ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը մասնակցեց Տուշայի համալսարանի միջազգային շաբաթին։ Կրկնակի դիպլոմի ծրագրի մեկնարկ
2025 թ. մայիսի 5-9-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) պատվիրակությունը մասնակցեց Իտալիայի Տուշայի համալսարանի կողմից կազմակերպված միջազգային շաբաթին։ Միջոցառման շրջանակներում քննարկվեցին Էրազմուս+ KA171 միջազգային կրեդիտային շարժունության և Կարողությունների զարգացման ծրագրերը, պատվիրակության անդամները մասնակցեցին միջազգային գիտաժողովի՝ «Կանայք գործնական աշխարհում. Կանանց հավասարություն» խորագրով։
ԳԿՄԿ պատվիրակությունը գլխավորում էր տնօրեն Արմեն Սարգսյանը։ Պատվիրակության կազմում էին ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը, ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյանը, ԳԿՄԿ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը և նույն ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը։
Այցի շրջանակներում ԳԿՄԿ պատվիրակությունը խորացրեց համագործակցությունը Տուշայի համալսարանի «Մարքեթինգ և որակ» ֆակուլտետի հետ՝ ուղղված նոր, աննախադեպ համատեղ նախաձեռնությանը՝ «Մարքեթինգ» մասնագիտությամբ կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական ծրագրի ստեղծմանը։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն քննարկեցին ծրագրի ուսումնական պլանը, բովանդակությունը և հետագա ռազմավարական քայլերը։ Հանդիպումն անցավ արդյունավետ և կառուցողական մթնոլորտում, որի արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ ծրագիրը հնարավորինս շուտ գործարկելու։
Այս ծրագիրն աննախադեպ է Հայաստանի կրթական համակարգում, քանի որ «Մարքեթինգ» մասնագիտությամբ կրկնակի դիպլոմով մագիստրոսական ծրագիրն առաջինն է իր տեսակով։ Այն կբացի նոր հեռանկարներ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ապագա ուսանողների համար՝ ապահովելով միջազգային մակարդակի կրթություն և համագործակցության եզակի հարթակ, կմիավորի տեղական և միջազգային ակադեմիական փորձը՝ նպաստելով ուսանողների մասնագիտական նոր հմտությունների ձևավորմանը և ընդլայնելով նրանց ակադեմիական ու կարիերայի հնարավորությունները։
ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ նաև Erasmus+ ուսանողական շարժունության ծրագրով Տուշայի համալսարանում այս պահին ուսանող «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտության ԳԿՄԿ մագիստրանտների հետ՝ ծանոթանալով նրանց հաջողություններին և Տուշայում ուսանելու ընթացքից ստացած տպավորություններին։

ISEC NAS RA Delegation Participated in the International Staff Week at the University of Tuscia: Launch of a Double Degree Program in Marketing
From May 5 to 9, 2025, a delegation from the International Scientific-Educational Center of NAS RA took part in the International Staff Week hosted by the University of Tuscia in Italy.
As part of the program, participants engaged in discussions on Erasmus+ KA171 International Credit Mobility and Capacity Building projects. The ISEC delegation also participated in the international conference titled:
“Women in the Practical World: Women’s Equality”, which brought together voices from across Europe to explore gender equality in professional spheres.
The ISEC delegation was headed by Director Armen Sargsyan and included the following ISEC delegation members: Angela Papikyan, Head of the Foreign Affairs Department, Meri Sargsyan, Scientific Secretary, Karen Sargsyan, Head of the Department of Economics and Management and Narine Manukyan, the Lecturer of the Department of Economics and Management.
A highlight of the visit was the strengthening of institutional collaboration with the Faculty of Marketing and Quality at the University of Tuscia. Discussions focused on a ground-breaking joint initiative: the launch of a Double Degree Master’s Program in Marketing. The teams held in-depth consultations on the program curriculum, academic structure, and strategic implementation steps. The meeting, held in a highly constructive and collaborative atmosphere, concluded with a mutual agreement to launch the program in the near future.
The Double Degree Master’s Program in Marketing will offer ISEC students a unique opportunity to receive an internationally accredited education, blending local and global academic expertise. It aims to equip graduates with competitive professional skills and broaden both their academic and career paths.
During the visit, the ISEC delegation was happy to meet with its current students enrolled in the “Business Administration” Master degree program, who are studying at the University of Tuscia within the Erasmus+ International Credit Mobility Program. The students enthusiastically shared their positive experiences and insights about studying in Italy, highlighting the academic and cultural values of the exchange.