Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի ("UCLA") միջև
Հունիսի 19, 2023
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի ("UCLA") միջև կնքվել է Փոխըմբռնման հուշագիր փոխհամագործակցության և փոխանակման ծրագրերի իրականացման նպատակով, որի համակարգողն է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը:
Սույն Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում նախատեսվում է՝
• իրականացնել պրոֆեսորադասախոսական կազմի, գիտնականների և ադմինիստրատիվ աշխատողների փոխայցելություններ,
• համագործակցել հետբուհական կրթության և վերապատրաստումների կազմակերպման ուղղությամբ,
• կազմակերպել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներով համատեղ գիտաժողովներ, սիմպոզիումներ կամ այլ գիտական հանդիպումներ,
• փոխանակվել ակադեմիական տեղեկատվությամբ և գիտահետազոտական այլ նյութերով,
• ուսումնական տարվա ընթացքում իրականացնել ուսանողների և շրջանավարտների փոխանակման ծրագրեր,
• կազմակերպել համատեղ հետազոտական ծրագրեր և ուսումնասիրել համագործակցության զարգացման այլ հնարավորություններ:
Հունիսի 16-ին տեղի ունեցավ նախնական հանդիպում Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի Promise Armenian Institute-ի տնօրեն, UCLA-ի մեխանիկական և օդատիեզերական ճարտարագիտության վաստակավոր դոկտոր, պրոֆեսոր Էն Ռ. Կարագյոզյանի և ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Ա.Իշխանյանի, ՀՀ ԳԿՄԿ ուսումնական գծով փոխտնօրեն Ե.Զարգարյանի և արտաքին կապերի բաժնի պետ Ա.Հարությունյանի հետ համագործակցության հետագա հնարավորությունների քննարկման նպատակով:

Memorandum of Understanding between the RA National Academy of Sciences and the University of California, Los Angeles Campus ("UCLA").
June 19, 2023
A Memorandum of Understanding was signed between the RA National Academy of Sciences and the University of California, Los Angeles Campus ("UCLA"), aimed at the implementation of mutual cooperation and exchange programs, the coordinator of which is the International Scientific-Educational Center of NAS RA.
The objectives, scope and the major activities of Memorandum of Understanding are as follows:
- Visits and informal exchanges of faculty, scholars and administrators in specific areas of education, research and outreach.
- Cooperation in postgraduate education and training.
- Organization of joint conferences, symposia, or other scientific meetings on subjects of mutual interest.
- Exchange of academic information and materials.
- Pursuit of avenues for graduate and professional student exchange during the academic year or summer terms.
- Exploration of possibilities for developing joint research programs and collaborations.
- Other exchange and cooperation programs to which the parties agree.
On June 16, a preliminary meeting was held with Prof. Ann Karagozian, the Director of the UCLA Promise Armenian Institute, UCLA Coordinator, and A. Ishkhanyan, Academician-Secretary of the RA National Academy of Sciences, Y. Zargaryan, Deputy Director on Educational Affairs of ISEC NAS RA, and A. Harutyunyan, Head of the ISEC Foreign Affairs Department to discuss further collaboration opportunities.