ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն խորացնում է իր միջազգային համագործակցությունը Դուբրովնիկի համալսարանի հետ
Ս.թ․ մայիսի 29-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանին հյուրընկալեց Դուբրովնիկի համալսարանի ռեկտոր Նեբոշ Ստոյչիչը, և քննարկվեցին ակադեմիական համագործակցության ապագա հնարավորությունները։ Այս բարձր մակարդակի հանդիպումը կարևոր քայլ էր՝ ուղղված ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի միջազգային գործընկերային կապերի ամրապնդմանը և ուսանողների ու ակադեմիական անձնակազմի համար նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին կրկնակի դիպլոմով ծրագրերի մշակման, ուսանողների ու դասախոսների շարժունության ծրագրերի ընդլայնման, ինչպես նաև համատեղ գիտական նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն և Դուբրովնիկի համալսարանն արդեն իսկ համագործակցում են AFISHE ծրագրի շրջանակում՝ ձկնաբուծության և ակվակուլտուրայի ոլորտում գերազանցության խթանման նպատակով։ Քննարկումների ընթացքում ընդգծվեց գործարար վարչարարության և տնտեսագիտության ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու հեռանկարը՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն այդ ուղղություններով ունի մասնագիտացված ամբիոն։
Հանդիպման արդյունքում տնօրեն Արմեն Սարգսյանն ու ռեկտոր Նեբոշ Ստոյչիչը պայմանավորվեցին մշակել և ստորագրել փոխըմբռնման հուշագիր՝ ակադեմիական մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցություն հաստատելու նպատակով։ Գործընկերությունը կմեկնարկի տնտեսագիտության և կառավարման ոլորտներում` հետագա ընդլայնման հեռանկարով։
Բացի այդ՝ Դուբրովնիկի համալսարանի ռեկտորի կողմից առաջարկ եղավ, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողները մասնակցեն Դուբրովնիկի ամառային դպրոցներին՝ ձեռք բերելու միջազգային փորձառություն և կրթական նոր հմտություններ։
Այս համագործակցությունը ևս մեկ կարևոր քայլ է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջազգայնացման գործընթացում՝ միաժամանակ նոր հնարավորություններ ստեղծելով ուսանողների և դասախոսական կազմի համար՝ եվրոպական կրթական տիրույթում ներգրավվելու նպատակով։

The ISEC NAS RA deepens its international ties with the University of Dubrovnik
On 29th May 2025, the Director of the ISEC of the NAS RA, Armen Sargsyan, was hosted by the Rector of the University of Dubrovnik, Nebojša Stojčić, and future opportunities for academic cooperation were discussed. This high-level meeting was an important step towards strengthening the international partnership ties of the ISEC NAS RA and creating new opportunities for students and academic staff.
During the meeting, the parties discussed the development of double degree programs, the expansion of student and faculty mobility programs, as well as the possibilities of implementing joint scientific projects. The ISEC NAS RA and the University of Dubrovnik are already cooperating within the framework of the AFISHE program, aimed at promoting excellence in the field of fish farming and aquaculture. During the discussions, the prospect of expanding cooperation in the fields of business administration and economics was emphasized, considering that the ISEC NAS RA has a specialized chair in these areas.
As a result of the meeting, Director Armen Sargsyan and Rector Nebojša Stojčić agreed to develop and sign a memorandum of understanding to establish bilateral cooperation in a number of academic areas. The partnership will start in the fields of economics and management, with the prospect of further expansion.
In addition, the Rector suggested that students of the ISEC NAS RA participate in the Dubrovnik summer schools to gain international experience and new educational skills.
This cooperation is another important step in the internationalization process of the ISEC NAS RA, while creating new opportunities for students and faculty to engage in the European educational arena.