Մեդիագրագիտության շաբաթը ԳԿՄԿ-ում․ «Կանաչ մեդիագրագիտություն»
2025թ․ նոյեմբերի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ) և Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտը նախաձեռնել էին «Կանաչ մեդիագրագիտություն» խորագրով հանդիպում։
Բանախոսներն էին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրության ամբիոնի դասախոս Մարի Չաքրյանը և Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ծրագրերի համակարգող Մանե Մադոյանը։
Հանդիպմանը մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն և պահպանություն» մասնագիտության և ՀՊՏՀ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» մասնագիտության ուսանողները։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվեցին բնապահպանական տեղեկատվությունը քննադատական մտածողությամբ ընդունելու, այն քննելիս մեդիագրագիտության սկզբունքներ կիրառելու կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվեց, որ բնապահպանական տեղեկատվությունը սպառելուց ու տարածելուց առաջ անհրաժեշտ է նախ վերլուծել, գնահատել այն, կասկածել, ստուգել՝ այդպիսով դիմակայելով ապատեղակտվությանը։

Неделя медиаграмотности в МНОЦ: «Зелёная медиаграмотность»
12 ноября 2025 года Международный научно-образовательный центр НАН РА (МНОЦ) и Институт ботаники имени А. Тахтаджяна организовали встречу под названием «Зелёная медиаграмотность».
Спикерами выступили Мари Чакрян, преподаватель кафедры изучения разнообразия растений и экосистем МНОЦ, и Мане Мадоян, координатор программ Центра свободы информации.
В мероприятии приняли участие студенты специальности «Изучение и сохранение биоразнообразия» МНОЦ, а также студенты специальности «Экология и природопользование» АГЭУ.
В рамках мероприятия обсуждались важность критического восприятия экологической информации и необходимость применения принципов медиаграмотности при её анализе. Было подчеркнуто, что перед потреблением и распространением экологической информации необходимо предварительно анализировать и оценивать её, сомневаться и проверять, тем самым противодействуя дезинформации.