ԳԿՄԿ-ում կայացավ վարքային շեղումների հիմնախնդիրներին նվիրված գիտաժողովը
Ս․թ․ մարտի 7-ին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում կայացավ գիտաժողով՝ «Վարքային շեղումների հիմնախնդիրը երիտասարդների սուբյեկտիվ բարեկեցության համատեքստում» խորագրով։ Այն կազմակերպվել էր ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի 25RG-5A025 ծածկագրով «Սուբյեկտիվ բարեկեցության և սոցիալական կայունության հայեցակարգը հոգեբանական անոմիայի հաղթահարման համատեքստում» գիտական թեմայի շրջանակում։ Գիտաժողովի համակազմակերպիչներն էին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հոգեբանության ամբիոնը և «Psybalance» հոգեբանական աջակցության ու մասնագիտական վերապատրաստման միջազգային կենտրոնը։
Հրավիրված բանախոսն էր «Healthy Soul» հոգեբանական կենտրոնի ղեկավար, հոգեբան-հոգեթերապևտ Իլոնա Հովհաննիսյանը։
Միջոցառումը հնարավորություն տվեց մասնագետներին, գիտնականներին և երիտասարդ հետազոտողներին միասին քննարկելու կախվածությունների ազդեցությունը երիտասարդների անձի բարեկեցության վրա՝ դրանով նպաստելով նոր գիտական գաղափարների և արդեն ձևավորված փորձի փոխանակմանը։
Գիտաժողովի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ոչ միայն խնդրի պատճառներին, արդյունավետ կանխարգելմանը և աջակցության մեթոդներին, այլև հասարակության իրազեկվածությունը խթանելուն՝ ընդգծելով կրթական հաստատությունների հետ մասնագետների համագործակցությունը ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը։

В МНОЦ состоялась конференция, посвящённая проблемам девиантного поведения
7 марта т. г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась научная конференция на тему «Проблема поведенческих девиаций в контексте субъективного благополучия молодёжи». Мероприятие было организовано в рамках научной темы «Концепция субъективного благополучия и социальной устойчивости в контексте преодоления психологической аномии» (шифр 25RG-5A025), реализуемой при поддержке Комитета по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Соорганизаторами конференции выступили кафедра психологии Международного научно-образовательного центра НАН РА и Международный центр психологической поддержки и профессиональной переподготовки «Psybalance».
Приглашённым спикером мероприятия стала руководитель психологического центра «Healthy Soul», психолог-психотерапевт Илона Оганнисян.
Проведение конференции предоставило специалистам, учёным и молодым исследователям возможность совместно обсудить влияние зависимостей на благополучие личности молодёжи, тем самым способствуя обмену новыми научными идеями и уже сформированным профессиональным опытом.
В ходе конференции были рассмотрены не только причины возникновения проблемы, эффективные методы профилактики и поддержки, но и вопросы повышения общественной осведомлённости, при этом была подчеркнута необходимость активизации сотрудничества специалистов с образовательными учреждениями.