ԳԿՄԿ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագրի առաջին սերնդի շրջանավարտներն ստացան իրենց դիպլոմները
Հուլիսի 14, 2025
Ս․թ․ հուլիսի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողություն էր։ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագիրը թողարկեց իր առաջին սերնդի մագիստրոսներին։
Դիպլոմները հանձնելուն նախորդեց ԳԿՄԿ ավիատիեզերական ճարտարագիտության ամբիոնի վարիչ Անդրանիկ Աղաջանյանի՝ կրթական ծրագրի անցած ուղին ներկայացնող ելույթը։ Նշվեց, որ Ինժեներական քաղաքում տեղակայված ամբիոնի և կրթական ծրագրի բացումը եղել է համարձակ քայլ, բայց այն հաջողության է արժանացել՝ շնորհիվ ԳԿՄԿ-ի որդեգրած գիտակրթական քաղաքականության, Ինժեներական քաղաքի ընձեռած գործնական արդյունավետ դաշտի, պրոֆեսորադասախոսական կազմի արհեստավարժության և մեծ նվիրումի, գործընկեր կազմակերպությունների, ինչը թույլ է տալիս ասել, որ ծրագրի մեկնարկի հաջողությունը համահայկական բնույթի է եղել։
Ա․Աղաջանյանի ելույթում տեղ էին գտել «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագրի կազմակերպման մեթոդական լուծումները, կազմակերպված և մասնակցած միջոցառումները, ուսանողների գրանցած հաջողությունները, որոնց թիվը և կշիռը կհամապատասխաներ երկարամյա փորձ ունեցող կայացած կրթական ծրագրերին։ Հաջողությունների շարքում նշվեց նաև ծրագրի մագիստրանտ Վրույր Գրիգորյանի հաղթանակը «100 գաղափար Հայաստանի համար» համահայկական մրցույթում։ Ուշագրավ է, որ կրթական ծրագրի առաջին սերունդը իր մագիստրանտական ուղին եզրափակեց թիմային հաղթանակով՝ գրանցված ԳԿՄԿ-ում հայտարարված «Ընտրի՛ր իմ կրթական ծրագիրը» խորագրով տեսանյութերի ստեղծման ներքին մրցույթում, ինչը նույնպես տեղ էր գտել Ա․Աղաջանյանի պատմական ակնարկում։ Ա․Աղաջանյանի հետահայաց ելույթին հաջորդեց շնորհավորանքի խոսքը՝ ուղղված իր սաներին։ Դրանում ընդգծված էր վստահությունը, որ թողարկվածը ոչ միայն մասնագիտական հիմնավոր գիտելիքներով, այլև մարդկային և ազգային բարձր արժեքներով զինված սերունդ է։
Ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը՝ մասնավորապես նշելով․ «Ինժեներական քաղաքում նման կրթական ծրագիր բացելու նպատակը եղել է ԳԱԱ-ի հարուստ փորձն ու ներուժը, ֆունդամենտալ գիտությունը արդյունաբերության հետ միավորելը՝ հաշվի առնելով նաև Ինժեներական քաղաքի հնարավորությունները։ Այն, որ դուք այսօր ամբիոնի առաջին շրջանավարտներն եք, շատ ոգևորիչ և ձեզ համար շատ պարտավորեցնող պիտի լինի, որովհետև ԳԱԱ-ն մեր ազգային արժեքն է, և ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, լինելով ԳԱԱ կառույցներից մեկը, ԳԱԱ-ի արժեքների կրողն է։ Հուսով եմ, որ դուք պատվով կկրեք ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրոս լինելու կոչումը։ Ոլորտը, որը դուք եք ընտրել, մեր երկրի համար գերակա նշանակություն ունի, ուստի շատ կարևոր է այնտեղ կատարած ձեր յուրաքանչյուր քայլը։ Վստա՛հ եղեք, որ ԳԿՄԿ-ն միշտ կանգնած է ձեր կողքին, ձեր նորարարական, ինժեներական մտքի զարգացմանն ուղղված գաղափարների կողքին։ Ձեր գիտելիքները մշտապես ծառայեցրե՛ք մեր երկրին՝ նպաստելով նրա զարգացմանը»։ Տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց նաև նոր կրթական ծրագրում դասավանդած պրոֆեսորադասախոսական կազմի բոլոր ներկայացուցիչներին՝ ամբիոնի վարիչ Ա․ Աղաջանյանի գլխավորությամբ՝ իրենց գիտելիքն ու փորձը մեծ նվիրումով փոխանցելու և նոր կրթական ծրագրի կայացմանը նպաստելու համար։
Շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ նաև ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը՝ իր խոսքում նշելով․ «Ուրախալի է, որ երկու տարի առաջ սերմանվածը այսօր ցանկալի արդյունք է տվել։ Հանձինս ձեզ՝ ունենք այս շատ պահանջարկված ոլորտի առաջավոր մասնագետներ, ոլորտի առաջամարտիկներ։ Հուսով ենք, դուք կշարունակեք ձեր գիտական ուղին նաև ասպիրանտական մակարդակում՝ ավելի մեծ քայլերով առաջ գնալով այս կարևոր ոլորտում»։
Ելույթ ունեցավ նաև ամբիոնի համակարգող Նինա Հակոբյանը՝ իր շնորհավորանքի խոսքում ընդգծելով ուսանողների դերը հաջող արդյունքի հասնելու հարցում։
Դիպլոմների հանձնմանը հաջորդեց նորընծա մագիստրոսների երախտագիտության խոսքը՝ ուղղված իրենց դասախոսներին, ամբիոնի վարիչին, ԳԿՄԿ-ի տնօրենությանը և իրենց հետ աշխատանք տարած ԳԿՄԿ բոլոր աշխատակիցներին։
Միանալով կուրսի ավագ Վրույր Գրիգորյանին՝ Ավիատիեզերական սարքաշինության մագիստրոսների առաջին սերնդին մաղթենք «Բարի թռիչք»։

Graduates of the first generation of the educational program "Aerospace Instrumentation" of the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia received diplomas
July 14, 2025
