Նոր համագործակցություն «ԻՆՍԹԻԳԵՅԹ» ԳՀԶԿ ընկերության հետ
Ս/թ հունվարի 21-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ղեկավարության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում Հայաստանյան «Ինստիգեյթ» ԳՀԶԿ ընկերության  համահիմնադիր և գլխավոր ճարտարագետ՝ Վահագն Պողոսյանի և «Ինստիգեյթ» ԳՀԶԿ ընկերության Գործադիր տնօրեն Հ. Արզումանյանի հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանը, ուսումնական աշխատանքների գծով Ե. Զարգարյանը, ՏՏ բաժնի պետ Ա. Եղոյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Ա. Հարությունյանը և արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Ա. Պապիկյանը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և «Ինսթիգեյթ» ընկերության համագործակցությունը մագիստրոսական կրթության, գիտահետազոտական գործունեության ինչպես նաև համատեղ միջազգային ծրագրերի  իրականացման ուղիները:
Քննարկումների ընթացքում կնքվեց փոխըմբռնման հուշագիր, որի շրջանակներում ԳԿՄԿ-ում կհիմնվի «Համակարգչային գիտություն և խելացի համակարգեր» ամբիոնը՝ «Կառավարման տեղեկատվական համակարգեր» մագիստրոսական կրթական ծրագիր իրականացնելու համար: Համագործակցությունը միտված է առավելագույնս հզորացնել գիտահետազոտական բաղադրիչը և ստեղծել ամուր կապ ԲՈՒՀ-երի և գործատուների միջև:

Новое сотрудничество с фирмой "Инстигейт"
По инициативе руководства МНОЦ НАН РА (21 января 2022 года) состоялась рабочая встреча с соучредителем и главным инженером армянской компании НИЦ "Инстигейт" В. Погосяном и исполнительным директором компании Г. Арзуманяном.
На встрече присутствовали: директор МНОЦ НАН РА А. Саргсян, заместитель директора по учебной части Е. Заргарян, начальник отдела ИТ А. Егоян, начальник отдела внешних связей А. Арутюнян и главный специалист отдела внешних связей А. Папикян.
Целью встречи было обсуждение между МНОЦ НАН РА и компании "Инстигейт" о сотрудничестве магистерским образованием, научно-исследовательская деятельность, также пути реализации совместных международных программ.
В ходе обсуждений был подписан меморандум о взаимопонимании, в рамках которого в МНОЦ НАН РА будет создана кафедра "Компьютерные науки и интеллектуальные системы" для реализации магистерской программы "Информационные системы управления". Сотрудничество направлено на максимизацию научно-исследовательской составляющей и установления прочной связи между вузами и работодателями.