ԳԿՄԿ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագրի առաջին սերնդի շրջանավարտներն ստացան իրենց դիպլոմները
Հուլիսի 14, 2025
Ս․թ․ հուլիսի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողություն էր։ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագիրը թողարկեց իր առաջին սերնդի մագիստրոսներին։
Դիպլոմները հանձնելուն նախորդեց ԳԿՄԿ ավիատիեզերական ճարտարագիտության ամբիոնի վարիչ Անդրանիկ Աղաջանյանի՝ կրթական ծրագրի անցած ուղին ներկայացնող ելույթը։ Նշվեց, որ Ինժեներական քաղաքում տեղակայված ամբիոնի և կրթական ծրագրի բացումը եղել է համարձակ քայլ, բայց այն հաջողության է արժանացել՝ շնորհիվ ԳԿՄԿ-ի որդեգրած գիտակրթական քաղաքականության, Ինժեներական քաղաքի ընձեռած գործնական արդյունավետ դաշտի, պրոֆեսորադասախոսական կազմի արհեստավարժության և մեծ նվիրումի, գործընկեր կազմակերպությունների, ինչը թույլ է տալիս ասել, որ ծրագրի մեկնարկի հաջողությունը համահայկական բնույթի է եղել։
Ա․Աղաջանյանի ելույթում տեղ էին գտել «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագրի կազմակերպման մեթոդական լուծումները, կազմակերպված և մասնակցած միջոցառումները, ուսանողների գրանցած հաջողությունները, որոնց թիվը և կշիռը կհամապատասխաներ երկարամյա փորձ ունեցող կայացած կրթական ծրագրերին։ Հաջողությունների շարքում նշվեց նաև ծրագրի մագիստրանտ Վրույր Գրիգորյանի հաղթանակը «100 գաղափար Հայաստանի համար» համահայկական մրցույթում։ Ուշագրավ է, որ կրթական ծրագրի առաջին սերունդը իր մագիստրանտական ուղին եզրափակեց թիմային հաղթանակով՝ գրանցված ԳԿՄԿ-ում հայտարարված «Ընտրի՛ր իմ կրթական ծրագիրը» խորագրով տեսանյութերի ստեղծման ներքին մրցույթում, ինչը նույնպես տեղ էր գտել Ա․Աղաջանյանի պատմական ակնարկում։ Ա․Աղաջանյանի հետահայաց ելույթին հաջորդեց շնորհավորանքի խոսքը՝ ուղղված իր սաներին։ Դրանում ընդգծված էր վստահությունը, որ թողարկվածը ոչ միայն մասնագիտական հիմնավոր գիտելիքներով, այլև մարդկային և ազգային բարձր արժեքներով զինված սերունդ է։
Ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը՝ մասնավորապես նշելով․ «Ինժեներական քաղաքում նման կրթական ծրագիր բացելու նպատակը եղել է ԳԱԱ-ի հարուստ փորձն ու ներուժը, ֆունդամենտալ գիտությունը արդյունաբերության հետ միավորելը՝ հաշվի առնելով նաև Ինժեներական քաղաքի հնարավորությունները։ Այն, որ դուք այսօր ամբիոնի առաջին շրջանավարտներն եք, շատ ոգևորիչ և ձեզ համար շատ պարտավորեցնող պիտի լինի, որովհետև ԳԱԱ-ն մեր ազգային արժեքն է, և ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը, լինելով ԳԱԱ կառույցներից մեկը, ԳԱԱ-ի արժեքների կրողն է։ Հուսով եմ, որ դուք պատվով կկրեք ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրոս լինելու կոչումը։ Ոլորտը, որը դուք եք ընտրել, մեր երկրի համար գերակա նշանակություն ունի, ուստի շատ կարևոր է այնտեղ կատարած ձեր յուրաքանչյուր քայլը։ Վստա՛հ եղեք, որ ԳԿՄԿ-ն միշտ կանգնած է ձեր կողքին, ձեր նորարարական, ինժեներական մտքի զարգացմանն ուղղված գաղափարների կողքին։ Ձեր գիտելիքները մշտապես ծառայեցրե՛ք մեր երկրին՝ նպաստելով նրա զարգացմանը»։ Տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց նաև նոր կրթական ծրագրում դասավանդած պրոֆեսորադասախոսական կազմի բոլոր ներկայացուցիչներին՝ ամբիոնի վարիչ Ա․ Աղաջանյանի գլխավորությամբ՝ իրենց գիտելիքն ու փորձը մեծ նվիրումով փոխանցելու և նոր կրթական ծրագրի կայացմանը նպաստելու համար։
Շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ նաև ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը՝ իր խոսքում նշելով․ «Ուրախալի է, որ երկու տարի առաջ սերմանվածը այսօր ցանկալի արդյունք է տվել։ Հանձինս ձեզ՝ ունենք այս շատ պահանջարկված ոլորտի առաջավոր մասնագետներ, ոլորտի առաջամարտիկներ։ Հուսով ենք, դուք կշարունակեք ձեր գիտական ուղին նաև ասպիրանտական մակարդակում՝ ավելի մեծ քայլերով առաջ գնալով այս կարևոր ոլորտում»։
Ելույթ ունեցավ նաև ամբիոնի համակարգող Նինա Հակոբյանը՝ իր շնորհավորանքի խոսքում ընդգծելով ուսանողների դերը հաջող արդյունքի հասնելու հարցում։
Դիպլոմների հանձնմանը հաջորդեց նորընծա մագիստրոսների երախտագիտության խոսքը՝ ուղղված իրենց դասախոսներին, ամբիոնի վարիչին, ԳԿՄԿ-ի տնօրենությանը և իրենց հետ աշխատանք տարած ԳԿՄԿ բոլոր աշխատակիցներին։
Միանալով կուրսի ավագ Վրույր Գրիգորյանին՝ Ավիատիեզերական սարքաշինության մագիստրոսների առաջին սերնդին մաղթենք «Բարի թռիչք»։

Выпускники первого поколения образовательной программы «Авиа-космическое приборостроение» МНОЦ НАН РА получили дипломы
Июль 14, 2025
11 июля 2018 года в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук Республики Армения состоялась торжественная церемония вручения дипломов. Образовательная программа «Аэрокосмическое приборостроение» выпустила первое поколение магистрантов.
