ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում քննարկվեց Շվեդիայի բուհերի հետ համագործակցելու առաջարկը
2025 թվականի մարտի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում կայացավ վարչական կազմի խորհրդաժողով՝ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ՝ քննարկելու օրեր առաջ ստացված առաջարկը՝ Շվեդիայի բուհական համակարգի հետ համագործակցություն հաստատելու: Առաջարկը ներկայացնող կողմը եղել է Հայաստանում Շվեդիայի շրջանավարտների ցանցը՝ ի դեմս Շվեդիայում կրթություն ստացած հայաստանցի ներկայացուցիչների, որ, փաստորեն, ստանձնել են շվեդական կրթության իրենց փորձը Հայաստանում տարածելու առաքելությունը: Այդ կապակցությամբ փետրվարի 26-ին Երևանում հրավիրվել էր «Sweden Alumni Talk։ Կրթության և համագործակցության հնարավորությունները Շվեդիայում» միջոցառումը, որին, ի թիվս հայաստանյան այլ բուհերի, հրավիրվել էր նաև ԳԿՄԿ-ն: Այդ միջոցառմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, իսկ ԳԿՄԿ-ից մասնակցություն են ունեցել ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Դիանա Խուզատյանը:
Դեկան Ատոմ Մխիթարյանը ներկայացրեց վերոնշյալ միջոցառման ժամանակ քննարկված հարցերը ապա Դիանա Խուզատյանը՝ իրենց փոխանցված տեղեկատվության ամփոփ պատկերը՝ սահիկաշարով: Արտաքին կապերի բաժնի պետ Էլլա Պապիկյանը ներկայացրեց ստացված տեղեկատվության մասին Բաժնում կատարված վերլուծության ընթացիկ արդյունքները և դրանց շուրջ իր դիտարկումները: Համագործակցության առաջարկում տեղ էին գտել կրթական, հետազոտական, վերապատրաստումների, կրթաթոշակների հնարավորություններ:
Տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ ծավալվեց կառուցողական քննարկում, ինչի արդյունքում որոշվեց ընդառաջ գնալ համագործակցության առաջարկին, հատկապես որ համագործակցելու հնարավորությունների մեջ առկա էին ԳԿՄԿ ՄԿԾ-ներին համապատասխանող մասնագիտական ոլորտներ: Հաձնարարվեց առավել մանրամասն վերլուծություն կատարել՝ Շվեդիայի կրթական համակարգի հետ համագործակցելու առաջարկը արդյունավետորեն տեղայնացնելու համար, և նոր կապեր հաստատել Շվեդիայի բուհերի հետ:

The proposal to cooperate with Swedish universities was discussed at the ISEC NAS RA
On March 5th, 2025, the administrative staff conference took place at the International Scientific-Educational Center of NAS RA. The meeting, headed by Director Armen Sargsyan, focused on a recent proposal to establish cooperation with the Swedish university system.
The proposal was presented by the Armenian graduates' network from Sweden, which consists of individuals who studied in Sweden and have taken on the mission of promoting Swedish education in Armenia. In this context, an event titled "Sweden Alumni Talk: Opportunities for Education and Collaboration in Sweden" was held in Yerevan on February 26, to which ISEC and various other Armenian universities were invited. The event featured participation from the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden in Armenia, Patrick Svensson. The ISEC was represented by Dean Atom Mkrtchyan and Leading specialist in the Foreign Affairs Department, Diana Khuzatyan.
Dean Atom Mkhitaryan presented the issues discussed at the aforementioned event, followed by Diana Khuzatyan, who summarized the information shared in the presentation. Ella Papikian, head of the Foreign Affairs Department shared the current results of the ongoing analysis conducted in the department regarding the received information and provided her insights on it. The proposal included opportunities for education, research, training, and scholarships.
Under the leadership of Armen Sargsyan, a constructive discussion ensued, resulting in the decision to pursue the cooperation proposal. This was particularly encouraging given that the areas of collaboration align with the professional fields relevant to ISEC's mission. It was suggested that a more detailed analysis be conducted to effectively adapt the proposal for collaboration with the Swedish education system and to establish new connections with Swedish universities.