ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում քննարկվեց Շվեդիայի բուհերի հետ համագործակցելու առաջարկը
2025 թվականի մարտի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում կայացավ վարչական կազմի խորհրդաժողով՝ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ՝ քննարկելու օրեր առաջ ստացված առաջարկը՝ Շվեդիայի բուհական համակարգի հետ համագործակցություն հաստատելու: Առաջարկը ներկայացնող կողմը եղել է Հայաստանում Շվեդիայի շրջանավարտների ցանցը՝ ի դեմս Շվեդիայում կրթություն ստացած հայաստանցի ներկայացուցիչների, որ, փաստորեն, ստանձնել են շվեդական կրթության իրենց փորձը Հայաստանում տարածելու առաքելությունը: Այդ կապակցությամբ փետրվարի 26-ին Երևանում հրավիրվել էր «Sweden Alumni Talk։ Կրթության և համագործակցության հնարավորությունները Շվեդիայում» միջոցառումը, որին, ի թիվս հայաստանյան այլ բուհերի, հրավիրվել էր նաև ԳԿՄԿ-ն: Այդ միջոցառմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, իսկ ԳԿՄԿ-ից մասնակցություն են ունեցել ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Դիանա Խուզատյանը:
Դեկան Ատոմ Մխիթարյանը ներկայացրեց վերոնշյալ միջոցառման ժամանակ քննարկված հարցերը ապա Դիանա Խուզատյանը՝ իրենց փոխանցված տեղեկատվության ամփոփ պատկերը՝ սահիկաշարով: Արտաքին կապերի բաժնի պետ Էլլա Պապիկյանը ներկայացրեց ստացված տեղեկատվության մասին Բաժնում կատարված վերլուծության ընթացիկ արդյունքները և դրանց շուրջ իր դիտարկումները: Համագործակցության առաջարկում տեղ էին գտել կրթական, հետազոտական, վերապատրաստումների, կրթաթոշակների հնարավորություններ:
Տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ ծավալվեց կառուցողական քննարկում, ինչի արդյունքում որոշվեց ընդառաջ գնալ համագործակցության առաջարկին, հատկապես որ համագործակցելու հնարավորությունների մեջ առկա էին ԳԿՄԿ ՄԿԾ-ներին համապատասխանող մասնագիտական ոլորտներ: Հաձնարարվեց առավել մանրամասն վերլուծություն կատարել՝ Շվեդիայի կրթական համակարգի հետ համագործակցելու առաջարկը արդյունավետորեն տեղայնացնելու համար, և նոր կապեր հաստատել Շվեդիայի բուհերի հետ:

Предложение о сотрудничестве с шведскими университетами обсуждалось в МНОЦ НАН РА
5 марта 2025 года в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась административная кадровая конференция. Совещание, возглавляемое директором Арменом Саргсяном, было посвящено недавнему предложению о налаживании сотрудничества с шведской университетской системой.
Предложение было представлено сетью выпускников-армян из Швеции, которая состоит из лиц, которые учились в Швеции и взяли на себя миссию по продвижению шведского образования в Армении. В этом контексте 26 февраля в Ереване состоялось мероприятие под названием " Шведский разговор выпускников: возможности для образования и сотрудничества в Швеции", на которое были приглашены МНОЦ и различные другие армянские университеты. Участие в этом мероприятии принял Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Швеция в Армении Патрик Свенссон. МНОЦ представляли декан Атом Мхитарян и вед ведущий специалист отдела внешних связей Диана Хузатян.
Декан Атом Мхитарян представил вопросы, обсуждавшиеся на вышеупомянутом мероприятии, затем Диана Хузатян представила краткое изложение донесенной до них информации в виде презентации. Элла Папикян, глава отдела внешних связей поделилась текущими результатами анализа, проведенного в департаменте по поводу полученной информации, и поделилась своими соображениями. Предложение включало возможности для образования, исследований, обучения и стипендий.
Под руководством Армена Саргсяна последовала конструктивная дискуссия, в результате которой в было решено пойти навстречу предложению о сотрудничестве, особенно с учетом того, что среди возможностей для сотрудничества были профессиональные сферы, соответствующие МНОЦ. Было предложено провести более подробный анализ для эффективного адаптации предложения о сотрудничестве с шведской системой образования и установления новых связей с шведскими университетами.