Ամփոփվեց գեշտալտ թերապիային նվիրված վարպետության դասերի շարքը
2025 թվականի մայիսի 5-8-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ և ամփոփվեց գեշտալտ թերապիային նվիրված վարպետության դասերի շարքը: Նախաձեռնությունը ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնինն էր՝ ի դեմս ամբիոնի վարիչ, հոգեբ. գիտ. դոկտոր, պրոֆ. Նաիրա Հակոբյանի:
Հրավիրյալ դասընթացավարը ոլորտի առաջատար մասնագետ էր՝ հոգեբ. գիտ. թեկնածու, Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանի դոցենտ Աղավնի Քոլյանը, որ երկարամյա գործնական փորձ ունի հատկապես գեշտալտ թերապիայի ոլորտում:
Վարպետության դասերի 30-ժամյա շարքը կազմակերպվեց գերազանցապես գործնական ուղղվածությամբ՝ գեշտալտ թերապիայի տեխնիկաներ կիրառելով և հոգեբան մասնակիցներին համապատասխան հմտություններ փոխանցելով:
Դասընթացի մասնակիցների թիվը 22-ն էր, որոնց մեջ գերակշռող մեծամասնությունը հոգեբան էր՝ մագիստրանտ, մագիստրոս, հայցորդ, ասպիրանտ, գիտությունների թեկնածու: Նրանցից բացի՝ կային նաև այլ մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ՝ ԳԿՄԿ-ից և այլ հաստատություններից:
Հաշվի առնելով լսարանի մասնագիտական բազմազանությունը՝ գեշտալտ թերապիայի նյութը մատուցվեց հնարավորինս մատչելի՝ պահպանելով հոգեբանության նեղ գիտական առանցքը:
Շնորհիվ դասընթացավարի մասնագիտական հարուստ փորձառության, մասնագիտական փորձը փոխանցելու վարպետության և մարդկային կերպարի՝ դասընթացը բարձր գնահատականի արժանացավ մասնակիցների կողմից։
Դասընթացի մասնակիցներին շնորհվեցին մասնակցության վկայականներ, իսկ դասընթացավարին՝ շնորհակալագիր՝ ԳԿՄԿ տնօրենի կողմից:

Завершился цикл мастер-классов, посвящённых гештальт-терапии
С 5 по 8 мая 2025 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ НАН РА) прошёл и был завершён цикл мастер-классов, посвящённых гештальт-терапии. Инициатором мероприятия выступила кафедра Психологии МНОЦ во главе с заведующей кафедрой, доктором психологических наук, профессором Наирой Акопян.
Приглашённым тренером выступила ведущий специалист в данной области — кандидат психологических наук, доцент Московского государственного педагогического университета Агавни Колян, обладающая многолетним практическим опытом, особенно в сфере гештальт-терапии.
30-часовой цикл мастер-классов был преимущественно практико-ориентированным, с применением техник гештальт-терапии и передачей соответствующих профессиональных навыков участникам-психологам.
В мастер-классах приняли участие 22 человека, подавляющее большинство из которых составляли психологи — магистранты, магистры, соискатели, аспиранты и кандидаты наук. Кроме них, были также представители других специальностей из МНОЦ и других учреждений.
Учитывая профессиональное разнообразие аудитории, материал по гештальт-терапии был подан максимально доступным образом, с сохранением узкопрофессионального научного подхода.
Благодаря богатому опыту, профессиональному мастерству и личным качествам тренера, курс получил высокую оценку со стороны участников.
Участникам были вручены сертификаты об участии, а тренеру — благодарственное письмо от директора МНОЦ НАН РА.