ԳԿՄԿ դասախոսների Erasmus+ միջազգային շարժունությունը Տուշայի համալսանում
2025 թ․ նոյեմբերի 24-28-ին Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) աշխատախումբը միջազգային գործուղմամբ գտնվում էր Իտալիայի Տուշայի համալսարանում՝ մասնակցելու միջազգային վերապատրաստման շաբաթին և հանդես գալու մի շարք դասախոսություններով։ Գործուղմանը մասնակցում էին Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ, տ․գ․թ․, դոցենտ Կարեն Սարգսյանը, նույն ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ, բ․գ․թ․, դոցենտ Գոհար Գրիգորյանը, Ավիատիեզերական սարքաշինության ամբիոնի վարիչ, տեխն․գ․թ․ Անդրանիկ Աղաջանյանը։
Գործուղման շրջանակներում խումբը մասնակցել է հանդիպում-քննարկումների, շրջայց ունեցել Տուշայի համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումներով, ծանոթացել, մասնավորապես, մարքեթինգի և ինժեներական մասնագիտությունների մեթոդական և լսարանային հնարավորություններին։ ԳԿՄԿ պատվիրակությանը ներկայացվել են նաև Տուշայի համալսարանի ինժեներական լաբորատորիաները և ինժեներական գործունեության ոլորտները։
Կարեն Սարգսյանը և Նարինե Մանուկյանը Տուշայի համալսարանում վարել են տնտեսագիտական թեմաներով դասախոսություններ։ Դասախոսությունից զատ՝ նրանք Տուշայի համալսարանի վարչական աշխատակազմի հետ վարել են բանակցություններ՝ ուղղված 2025 թվականից 2 բուհերի գործակցությամբ մեկնարկած կրկնակի դիպլոմով մարքեթինգի ՄԿԾ-ի շուրջ ընթացիկ հարցերին։
ԳԿՄԿ աշխատախումբը մասնակցել է նաև միջազգային նոր համագործակցությունների հաստատմանն ուղղված քննարկումներին։

Erasmus+ International Mobility of ISEC Staff at the University of Tuscia
Within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility Program, from November 24 to 28, 2025, a delegation of the International Scientific-Educational Center of NAS RA was on an international mission to the University of Tuscia, Italy, to participate in the International Staff Training Week and deliver a series of lectures.
The delegation included Dr. Karen Sargsyan, PhD in Economics, Associate Professor and Head of the Department of Economics and Management; Narine Manukyan, lecturer in the same department; Dr. Gohar Grigoryan, PhD in Philology, Associate Professor and Head of the Department of Foreign Languages; and Dr. Andranik Aghajanyan, PhD in Engineering and Head of the Department of Aerospace Engineering.
Within the scope of the visit, the group took part in meetings and discussions, made short study tours to various units of the University of Tuscia, and got acquainted with the methodological and classroom facilities of marketing and engineering programs. The ISEC delegation was also introduced to the engineering laboratories and fields of engineering activities at the University of Tuscia.
Karen Sargsyan and Narine Manukyan delivered lectures on economic topics at the University of Tuscia. In addition to the lectures, they made negotiations with the administrative staff of the University regarding current issues of the joint double-degree Master’s program in Marketing, launched in 2025 through cooperation between the two universities.
The ISEC delegation also participated in discussions aimed at establishing new international partnerships.