(1936 թ. մայիսի 1 – 2025 թ. մայիսի 5)
89 տարեկան հասակում մահացել է գիտության ու կրթության հմուտ կազմակերպիչ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռադիկ Մարտիրոսյանը։
Մարտիրոսյանի գիտական գործունեությունը նվիրված էր քվանտային ռադիոֆիզիկայի, գերհաղորդականության կիրառական խնդիրների, տիեզերական հետազոտությունների և ռադիոաստղագիտության ոլորտներին՝ թողնելով դրանցում նշանակալի ավանդ։
Ռադիկ Մարտիրոսյանը նաև կարևոր դեր է ունեցել Հայաստանի գիտակրթական համակարգի կառավարման մեջ։ 1993–2006 թթ. եղել է Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր, իսկ 2006–2021 թթ.՝ Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ։ Այս պաշտոններում նա նպաստել է գիտական հաստատությունների պահպանմանը և զարգացմանը։
Նա արժանացել է բազմաթիվ պարգևների, այդ թվում՝ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշան, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշան, ինչպես նաև ԽՍՀՄ և ՀԽՍՀ պետական մրցանակներ։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և «Գիտության աշխարհում» հանդեսի խմբագրակազմը ցավակցում են Ռադիկ Մարտիրոսյանի ընտանիքին, հարազատներին, ընկերներին, ԵՊՀ-ականներին, գիտական համայնքին, մեծանուն մտավորականի կորստի ցավն ապրող լայն հանրությանը:

(1 мая 1936 – 5 мая 2025)
На 89-м году жизни скончался знаменитый организатор науки и образования, академик Национальной академии наук Республики Армения, иностранный член Российской академии наук, доктор физико-математических наук и профессор Радик Мартиросян.
Научная деятельность Мартиросяна была посвящена квантовой радиофизике, прикладным проблемам сверхпроводимости, космическим исследованиям и радиоастрономии, в этих областях он оставил значительный вклад.
Радик Мартиросян также сыграл важную роль в управлении научной и образовательной системой Армении. С 1993-2006 гг. он был ректором Ереванского государственного университета, а с 2006 по 2021 год — президентом Национальной академии наук Армении. На этих постах он способствовал сохранению и развитию научных учреждений.
Он был награжден многочисленными наградами, включая медаль Святого Месропа Маштоца, орден первой степени «За заслуги перед Родиной», а также государственные премии СССР и Армянской ССР.
Международный научно-образовательный центр НАН Армении и редакционная коллегия журнала «В мире науки» выражают соболезнования семье, близким, друзьям, членам Ереванского государственного университета, научному сообществу и широкой общественности, переживающим утрату значимого интелигента.