Вручению дипломов предшествовало выступление Андраника Агаджаняна, заведующего кафедрой аэрокосмической инженерии Академии наук РА, с рассказом о развитии образовательной программы. Было отмечено, что открытие кафедры и образовательной программы в Инженерном городке стало смелым шагом, но он увенчался успехом благодаря научно-образовательной политике Академии наук, практическому и эффективному полю, предоставленному Инженерным городком, профессионализму и большой самоотдаче преподавательского состава и организаций-партнеров, что позволяет говорить об общеармянском характере успеха запуска программы.
В выступлении А. Агаджаняна были затронуты методические решения по организации образовательной программы «Аэрокосмическое приборостроение», организованные и участвовавшие в мероприятиях, а также достигнутые студентами успехи, количество и вес которых соответствуют устоявшимся образовательным программам с многолетним опытом. Среди успехов была также отмечена победа магистранта программы Вруйра Григоряна во всеармянском конкурсе «100 идей для Армении». Примечательно, что первое поколение образовательной программы завершило свой магистерский путь командной победой во внутреннем конкурсе создания видеороликов под названием «Выбери мою образовательную программу», объявленном в МНОЦ НАН РА, что также вошло в исторический обзор А. Агаджаняна. После ретроспективного выступления А. Агаджаняна последовало поздравительное слово, адресованное его студентам. В нем была подчеркнута уверенность в том, что выпускники – это поколение, вооруженное не только прочными профессиональными знаниями, но и высокими человеческими и национальными ценностями.
С приветственной и поздравительной речью выступил директор Международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саргсян, который, в частности, отметил: «Целью открытия такой образовательной программы в Инженерном городке было объединение богатого опыта и потенциала МНОЦ НАН РА, фундаментальной науки с промышленностью, учитывая также возможности Инженерного городка. Тот факт, что вы сегодня являетесь первыми выпускниками отделения, должен быть для вас очень воодушевляющим и очень обязывающим, ведь МНОЦ НАН РА – наша национальная ценность, а МНОЦ НАН РА, являясь одной из структур НАН, является носителем ценностей Академии Армении. Надеюсь, что вы с честью будете носить звание магистра Международного научно-образовательного центра НАН. Выбранная вами сфера деятельности имеет первостепенное значение для нашей страны, поэтому каждый ваш шаг там очень важен. Будьте уверены, что Международный научно-образовательный центр НАН всегда будет рядом с вами, вашими идеями, направленными на развитие инновационной инженерной мысли. Всегда используйте свои знания на благо нашей страны, внося вклад в ее развитие». Директор также поблагодарил всех профессоров и преподавателей, преподававших по новой образовательной программе, во главе с заведующим кафедрой А. Агаджаняном, за то, что они с большой самоотдачей передавали свои знания и опыт и внесли свой вклад в становление новой образовательной программы.
С поздравительной речью выступил также заместитель директора по учебным вопросам МНОЦ НАН РА Ерджаник Заргарян. Он отметил: «Отрадно, что посеянное два года назад сегодня дало желаемые плоды. У нас есть ведущие специалисты в этой востребованной области, пионеры отрасли. Мы надеемся, что вы продолжите свой научный путь в аспирантуре, добиваясь больших успехов в этой важной области».
Нина Акопян, координатор кафедры, также выступила с поздравительной речью, подчеркнув в своей поздравительной речи роль студентов в достижении успешных результатов.
После вручения дипломов выпускники магистратуры выразили благодарность своим преподавателям, заведующему кафедрой, руководству Института аэрокосмической техники и всем сотрудникам Института аэрокосмической техники, которые с ними работали.
Присоединяясь к выпускнику Вруйру Григоряну, пожелаем первому поколению магистров аэрокосмической техники «Хорошего полета!».