրագիրն աննախադեպ է Հայաստանի կրթական համակարգում, քանի որ «Մարքեթինգ» մասնագիտությամբ կրկնակի դիպլոմով մագիստրոսական ծրագիրն առաջինն է իր տեսակով։ Այն կբացի նոր հեռանկարներ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ապագա ուսանողների համար՝ ապահովելով միջազգային մակարդակի կրթություն և համագործակցության եզակի հարթակ, կմիավորի տեղական և միջազգային ակադեմիական փորձը՝ նպաստելով ուսանողների մասնագիտական նոր հմտությունների ձևավորմանը և ընդլայնելով նրանց ակադեմիական ու կարիերայի հնարավորությունները։
ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ նաև Erasmus+ ուսանողական շարժունության ծրագրով Տուշայի համալսարանում այս պահին ուսանող «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտության ԳԿՄԿ մագիստրանտների հետ՝ ծանոթանալով նրանց հաջողություններին և Տուշայում ուսանելու ընթացքից ստացած տպավորություններին։

Делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА приняла участие в Международной неделе в Университете Туши. Запуск программы двойного диплома по специальности «Маркетинг»
С 5 по 9 мая 2025 года делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА приняла участие в Международной неделе, организованной Университетом Туши в Италии. В рамках мероприятия участники обсудили проекты Erasmus+ KA171 по Международной кредитной мобильности, а также проекты по наращиванию потенциала. Делегация также приняла участие в международной конференции под названием
«Женщины в деловом мире: Равенство женщин», которая объединила участников со всей Европы для обсуждения вопросов гендерного равенства в профессиональной сфере.
Делегацию МНОЦ НАН РА возглавил директор Армен Саргсян. В состав делегации вошли Анжела Папикян - начальник отдела внешних связей; Мэри Саргсян- ученый секретарь; Карен Саргсян - заведующий кафедрой Экономики и Менеджмента; Нарине Манукян - преподаватель кафедры Экономики и Менеджмента.
Одним из ключевых целей визита стало укрепление институционального сотрудничества с факультетом Маркетинга и Качества Университета Туши. Обсуждения были сосредоточены на уникальной совместной инициативе — запуске магистерской программы двойного диплома по специальности «Маркетинг». Стороны провели подробные консультации по учебному плану, академической структуре и стратегическим шагам по реализации программы. Встреча прошла в конструктивной атмосфере и завершилась соглашением о скорейшем запуске программы.
Программа двойного диплома предоставит студентам МНОЦ НАН РА уникальную возможность получить международно признанное образование, объединяющее местный и международный академический опыт. Программа направлена на развитие конкурентоспособных профессиональных навыков и расширение академических и карьерных перспектив выпускников.
Во время визита делегация также с радостью встретилась со своими студентами, обучающимися по магистерской программе МНОЦ НАН РА «Бизнес администрирование» в Университете Туши в рамках программы Erasmus+ по международной кредитной мобильности. Студенты с радостью поделились своими положительными впечатлениями от учёбы в Италии, подчеркнув как академическую, так и культурную ценность академического международного обмена.