ԳԿՄԿ դասախոսների Erasmus+ միջազգային շարժունությունը Տուշայի համալսանում
2025 թ․ նոյեմբերի 24-28-ին Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) աշխատախումբը միջազգային գործուղմամբ գտնվում էր Իտալիայի Տուշայի համալսարանում՝ մասնակցելու միջազգային վերապատրաստման շաբաթին և հանդես գալու մի շարք դասախոսություններով։ Գործուղմանը մասնակցում էին Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ, տ․գ․թ․, դոցենտ Կարեն Սարգսյանը, նույն ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ, բ․գ․թ․, դոցենտ Գոհար Գրիգորյանը, Ավիատիեզերական սարքաշինության ամբիոնի վարիչ, տեխն․գ․թ․ Անդրանիկ Աղաջանյանը։
Գործուղման շրջանակներում խումբը մասնակցել է հանդիպում-քննարկումների, շրջայց ունեցել Տուշայի համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումներով, ծանոթացել, մասնավորապես, մարքեթինգի և ինժեներական մասնագիտությունների մեթոդական և լսարանային հնարավորություններին։ ԳԿՄԿ պատվիրակությանը ներկայացվել են նաև Տուշայի համալսարանի ինժեներական լաբորատորիաները և ինժեներական գործունեության ոլորտները։
Կարեն Սարգսյանը և Նարինե Մանուկյանը Տուշայի համալսարանում վարել են տնտեսագիտական թեմաներով դասախոսություններ։ Դասախոսությունից զատ՝ նրանք Տուշայի համալսարանի վարչական աշխատակազմի հետ վարել են բանակցություններ՝ ուղղված 2025 թվականից 2 բուհերի գործակցությամբ մեկնարկած կրկնակի դիպլոմով մարքեթինգի ՄԿԾ-ի շուրջ ընթացիկ հարցերին։
ԳԿՄԿ աշխատախումբը մասնակցել է նաև միջազգային նոր համագործակցությունների հաստատմանն ուղղված քննարկումներին։

Визит сотрудников МНОЦ НАН РА в Университет Тушии в рамках программы Erasmus+ «Международная кредитная мобильность»
Декабрь 11, 2025
В рамках программы Erasmus+ «Международная кредитная мобильность» с 24 по 28 ноября 2025 года рабочая группа Научно-образовательного международного центра НАН РА находилась в командировке для участия в Международной неделе повышения квалификации и проведения ряда лекций в Университете Тушии (Италия).
В командировке приняли участие заведующий кафедрой экономики и управления, к.э.н., доцент Карен Саргсян, преподаватель той же кафедры Нарине Манукян, заведующая кафедрой иностранных языков, к.ф.н., доцент Гоар Григорян, заведующий кафедрой аэрокосмической инженерии, к.т.н. Андраник Агаджанян.
В рамках визита группа приняла участие во встречах и обсуждениях, совершила ознакомительный обход различных подразделений Университета Тушии, в частности ознакомилась с методическими и аудиторными возможностями по направлениям маркетинга и инженерных специальностей. Делегации МНОЦ также были представлены инженерные лаборатории Университета Тушии и направления инженерной деятельности.
Карен Саргсян и Нарине Манукян прочитали в Университете Тушии лекции по экономическим темам. Помимо лекций, они провели переговоры с административным персоналом Университета Тушии, посвящённые текущим вопросам магистерской образовательной программы по маркетингу с двойным дипломом, реализуемой двумя вузами с 2025 года.
Рабочая группа МНОЦ также приняла участие в обсуждениях, направленных на установление новых международных форм сотрудничества.