Կայացավ ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչների՝ ուստրարին ամփոփող ժողովը
Ս․թ․ հուլիսի 8-ին կայացավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) ամբիոնների վարիչների առցանց ժողովը, որի նպատակը 2024-2025 ուստարվա արդյունքների ամփոփումն էր և օրակարգային այլ հարցերի քննարկումը։
Ամբիոնի վարիչներից զատ՝ ներկա էին նաև ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, փոխտնօրեններ Նաիրա Հակոբյանը, Երջանիկ Զարգարյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, ինչպես նաև ԳԿՄԿ վարչական կազմի այլ ներկայացուցիչներ։
Տնօրեն Ա․Սարգսյանը, ըստ օրակարգի, ներկայացրեց մագիստրատուրայի 2025-2026 ուստարվա ընդունելության ընթացքի ընդհանուր պատկերը՝ կատարելով համապատասխան վերլուծություններ։
Գիտական հարցերի գծով փոխտնօրեն Ն․Հակոբյանը խոսեց պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի գիտահետազոտական աշխատանքների գնահատման կարգի գործարկման մասին, ինչն ուղեկցվեց ամբիոնի վարիչների ակտիվ հարցուպատասխանով և առաջարկություններով։
Դեկան Ա․Մխիթարյանը, ըստ օրակարգի, ներկայացրեց 2024-2025 ուստարում ուսանողների հետ տարված աշխատանքները՝ արձանագրելով ուսանողական համայնքի ակտիվության աճը։
Հերթով ելույթ ունեցան նաև ամբիոնի վարիչները՝ ընդհանուր գծերով ներկայացնելով իրենց ղեկավարած ամբիոնների՝ 2024-2025 ուստարում գրանցած հիմնական ձեռքբերումները։
Ժողովն ամփոփվեց տնօրենի կողմից տրված հանձնարարականներով՝ մի շարք կանոնակարգերի վերամշակմանն առնչվող։

ISEC NAS RA Summarized the Results of the 2024–2025 Academic Year
On July 8 of this year, an online meeting of the heads of departments of the International Scientific-Educational Center of the NAS RA (ISEC NAS RA) was held. The purpose of the meeting was to summarize the results of the 2024–2025 academic year and to discuss other agenda items.
In addition to the heads of departments, the meeting was attended by the Director of ISEC Armen Sargsyan, Deputy Directors Naira Hakobyan and Yerjanik Zargaryan, Dean Atom Mkhitaryan, as well as other representatives of the Center’s administrative staff.
Director A. Sargsyan, according to the agenda, presented an overview of the current state of the 2025–2026 academic year’s master’s admission process, providing a corresponding analysis.
Deputy Director for Scientific Affairs N. Hakobyan delivered a report on the implementation of the evaluation system for the research activities of the faculty, which was followed by an active Q&A session and suggestions from the heads of departments.
Dean A. Mkhitaryan presented the outcomes of student-related activities during the 2024–2025 academic year, highlighting the noticeable increase in student community engagement.
The heads of departments each gave presentations, outlining the main achievements of their respective departments throughout the reporting academic year.
The meeting concluded with directives from the Director regarding the revision and improvement of several regulations.