«AFISHE» ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը Պորտոյի համալսարանում
Ս/թ դեկտեմբերի 2-5-ը Պորտոյի համալսարանում (Պորտուգալիա) ընթանում է «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը, որին մասնակցում են ծրագրի համակարգող հաստատությունների՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, աֆիլացված գործընկեր ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի, Դուբրովնիկի համալսարանի, Պորտոյի համալսարանի, Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի, Սումիի ազգային ագրարային համալսարանի և Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային ինստիտուտի աշխատանքային խմբի անդամները:
Հանդիպման օրակարգում ծրագրի ավարտական տարվա աշխատանքների պլանավորումն է ու քննարկումը:
Ըստ օրակարգի՝ ծրագրի աշխատանքային փաթեթների պատասխանատուները ներկայացրին ծրագրի գործունեության 2 տարվա ընթացում բուհերի կողմից կատարված աշխատանքները, իրականացման ընթացքում առաջացած խնդիրները, ավարտված և ընթացիկ գործողությունները:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց չորրորդ աշխատանքային փաթեթում ներառված ենթակառուցվածքների զարգացումը, որի շրջանակներում գործընկեր բուհերում արդեն իսկ հիմնադրել են 4 լաբորատորիա:
Հիշեցնենք, որ 2023թ. նոյեմբերին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի միջև ստորագրվեց համատեղ հետազոտական ենթակառուցվածքի հասանելիության համաձայնագիր` գիտական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու նպատակով: Գործընկեր բուհերը կօգտագործեն AFISHE ծրագրի շրջանակում գնված սարքավորումները, որոնք տեղադրված են հաստատությունների գիտական և հետազոտական լաբորատորիաներում՝ այսուհետ ծառայելով որպես «AFISHE լաբորատորիաներ»: Այս գիտական և հետազոտական լաբորատորիաները գործընկեր բուհերի համար կդառնան համատեղ և նշանակալից գիտական փորձերի և հետազոտությունների իրականացման հարթակ:
AFISHE ծրագրի իրականացման արդյունքում կստեղծվի ցանց Հայաստանի, Ուկրաինայի և ԵՄ գործընկեր երկրների միջև ջրային կուլտուրայի և ձկնաբուծության ոլորտներում: Այս ցանցը կծառայի որպես համատեղ կրթական և հետազոտական գործունեության իրականացման հարթակ՝ նպատակ ունենալով խթանել էկոլոգիայի վրա հիմնված լավագույն մոտեցումներն ու գործունեությունն այս ոլորտներում՝ ՄԱԿ-ի ԿԶՆ-ի նպատակներին և ԵՄ Կանաչ համաձայնագրին համապատասխան:

Четвертая официальная встреча проекта AFISHE в Университете Порту
С 2 по 5 декабря 2024 года в Университете Порту (Португалия) состоялась четвертая официальная встреча проекта Erasmus+ CBHE «Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства для Зеленого курса в Армении и Украине: ОТ ОБРАЗОВАНИЯ К ЭКОЛОГИИ» (AFISHE), в которой приняли участие координаторы проекта и члены рабочих групп следующих координирующих учреждений: Армянский национальный аграрный университет, Международный научно-образовательный центр НАН РА, аффилированный партнер Научный центр зоологии и гидроэкологии НАН РА, Университет Дубровника, Университет Порту, Словацкий сельскохозяйственный университет, Сумской национальный аграрный университет и Национальный университет водного хозяйства и природопользования.
На повестке встречи обсуждались: планирование мероприятий на последний год, подведение итогов двухгодичной деятельности проекта, возникшие проблемы в ходе реализации проекта, завершенные и незавершенные мероприятия и т. д.
Арусяк Арутюнян, координатор проекта AFISHE из МНОЦ НАН РА, представила четвертый рабочий пакет «Развитие инфраструктуры», в рамках которого уже созданы 4 лаборатории в партнерских университетах.
Следует отметить, что в ноябре 2023 года в рамках программы Erasmus+ AFISHE был пройден очередной важный этап проекта. Международный научно-образовательный центр НАН РА и Армянский национальный аграрный университет подписали соглашение о доступе к совместной исследовательской инфраструктуре, с целью проведения научных и исследовательских мероприятий в рамках совместной учебной программы. Партнерские университеты заинтересованы в использовании оборудования, приобретенного в рамках проекта AFISHE и установленного в учебных и исследовательских лабораториях партнерских учреждений, которые в дальнейшем будут служить в качестве «Лаборатории проекта AFISHE». Упомянутые научные и исследовательские лаборатории станут платформой для совместной и значимой исследовательской деятельности для университетов-партнеров.
В результате реализации проекта AFISHE будет создана сеть между Арменией, Украиной и странами-партнерами ЕС в области аквакультуры и рыбного хозяйства. Данная сеть будет служить платформой для реализации совместных образовательных и исследовательских мероприятий с целью продвижения лучших экологически ориентированных подходов и мероприятий в соответствии с Целями Устойчивого Развития ООН (ЦУР) и «Зеленым курсом» ЕС.