ԳԿՄԿ ամբիոնների ներքին մշտադիտարկում․ Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոն
2025 թվականի ապրիլի 1-ին, մշտադիտարկվեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնը։ Գործընթացն իրականացվեց մշտադիտարկման խմբի կողմից՝ արտաքին փորձագետի մասնակցությամբ։
Կրթական ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2010-ից, անցել է կայացման վստահ ուղի՝ գրանցելով շոշափելի հաջողություններ, որ արտահայտված էին ամբիոնի վարիչ, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Լիլիթ Սահակյանի՝ կրթական ծրագիրը ներկայացնող խոսքում և սահիկաշարում։
Ամբիոնի ուժեղ կողմերից մեկը պրոֆեսորադասախոսական կազմն է, որում բոլորը գիտական աստիճան ունեցողներ են՝ ակտիվորեն ընդգրկված տեղական և միջազգային ամենատարբեր ոլորտային նախագծերում։ Ինչպես փաստեցին ամբիոնի վարիչի ներկայացումը և մշտադիտարկող խմբում ծավալված քննարկումը, ամբիոնի հաջողությունների մեջ ամենից ընդգծվածը նրա միջազգայնացման ոլորտն է՝ արտահայտված թե՛ միջազգային համատեղ ծրագրեր իրականացնելու, թե՛ արտերկրում ատենախոսություն պաշտպանած լինելու, թե՛ բարձր վարկանիշավորում ունեցող ամսագրերում հրապարակումներ ունենալու, թե՛ ակադեմիական փոխանակման ծրագրերի մասնակցության հարուստ փորձով։
Ամբիոնի վարիչի ելույթում ներկայացվեց «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի կազմակերպման մեթոդական գործիքակազմը՝ ներառելով ամբիոնի նորարարական լուծումները։
Պարզ դարձավ, որ մագիստրանտների հետ աշխատանքում ամբիոնն ակտիվորեն կատարում է ինքնանդրադարձում՝ պարբերաբար թարմացնելով, բարելավելով իր գիտակրթական մեթոդաբանությունը՝ արձագանքելով նաև ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի կողմից ներկայացված առաջարկներին։
Կրթական ծրագրի հաջողություններից է նաև այն, որ բոլոր մագիստրանտները ուսմանը զուգահեռ արդեն իսկ աշխատում են մասնագիտությամբ։
Հաջողություններից զատ՝ ներկայացվեցին նաև կրթական ծրագրի իրականացման ճանապարհին արձանագրված խնդիրները՝ դրանց պատճառաբանությամբ և հաղթահարման քայլերով հանդերձ։
Քննության առնվեց նաև կրթական ծրագրի փաստաթղթային փաթեթը։
Խմբի անդամները ծավալեցին ակտիվ և կառուցողական հարցուպատասխան՝ ըստ մշտադիտարկման գործընթացի համար սահմանված կետերի։
Ստացած տպավորությունը դրական էր, ինչի արձանագրումը՝ դիտարկումներով հանդերձ, առաջիկայում կքննարկվի ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի նիստում։

Internal Monitoring of Departments at ISEC: Department of Ecology and Natural Resource Management
On April 1, 2025, the monitoring of the Department of Ecology and Natural Resource Management at the International Scientific-Educational Center of the NAS RA (ISEC) was conducted. The process was carried out by the internal monitoring group with the participation of an external expert.
The educational program, which started in 2010, has made significant progress and achieved substantial success, as reflected in the speech and presentation of the department head, candidate of geographical sciences, Lilit Sahakyan.
One of the strengths of the department is its academic staff, which are highly qualified and are actively involved in various local and international sectoral projects. As noted by the department head in her speech and discussed during the monitoring group's work, the department's most prominent achievement is its international activities, which are expressed through the implementation of joint international projects, defending dissertations abroad, publishing in high-ranking journals, and a rich experience in academic exchanges.
In her speech, the department head presented the methodological tools for organizing the master's educational program "Ecology and Natural Resource Management," including the department's innovative solutions.
It became clear that in working with master's students, the department actively engages in self-reflection, regularly updating and improving its scientific-educational methodology, and responding to recommendations provided by the ISEC Department of Quality Assurance in Education.
One of the successes of the educational program is that all the master's students are already working in their field while studying.
In addition to the achievements, the issues encountered during the implementation of the educational program were also presented, along with their justification and the steps taken to overcome them.
The documents of the educational program were also reviewed. The group members conducted active and constructive questions and answers in accordance with the established points for the monitoring process.
The overall impression was positive, and the findings, along with the remarks, will be discussed at the upcoming meeting of the Department of Ecology and Natural Resource Management at ISEC.