ԳԿՄԿ-ում կայացավ հոգեբանության արդիական հիմնախնդիրներին նվիրված գիտաժողով
Ս․թ․ փետրվարի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ հոգեբանական հանրապետական գիտաժողով՝ «Սուբյեկտիվ բարեկեցության և հոգեկան առողջության հիմնախնդիրները ժամանակակից մոտեցումներ» խորագրով։ Այն իրականացվել էր ՀՀ ԿԳՄՍՆ ԲԿԳԿ 25RG-5A025 ծածկագրով «Սուբյեկտիվ բարեկեցության և սոցիալական կայունության հայեցակարգը հոգեբանական անոմիայի հաղթահարման համատեքստում» գիտական թեմայի շրջանակում։ Գիտաժողովի համակազմակերպիչն էր «Փսիբալանս» հոգեբանական աջակցության և մասնագիտական վերապատրաստումների միջազգային կենտրոնը։
Գիտաժողովի օրակարգը հագեցած էր՝ ներառելով հոգեբանության ամենատարբեր արդիական թեմաների նվիրված 2 տասնյակ զեկույց ։
Գիտաժողովը բացեց ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբ․ գիտ․ դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը՝ ողջունելով մասնակիցներին և հաջողություն մաղթելով ընթացքին։ Ապա ելույթ ունեցան մասնակիցները։ Զեկույցներն ուղեկցվեցին ակտիվ և կառուցողական քննարկումներով՝ հղացնելով գիտական նոր գաղափարներ և փոխանցելով կիրառական լուծումներ։

A Conference Dedicated to Contemporary Issues in Psychology Held at ISEC
On February 6 of this year, a republican psychological conference entitled “Issues of Subjective Well-Being and Mental Health: Contemporary Approaches” was held at the International Scientific-Educational Center of NAS RA (ISEC). The conference was organized within the framework of the research project “The Concept of Subjective Well-Being and Social Stability in the Context of Overcoming Psychological Anomie” (code 25RG-5A025), implemented with the support of the of the Committee of Higher Education and Science of RA MoESCS. The co-organizer of the conference was the International Center for Psychological Support and Professional Training “PsyBalance.”
The conference agenda was extensive and included around two dozen presentations addressing a wide range of contemporary issues in Psychology (program attached).
The conference was opened by the Head of the Department of Psychology at ISEC, Doctor of Psychological Sciences, Professor Naira Hakobyan, who welcomed the participants and wished them a successful and productive conference. The presentations were followed by active and constructive discussions, fostering new scientific ideas and sharing applied solutions.