«AFISHE» ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը Դուբրովնիկի համալսարանում
Ս/թ մայիսի 13-15-ը Դուբրովնիկի համալսարանում (Խորվաթիա) ընթանում է «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը, որին մասնակցում են ծրագրի համակարգող հաստատությունների՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, աֆիլացված գործընկեր ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի, Դուբրովնիկի համալսարանի, Պորտոյի համալսարանի, Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի, Սումիի ազգային ագրարային համալսարանի և Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային ինստիտուտի աշխատանքային խմբի անդամները:
Հանդիպման օրակարգում միջանկյալ հաշվետվության նախապատրաստումն ու մշակումն է՝ ամփոփելով ծրագրի գործունեության 1.5 տարին:
Ըստ օրակարգի՝ ծրագրի աշխատանքային փաթեթների պատասխանատուները ներկայացրին ծրագրի գործունեության 1.5 տարվա ընթացում բուհերի կողմից կատարված աշխատանքները, իրականացման ընթացքում առաջացած խնդիրները, ավարտված և ընթացիկ գործողությունները:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց չորրորդ աշխատանքային փաթեթում ներառված ենթակառուցվածքների զարգացումը, որի շրջանակներում գործընկեր բուհերում նախատեսվում էր հիմնադրել 4 լաբորատորիա: Մասնավորապես, Ուկրաինայի գործընկեր բուհերում արդեն իսկ ավարտվել է լաբորատոր սարքավորումների ձեռքբերման գործընթացը, իսկ ՀՀ գործընկեր բուհերում գործընթացը մոտենում է ավարտին:
Հիշեցնենք, որ 2023թ. նոյեմբերին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի միջև ստորագրվեց համատեղ հետազոտական ենթակառուցվածքի հասանելիության համաձայնագիր գիտական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու նպատակով: Գործընկեր բուհերը կօգտագործեն AFISHE ծրագրի շրջանակում գնված սարքավորումները, որոնք տեղադրված են հաստատությունների գիտական և հետազոտական լաբորատորիաներում՝ այսուհետ ծառայելով որպես «AFISHE լաբորատորիաներ»: Այս գիտական և հետազոտական լաբորատորիաները գործընկեր բուհերի համար կդառնան համատեղ և նշանակալից գիտական փորձերի և հետազոտությունների իրականացման հարթակ:
AFISHE ծրագրի իրականացման արդյունքում կստեղծվի ցանց Հայաստանի, Ուկրաինայի և ԵՄ գործընկեր երկրների միջև ջրային կուլտուրայի և ձկնաբուծության ոլորտներում: Այս ցանցը կծառայի որպես համատեղ կրթական և հետազոտական գործունեության իրականացման հարթակ՝ նպատակ ունենալով խթանել էկոլոգիայի վրա հիմնված լավագույն մոտեցումներն ու գործունեությունն այս ոլորտներում՝ ՄԱԿ-ի ԿԶՆ-ի նպատակներին և ԵՄ Կանաչ համաձայնագրին համապատասխան:

Third Official Meeting of AFISHE Project at University of Dubrovnik
On May 13-15, 2024, University of Dubrovnik, Croatia, hosted the third official meeting of "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) Erasmus+ CBHE project, which was attended by the program working group members of the following coordinating institutions: Armenian National Agrarian University, Scientific-Educational International Center of NAS RA, affiliated partner Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS RA, University of Dubrovnik, University of Porto, Slovak University of Agriculture, Sumy National Agrarian University, and the National University of Water and Environmental Engineering.
On the agenda of the meeting is the preparation and elaboration of the midterm report, thus summarizing the 1.5 years of the project's activity. According to the agenda, the leads of the work packages of the project presented the works performed by the universities during the 1.5 years of the project activities, the problems related to their implementation, completed and unfinished activities, etc.
Arusyak Harutyunyan, ISEC Coordinator of AFISHE project, specifically presented the fourth work package, Infrastructure Development, within the framework of which 4 laboratories should be established in partner universities. In particular, the process of acquiring laboratory equipment has already been completed in the partner universities of Ukraine, whereas the process is already close to completion in the partner universities of the Republic of Armenia.
Reminder: In November, 2023, another project milestone was passed within the Erasmus+ AFISHE program. A Shared Research Infrastructure Access Agreement was signed between the International Scientific-Educational Center of NAS RA and Armenian National Agrarian University, designed to carry out scientific and research activities within the framework of the joint curriculum. The partner universities are interested in using the equipment purchased within the AFISHE project and installed in Educational and Research Laboratories in partner institutions, henceforth serving as "AFISHE Labs". These scientific and research laboratories will become a platform for joint and significant research activities for partner universities.
As a result of the implementation of the AFISHE project, a network between Armenia, Ukraine and EU partner countries in the fields of aquaculture and fisheries will be established. This network will serve as a platform for the implementation of joint educational and research activities with the purpose of promoting the best ecology-based approaches and activities in these fields in line with UN SDG goals and EU Green Deal.