Ամփոփվեց գեշտալտ թերապիային նվիրված վարպետության դասերի շարքը
2025 թվականի մայիսի 5-8-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ և ամփոփվեց գեշտալտ թերապիային նվիրված վարպետության դասերի շարքը: Նախաձեռնությունը ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնինն էր՝ ի դեմս ամբիոնի վարիչ, հոգեբ. գիտ. դոկտոր, պրոֆ. Նաիրա Հակոբյանի:
Հրավիրյալ դասընթացավարը ոլորտի առաջատար մասնագետ էր՝ հոգեբ. գիտ. թեկնածու, Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանի դոցենտ Աղավնի Քոլյանը, որ երկարամյա գործնական փորձ ունի հատկապես գեշտալտ թերապիայի ոլորտում:
Վարպետության դասերի 30-ժամյա շարքը կազմակերպվեց գերազանցապես գործնական ուղղվածությամբ՝ գեշտալտ թերապիայի տեխնիկաներ կիրառելով և հոգեբան մասնակիցներին համապատասխան հմտություններ փոխանցելով:
Դասընթացի մասնակիցների թիվը 22-ն էր, որոնց մեջ գերակշռող մեծամասնությունը հոգեբան էր՝ մագիստրանտ, մագիստրոս, հայցորդ, ասպիրանտ, գիտությունների թեկնածու: Նրանցից բացի՝ կային նաև այլ մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ՝ ԳԿՄԿ-ից և այլ հաստատություններից:
Հաշվի առնելով լսարանի մասնագիտական բազմազանությունը՝ գեշտալտ թերապիայի նյութը մատուցվեց հնարավորինս մատչելի՝ պահպանելով հոգեբանության նեղ գիտական առանցքը:
Շնորհիվ դասընթացավարի մասնագիտական հարուստ փորձառության, մասնագիտական փորձը փոխանցելու վարպետության և մարդկային կերպարի՝ դասընթացը բարձր գնահատականի արժանացավ մասնակիցների կողմից։
Դասընթացի մասնակիցներին շնորհվեցին մասնակցության վկայականներ, իսկ դասընթացավարին՝ շնորհակալագիր՝ ԳԿՄԿ տնօրենի կողմից:

The Series of Master Classes on Gestalt Therapy Concluded
From May 5 to 8, 2025, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC NAS RA) hosted and concluded a series of master classes dedicated to Gestalt therapy. The initiative was led by the Department of Psychology of ISEC, headed by its chairperson, Doctor of Psychological Sciences, Professor Naira Hakobyan.
The invited trainer was a leading expert in the field — Agavni Kolyan, a Candidate of Psychological Sciences and Associate Professor at Moscow State Pedagogical University, with many years of practical experience, especially in the field of Gestalt therapy.
The 30-hour master class series was primarily practical-oriented, utilizing Gestalt therapy techniques and imparting the corresponding professional skills to the participants who were psychologists.
There were 22 participants in the master classes, the overwhelming majority of whom were psychologists — master’s students, graduates, doctoral candidates, and candidates of sciences. In addition, there were also representatives from other fields from ISEC and other institutions.
Considering the professional diversity of the audience, the material on Gestalt therapy was presented in the most accessible way, while maintaining the narrow scientific focus of psychology.
Thanks to the trainer's extensive experience, professional expertise, and personal qualities, the course received high praise from the participants.
At the end of the course, participants were awarded certificates of participation, and the trainer received a letter of thanks from the director of ISEC NAS RA.