ԳԿՄԿ ամբիոնների ներքին մշտադիտարկում․ Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոն
2025 թվականի ապրիլի 1-ին, մշտադիտարկվեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնը։ Գործընթացն իրականացվեց մշտադիտարկման խմբի կողմից՝ արտաքին փորձագետի մասնակցությամբ։
Կրթական ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2010-ից, անցել է կայացման վստահ ուղի՝ գրանցելով շոշափելի հաջողություններ, որ արտահայտված էին ամբիոնի վարիչ, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Լիլիթ Սահակյանի՝ կրթական ծրագիրը ներկայացնող խոսքում և սահիկաշարում։
Ամբիոնի ուժեղ կողմերից մեկը պրոֆեսորադասախոսական կազմն է, որում բոլորը գիտական աստիճան ունեցողներ են՝ ակտիվորեն ընդգրկված տեղական և միջազգային ամենատարբեր ոլորտային նախագծերում։ Ինչպես փաստեցին ամբիոնի վարիչի ներկայացումը և մշտադիտարկող խմբում ծավալված քննարկումը, ամբիոնի հաջողությունների մեջ ամենից ընդգծվածը նրա միջազգայնացման ոլորտն է՝ արտահայտված թե՛ միջազգային համատեղ ծրագրեր իրականացնելու, թե՛ արտերկրում ատենախոսություն պաշտպանած լինելու, թե՛ բարձր վարկանիշավորում ունեցող ամսագրերում հրապարակումներ ունենալու, թե՛ ակադեմիական փոխանակման ծրագրերի մասնակցության հարուստ փորձով։
Ամբիոնի վարիչի ելույթում ներկայացվեց «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի կազմակերպման մեթոդական գործիքակազմը՝ ներառելով ամբիոնի նորարարական լուծումները։
Պարզ դարձավ, որ մագիստրանտների հետ աշխատանքում ամբիոնն ակտիվորեն կատարում է ինքնանդրադարձում՝ պարբերաբար թարմացնելով, բարելավելով իր գիտակրթական մեթոդաբանությունը՝ արձագանքելով նաև ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի կողմից ներկայացված առաջարկներին։
Կրթական ծրագրի հաջողություններից է նաև այն, որ բոլոր մագիստրանտները ուսմանը զուգահեռ արդեն իսկ աշխատում են մասնագիտությամբ։
Հաջողություններից զատ՝ ներկայացվեցին նաև կրթական ծրագրի իրականացման ճանապարհին արձանագրված խնդիրները՝ դրանց պատճառաբանությամբ և հաղթահարման քայլերով հանդերձ։
Քննության առնվեց նաև կրթական ծրագրի փաստաթղթային փաթեթը։
Խմբի անդամները ծավալեցին ակտիվ և կառուցողական հարցուպատասխան՝ ըստ մշտադիտարկման գործընթացի համար սահմանված կետերի։
Ստացած տպավորությունը դրական էր, ինչի արձանագրումը՝ դիտարկումներով հանդերձ, առաջիկայում կքննարկվի ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի նիստում։

Внутренний мониторинг кафедр МНОЦ: Кафедра Экологии и природопользования
1 апреля 2025 года был проведен мониторинг кафедры Экология и природопользование Международного научно-образовательного центра НАН РА. Процесс был осуществлен группой внутреннего мониторинга с участием внешнего эксперта.
Образовательная программа, стартовавшая в 2010 году, прошла уверенный путь становления, достигнув значительных успехов, что было отражено в выступлении заведующего кафедрой, кандидата географических наук Лилит Саакян, а также в ее презентации.
Одним из сильных сторон кафедры является преподавательский состав, все члены которого имеют ученые степени и активно участвуют в различных местных и международных отраслевых проектах. Как отметила заведующая кафедрой в своем выступлении и как было обсуждено в ходе работы группы мониторинга, наиболее ярким достижением кафедры является международная деятельность, выраженная в проведении совместных международных проектов, защите диссертаций за рубежом, публикациях в высокорейтинговых журналах, а также богатом опыте участия в академических обменах.
В своем выступлении заведующий кафедрой представила методические инструменты организации магистерской образовательной программы «Экология и природопользование», включая инновационные решения кафедры.
Стало очевидным, что в работе с магистрантами кафедра активно осуществляет самоанализ, регулярно обновляя и улучшая свою научно-образовательную методологию, также откликаясь на рекомендации, представленные отделом обеспечения качества образования МНОЦ.
Одним из успехов образовательной программы является то, что все магистранты уже работают по своей специальности параллельно с обучением.
Помимо достижений, были представлены также проблемы, возникшие в процессе реализации образовательной программы, с их обоснованием и шагами для их преодоления.
Были рассмотрены также документы образовательной программы. Члены группы провели активные и конструктивные вопросы и ответы в соответствии с установленными пунктами для процесса мониторинга.
Полученное впечатление было положительным, и его фиксирование с замечаниями будет обсуждаться на ближайшем заседании кафедры Экологии и природопользования МНОЦ.