Ներքին մշտադիտարկում անցավ ԳԿՄԿ ևս 2 ամբիոն
Օրերս ներքին մշտադիտարկում անցավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) ևս 2 ամբիոն՝ Իրավագիտության, Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության: Ինչպես նախորդ ամբիոնների դեպքում, այս անգամ նույնպես գործընթացն իրականացվեց մշտադիտարկման խմբի կողմից՝ արտաքին փորձագետի մասնակցությամբ:
Երկուսն էլ ԳԿՄԿ-ի երկարամյա ամբիոններից են՝ երկու տասնամյակի փորձով։
Իրավագիտության ամբիոնը մագիստրոսական կրթություն է իրականացնում սահմանադրական իրավունքի, պետության և իրավունքի տեսության, քաղաքացիական իրավունքի և դատավարության մասնագիտացումներով` իր շրջանավարտներով համալրելով ՀՀ պետական և դատաիրավական համակարգերը:
Իրավագիտության ամբիոնի ուժեղ կողմերից է առաջին հերթին դասախոսական կազմը, որում ներկայացված են հանրապետության դատաիրավական համակարգի առաջատար մասնագետները՝ իրենց իրավակիրառ պրակտիկայի հարուստ փորձով և գիտական բարձր որակավորմամբ:
Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոնը գործում է ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտում՝ հիմնվելով նրա ժամանակակից տեխնիկական և մեթոդական բազայի վրա:
Ամբիոնը համալրված է որակյալ գիտական կադրերով, որ տպավորիչ ակտիվություն են ցուցաբերում գիտական հրապարակումներ թողարկելու ոլորտում, այդ թվում՝ միջազգային գրախոսվող ազդեցության գործակից ունեցող մասնագիտական ամսագրերում։
Ամբիոնի ուժեղ կողմերից է այն, որ բոլոր մագիստրանտներն ընդգրկված են ինստիտուտի գիտահետազոտական նախագծերում։
Երկու ամբիոնների դեպքում էլ, հաջողություններից զատ, ներկայացվեցին նաև կրթական ծրագրերն իրականացնելիս արձանագրված խնդիրները՝ դրանց պատճառաբանությամբ և լուծման փորձերով հանդերձ:
Մշտադիտարկման խմբի անդամները ծավալեցին ակտիվ քննարկում՝ ըստ մշտադիտարկման գործընթացի համար սահմանված կետերի:
Քննության առնվեցին նաև կրթական ծրագրերի փաստաթղթային փաթեթները: Իրավագիտության ամբիոնի փաստաթղթային փաթեթը բարձր գնահատականի արժանացավ մշտադիտարկող հանձնաժողովի կողմից։
Երկու ամբիոններն էլ մշտադիտարկող խմբում թողել են դրական տպավորություն, ինչի արձանագրումը՝ դիտարկումներով հանդերձ, առաջիկայում կքննարկվի ԳԿՄԿ համապատասխան ամբիոնների նիստերում:

Ещё две кафедры МНОЦ НАН РА внутренний мониторинг прошли ещё две кафедры МНОЦ НАН РА
На днях ещё две кафедры Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) прошли внутренний мониторинг — кафедры юриспруденции, молекулярной и клеточной биологии. Как и в случае с предыдущими кафедрами, процесс был проведён группой мониторинга с участием внешнего эксперта.
Обе кафедры являются одними из старейших в структуре МНОЦ, имея опыт работы более двух десятилетий.
Кафедра Юриспруденции осуществляет магистерскую подготовку по следующим направлениям: конституционное право, теория государства и права, гражданское право и гражданский процесс. Выпускники кафедры пополняют государственные и судебно-правовые структуры Республики Армения.
Сильной стороной кафедры юриспруденции, в первую очередь, является профессорско-преподавательский состав, в который входят ведущие специалисты судебно-правовой системы республики, обладающие богатым практическим опытом и высокой научной квалификацией.
Кафедра Молекулярной и клеточной биологии функционирует на базе Института молекулярной биологии НАН РА, опираясь на его современную техническую и методическую инфраструктуру.
Кафедра укомплектована квалифицированными научными кадрами, проявляющими впечатляющую активность в сфере научных публикаций, в том числе в рецензируемых международных специализированных журналах с импакт-фактором.
Одним из сильных сторон кафедры является то, что все магистранты вовлечены в научно-исследовательские проекты института.
В обоих случаях, наряду с успехами, были также представлены проблемы, зафиксированные при реализации образовательных программ, с пояснениями причин и попытками их решения.
Члены группы мониторинга развернули активное обсуждение по пунктам, установленным для процесса внутреннего мониторинга.
Были также рассмотрены документальные пакеты образовательных программ. Документационный пакет кафедры юриспруденции получил высокую оценку со стороны комиссии по мониторингу.
Обе кафедры оставили положительное впечатление у группы мониторинга, что было зафиксировано в соответствующих наблюдениях. Эти материалы будут обсуждены на предстоящих заседаниях соответствующих кафедр МНОЦ НАН РА.