(1936 թ. մայիսի 1 – 2025 թ. մայիսի 5)
89 տարեկան հասակում մահացել է գիտության ու կրթության հմուտ կազմակերպիչ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռադիկ Մարտիրոսյանը։
Մարտիրոսյանի գիտական գործունեությունը նվիրված էր քվանտային ռադիոֆիզիկայի, գերհաղորդականության կիրառական խնդիրների, տիեզերական հետազոտությունների և ռադիոաստղագիտության ոլորտներին՝ թողնելով դրանցում նշանակալի ավանդ։
Ռադիկ Մարտիրոսյանը նաև կարևոր դեր է ունեցել Հայաստանի գիտակրթական համակարգի կառավարման մեջ։ 1993–2006 թթ. եղել է Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր, իսկ 2006–2021 թթ.՝ Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ։ Այս պաշտոններում նա նպաստել է գիտական հաստատությունների պահպանմանը և զարգացմանը։
Նա արժանացել է բազմաթիվ պարգևների, այդ թվում՝ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշան, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշան, ինչպես նաև ԽՍՀՄ և ՀԽՍՀ պետական մրցանակներ։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և «Գիտության աշխարհում» հանդեսի խմբագրակազմը ցավակցում են Ռադիկ Մարտիրոսյանի ընտանիքին, հարազատներին, ընկերներին, ԵՊՀ-ականներին, գիտական համայնքին, մեծանուն մտավորականի կորստի ցավն ապրող լայն հանրությանը:

(May 1, 1936 – May 5, 2025)
At the age of 89, the prominent organizer of science and education, Academician of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Foreign Member of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. of Physical and Mathematical Sciences, and Professor Radik Martirosyan passed away.
Martirosyan's scientific work was dedicated to quantum radiophysics, applied problems of superconductivity, space research, and radio astronomy, where he made significant contributions.
Radik Martirosyan also played a crucial role in the management of Armenia's scientific and educational system. From 1993-2006, he served as the rector of Yerevan State University, and from 2006-2021, he was the President of the National Academy of Sciences of Armenia. In these roles, he contributed to the preservation and development of scientific institutions.
He was awarded numerous honors, including the Saint Mesrop Mashtots Medal, the first-degree Order for Services to the Homeland, as well as state prizes of the USSR and the Armenian SSR.
The International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Armenia and the editorial board of the journal "In the World of Science" express their condolences to the family, relatives, friends, members of Yerevan State University, the scientific community, and the wider public who are mourning the loss of a significant intellectual.