MENVIPRO. կարողությունների զարգացման Էրազմուս+ ծրագրի մեկնարկ Հայաստանում
Ս.թ. հունվարի 14-ին և 15-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» կարողությունների զարգացման Էրազմուս+ ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում, որտեղ նաև տեղակայված է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանության և բնօգտագործում» ամբիոնը:
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է շրջակա միջավայրի պաշտպանության (բնապահպանության) ոլորտում բարելավել կրթական ծրագրերի որակը Հայաստանում և Վրաստանում, ապահովել առարկայական ծրագրերի բազմակողմանի արդիականացում՝ հիմք ընդունելով Բոլոնիայի և ԵՀԱ-ի (եվրոպական համալսարանների ասոցիացիա) Զալցբուրգյան սկզբունքները, ինչպես նաև եվրոպական լավագույն փորձը՝ ներառյալ կրթական տեխնոլոգիաների վերջին նորարարությունները: Բնապահպանության ոլորտում միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական լաբորատորիան ծրագրի հիմնական շոշափելի արդյունքներից է, որը տարիներ շարունակ սահմանելու է հետբուհական կրթության որակի չափանիշները:
Մեկնարկային հանդիպման ընթացքում եվրոպական և գործընկեր երկրների համալսարանների ներկայացուցիչները մանրամասնորեն քննարկեցին ծրագրի աշխատանքային փաթեթները, ծրագրի իրականացման ուղիները և ընթացակարգերը, ինչպես նաև ծրագրի համակարգողները ներկայացրեցին ծրագրի վեբկայքի նախնական տարբերակը և աշխատանքային ընթացակարգերը: Մեկնարկային հանդիպման ընթացքում «Բնապահպանության և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսները ներկայացրեցին իրենց մասնագիտական լաբորատորիաները, դասավանդվող առարկաները և նախանշեցին համագործակցության ուղիները եվրոպական գործընկերների հետ:

MENVIPRO – начало действия программы "Эразмус +" по развитию возможностей в Армении
14-15 января с.г. в Центре экологоноосферных исследований НАН РА, где также находится кафедра "Экология и природопользование" МНОЦ НА РА, в рамках программы развития возможностей "Эразмус+" состоялась начальная встреча представителей по модернизации образовательных программ - "Защита окружающей среды (экология)" для Армении и Грузии.
Общая цель программы: улучшить качество образовательных программ в сфере защиты окружающей среды в Армении и Грузии; обеспечить многостороннюю модернизацию предметных программ, принимая за основу Зальцбургские принципы Болонского университета и Ассоциации европейских университетов (АЕУ), а также наилучший европейский опыт, включая последние инновации образовательных технологий. Межуниверситетская образовательная и научно-исследовательская лаборатория в сфере экологии – основной результат программы, которая на долгие годы определит критерии качества последипломного образования.
Во время встречи представители европейских университетов стран-партнеров детально обсудили рабочие пакеты программы, способы ее выполнения, а также координаторы программы представили предварительный вариант вебсайта и рабочие процедуры программы. В свою очередь, преподаватели кафедры "Экология и природопользование" МНОЦ НА РА представили свои специализированные лаборатории, преподаваемые дисциплины и выделили основные направления сотрудничества с европейскими коллегами.