2013 թվականի Ֆ. Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղի լավագույն բանախոս՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրոս Գրիգոր Թունյան
Փետրվարի 22, 2013
2009 թվականից սկսած ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրանտները մասնակցում են Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի կողմից կազմակերպվող Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղի հայաստանյան մրցափուլին:
Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղը մասնագիտական հմտությունների ու գիտելիքների բարձրացմանը նպաստող մրցույթ է, որը նոր, հաջողություններով լի ճանապարհ է բացում երիտասարդ և խոստումնալից իրավաբանների համար:
2013 թ. ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ թիմը ներկայացնում էին Գրիգոր Թունյանն ու Վահրամ Աբրահամյանը /«Իրավագիտություն», հեռակա, 2-րդ կուրս/, Սոնա Գորեյանն ու Տաթև Արամյանը /«Իրավագիտություն», առկա 1-ին կուրս/ և Անի Սամսոնյանը /«Միջազգային հարաբերություններ», առկա 2-րդ կուրս/:
Այս տարի մրցույթին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել թիմեր 9 բուհից, որից կիսաեզրափակիչ փուլ անցան լավագույն 4-ը, իսկ եզրափակիչ փուլում մրցեցից ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և Երևանի պետական համալսարանը ներկայացնող թիմերը; Դժվար մրցապայքարի արդյունքում 1-ին տեղը գրավեց ԵՊՀ թիմը , իսկ 2-րդ մրցանակին արժանացավ ԳԿՄԿ թիմը:
Կիսաեզրափակիչ ու եզրափակիչ փուլերի, ինչպես նաև այս տարվա դատախաղի լավագույն բանախոս ճանաչվեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ թիմի անդամ Գրիգոր Թունյանը: Նա Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղի կազմակերպիչների կողմից պարգևատրվեց պատվոգրով: Պետք է նշել, որ Գ. Թունյանն իր հռետորական անթերի խոսքով ու մասնագիտական բարձր առաջադիմությամբ հիացրեց ոչ միայն դատախաղը վարող փաստաբաններին, այլև կազմակերպիչներին ու դատարանում ներկա հյուրերին:

Григор Тунян, магистрант Международного научно-образовательного Центра НАН РА, - лучший оратор в инсценировке судебного процесса на конкурсе по международному праву имени Ф. Джесапа 2013 года
Февраль 22, 2013
С 2009 года магистранты Международного научно-образовательного Центра НАН РА участвуют на конкурсе инсценировки судебного процесса по международному праву имени Ф. Джесапа, организованном Ассоциацией молодых юристов Армении.
Конкурс инсценировки судебного процесса по международному праву имени Ф. Джесапа способствует повышению профессиональных навыков и знаний, открывая новую дорогу к успешной карьере для одаренных юристов.
На этом конкурсе 2013 года команду МНОЦ НАН РА представили Григор Тунян и Ваграм Абрамян (“Юриспруденция”, заочное обучение, 2 курс), Сона Гореян и Татев Арамян (“Юриспруденция”, очное обучение,
1 курс) и Ани Самсонян (“Международные отношения” очное обучение, 2 курс)
В этом году заявку на участие этого конкурса представили команды из 9 вузов, в полуфинал вышли четыре лучшие команды, а в финале соревновались команды МНОЦ НАН РА и Ереванского Государственного Университета. В результате трудной борьбы соперничества первое место заняла команда Ереванского Государственного Университета, а команда МНОЦ НАН РА удостоилась второй премии.
На полуфинале и финале конкурса 2013 года лучшим оратором был признан член команды МНОЦ НАН РА Григор Тунян. Он был награжден грамотой со стороны организаторов конкурса инсценировки судебного процесса по международному праву имени Ф Джесапа. Следует отметить, что Григор Тунян своей безупречной речью ритора, профессиональными знаниями и навыками восхитил не только организаторов конкурса, но и присутствующих гостей.