Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի ("UCLA") միջև
Հունիսի 19, 2023
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի ("UCLA") միջև կնքվել է Փոխըմբռնման հուշագիր փոխհամագործակցության և փոխանակման ծրագրերի իրականացման նպատակով, որի համակարգողն է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը:
Սույն Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում նախատեսվում է՝
• իրականացնել պրոֆեսորադասախոսական կազմի, գիտնականների և ադմինիստրատիվ աշխատողների փոխայցելություններ,
• համագործակցել հետբուհական կրթության և վերապատրաստումների կազմակերպման ուղղությամբ,
• կազմակերպել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներով համատեղ գիտաժողովներ, սիմպոզիումներ կամ այլ գիտական հանդիպումներ,
• փոխանակվել ակադեմիական տեղեկատվությամբ և գիտահետազոտական այլ նյութերով,
• ուսումնական տարվա ընթացքում իրականացնել ուսանողների և շրջանավարտների փոխանակման ծրագրեր,
• կազմակերպել համատեղ հետազոտական ծրագրեր և ուսումնասիրել համագործակցության զարգացման այլ հնարավորություններ:
Հունիսի 16-ին տեղի ունեցավ նախնական հանդիպում Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի Promise Armenian Institute-ի տնօրեն, UCLA-ի մեխանիկական և օդատիեզերական ճարտարագիտության վաստակավոր դոկտոր, պրոֆեսոր Էն Ռ. Կարագյոզյանի և ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Ա.Իշխանյանի, ՀՀ ԳԿՄԿ ուսումնական գծով փոխտնօրեն Ե.Զարգարյանի և արտաքին կապերի բաժնի պետ Ա.Հարությունյանի հետ համագործակցության հետագա հնարավորությունների քննարկման նպատակով:

Меморандум о Взаимопонимании между Национальной академией наук РА и Калифорнийским университетом Лос-Анджелеса ("UCLA")
Июнь 19, 2023
Между Национальной академией наук РА и Калифорнийским университетом в Лос-Анджелесе ("UCLA") был подписан Меморандум о взаимопонимании с целью реализации программ взаимного сотрудничества и обмена, координатором которого является Международный научно-образовательный центр НАН РА.
В рамках Меморандума о взаимопонимании предусматривается:
- осуществлять взаимные визиты профессорско-преподавательского состава, ученых и административных работников,
- сотрудничать в области послевузовского образования и переподготовки,
- организовывать совместные конференции, симпозиумы и другие научные встречи по темам, представляющим взаимный интерес,
- обмениваться академической информацией и другими научно-исследовательскими материалами,
- осуществлять программы обмена студентами и выпускниками в течение учебного года,
- организовать совместные исследовательские проекты и изучить другие возможности для развития сотрудничества.
16 июня состоялась предварительная встреча с директором Promise Armenian Institute Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, заслуженным доктором механической и аэрокосмической инженерии UCLA, профессором Энн Р. Карагезяном, академиком-секретарем НАН РА А. Ишханяном, заместителем директора по учебным вопросам МНОЦ Е. Заргаряном и руководителем отдела внешних связей МНОЦ А. Арутюняном с целью обсуждения дальнейших возможностей сотрудничества.