ԳԿՄԿ-ում կայացավ վարքային շեղումների հիմնախնդիրներին նվիրված գիտաժողովը
Ս․թ․ մարտի 7-ին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում կայացավ գիտաժողով՝ «Վարքային շեղումների հիմնախնդիրը երիտասարդների սուբյեկտիվ բարեկեցության համատեքստում» խորագրով։ Այն կազմակերպվել էր ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի 25RG-5A025 ծածկագրով «Սուբյեկտիվ բարեկեցության և սոցիալական կայունության հայեցակարգը հոգեբանական անոմիայի հաղթահարման համատեքստում» գիտական թեմայի շրջանակում։ Գիտաժողովի համակազմակերպիչներն էին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հոգեբանության ամբիոնը և «Psybalance» հոգեբանական աջակցության ու մասնագիտական վերապատրաստման միջազգային կենտրոնը։
Հրավիրված բանախոսն էր «Healthy Soul» հոգեբանական կենտրոնի ղեկավար, հոգեբան-հոգեթերապևտ Իլոնա Հովհաննիսյանը։
Միջոցառումը հնարավորություն տվեց մասնագետներին, գիտնականներին և երիտասարդ հետազոտողներին միասին քննարկելու կախվածությունների ազդեցությունը երիտասարդների անձի բարեկեցության վրա՝ դրանով նպաստելով նոր գիտական գաղափարների և արդեն ձևավորված փորձի փոխանակմանը։
Գիտաժողովի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ոչ միայն խնդրի պատճառներին, արդյունավետ կանխարգելմանը և աջակցության մեթոդներին, այլև հասարակության իրազեկվածությունը խթանելուն՝ ընդգծելով կրթական հաստատությունների հետ մասնագետների համագործակցությունը ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը։

A Conference Dedicated to the Issues of Behavioral Deviations Was Held at the ISEC
On March 7 of this year, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia hosted a conference titled “The Problem of Behavioral Deviations in the Context of Youth Subjective Well-Being.” The event was organized within the framework of the research project “The Concept of Subjective Well-Being and Social Stability in the Context of Overcoming Psychological Anomie” (code 25RG-5A025), supported by the Higher Education and Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
The conference was co-organized by the Department of Psychology of the International Scientific-Educational Center of NAS RA and the international center for psychological support and professional training “Psybalance.”
The invited speaker was Ilona Hovhannisyan, Head of the “Healthy Soul” Psychological Center and a psychologist-psychotherapist.
The event provided an opportunity for specialists, scholars, and young researchers to jointly discuss the impact of addictions on the well-being of young people’s personalities, thereby contributing to the exchange of new scientific ideas as well as established professional experience.
During the conference, attention was paid not only to the causes of the problem, effective prevention strategies, and support methods, but also to raising public awareness, emphasizing the need to strengthen cooperation between specialists and educational institutions.