Կայացավ ԳԿՄԿ ավագների՝ նոր ուստարվա առաջին ժողովը
2025թ․ սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) նիստերի դահլիճում կայացավ կուրսերի ավագների՝ 2025-2026 ուստարվա առաջին ժողովը։ Հանդիպումը վարեց ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։ Դեկանը նախ իր խոսքն ուղղեց առաջին կուրսի մագիստրանտներին՝ ծանոթացնելով նրանց Կենտրոնի կառուցվածքին և ուսանողներին վերաբերող ընթացիկ տեղեկատվությանը։ Ա․ Մխիթարյանն անդրադարձ կատարեց ուսանողական կարևոր հարցերի, ինչպես նաև ՈւԽ ղեկավար կազմի ընտրությանը։
Որոշում կայացվեց ՈւԽ ընտրություններն անցկացնել հաջորդ շաբաթ։ ՈւԽ նախագահի թեկնածուներն ընտրության օրը պետք է ներկայացնեն ՈւԽ ծրագիր։
Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը։ Նա ուսանողներին ներկայացրեց արդյունավետ համագործակցությանն ուղղված որոշ առաջարկներ։

The First Meeting of ISEC Course Leaders in the New Academic Year
On September 30, 2025, the first meeting of course leaders for the 2025–2026 academic year was held in the conference hall of the International Scientific-Educational Center of NAS RA (ISEC). The meeting was chaired by ISEC Dean Atom Mkhitaryan.
At the beginning, the Dean addressed the first-year master’s students, introducing them to the structure of the Center and providing current information relevant to students. A. Mkhitaryan also touched upon important student-related issues, as well as the elections of the Student Council leadership.
It was decided to hold the Student Council elections next week. Candidates for the position of Student Council President will be required to present the Student Council program on the election day.
The Head of the ISEC Public Relations and Career Department, Heghine Melkonyan, was also present at the meeting. She introduced several proposals aimed at effective cooperation with students.