On July 11, a graduation ceremony was held at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The educational program "Aerospace Instrumentation" graduated the first generation of master's students. The graduation ceremony was preceded by a speech by Andranik Aghajanyan, Head of the Department of Aerospace Engineering of the Academy of Sciences of the Republic of Armenia, about the development of the educational program. It was noted that the opening of the department and the educational program in the Engineering City was a bold step, but it was crowned with success due to the scientific and educational policy of the Academy of Sciences, the practical and effective field provided by the Engineering City, the professionalism and great dedication of the teaching staff and partner organizations, which allows us to talk about the pan-Armenian nature of the success of the launch of the program. In his speech, A. Aghajanyan touched upon the methodological decisions on the organization of the educational program "Aerospace Instrumentation", the events organized and participated in, as well as the successes achieved by the students, the number and weight of which correspond to established educational programs with many years of experience. Among the successes, the victory of the program's master's student Vruyr Grigoryan in the all-Armenian competition "100 ideas for Armenia" was also noted. It is noteworthy that the first generation of the educational program completed its master's path with a team victory in the internal video creation competition called "Choose my educational program", announced at the ISEC NAS RA, which was also included in A. Aghajanyan's historical review. After A. Aghajanyan's retrospective speech, a congratulatory speech addressed to his students followed. It emphasized the confidence that graduates are a generation armed not only with solid professional knowledge, but also with high human and national values. The Director of ISEC NAS RA Armen Sargsyan delivered a welcoming and congratulatory speech, in which he particularly noted: “The purpose of opening such an educational program in the Engineering City was to unite the rich experience and potential of the International Scientific and Educational Center of the NAS RA, fundamental science with industry, also considering the capabilities of the Engineering City. The fact that you are the first graduates of the department today should be very inspiring and very binding for you, because the International Scientific-Educational Center of the NAS RA is our national value, and the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, being one of the structures of the NAS, is the bearer of the values of the Academy of Armenia. I hope that you will honorably bear the title of Master of the International Scientific and Educational Center of the NAS. The field of activity you have chosen is of paramount importance for our country, so your every step there is very important. Be sure that the International Scientific and Educational Center of the NAS will always be by your side, with your ideas aimed at developing innovative engineering thought. Always use your knowledge for the benefit of our country, contributing to its development.” The director also thanked all the professors and teachers who taught the new educational program, headed by the head of the department A. Aghajanyan, for sharing their knowledge and experience with great dedication and for contributing to the development of the new educational program.
Deputy Director for Academic Affairs of the ISEC NAS RA Yerjanik Zargaryan also made a congratulatory speech. He noted: “It is gratifying that what was sown two years ago has yielded the desired results today. We have leading specialists in this sought-after field, pioneers of the industry. We hope that you will continue your scientific path in graduate school, achieving great success in this important field.”
Nina Hakobyan, coordinator of the department, also made a congratulatory speech, emphasizing in her congratulatory speech the role of students in achieving successful results. After the diploma presentation, the graduates of the Master's program expressed gratitude to their teachers, the head of the department, the management of the Institute of Aerospace Engineering and all the employees of the Institute of Aerospace Engineering who worked with them.
Joining the graduate Vruyr Grigoryan, we wish the first generation of Masters of Aerospace Engineering "Have a nice flight!"