2013 թվականի Ֆ. Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղի լավագույն բանախոս՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրոս Գրիգոր Թունյան
Փետրվարի 22, 2013
2009 թվականից սկսած ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մագիստրանտները մասնակցում են Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի կողմից կազմակերպվող Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղի հայաստանյան մրցափուլին:
Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղը մասնագիտական հմտությունների ու գիտելիքների բարձրացմանը նպաստող մրցույթ է, որը նոր, հաջողություններով լի ճանապարհ է բացում երիտասարդ և խոստումնալից իրավաբանների համար:
2013 թ. ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ թիմը ներկայացնում էին Գրիգոր Թունյանն ու Վահրամ Աբրահամյանը /«Իրավագիտություն», հեռակա, 2-րդ կուրս/, Սոնա Գորեյանն ու Տաթև Արամյանը /«Իրավագիտություն», առկա 1-ին կուրս/ և Անի Սամսոնյանը /«Միջազգային հարաբերություններ», առկա 2-րդ կուրս/:
Այս տարի մրցույթին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել թիմեր 9 բուհից, որից կիսաեզրափակիչ փուլ անցան լավագույն 4-ը, իսկ եզրափակիչ փուլում մրցեցից ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և Երևանի պետական համալսարանը ներկայացնող թիմերը; Դժվար մրցապայքարի արդյունքում 1-ին տեղը գրավեց ԵՊՀ թիմը , իսկ 2-րդ մրցանակին արժանացավ ԳԿՄԿ թիմը:
Կիսաեզրափակիչ ու եզրափակիչ փուլերի, ինչպես նաև այս տարվա դատախաղի լավագույն բանախոս ճանաչվեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ թիմի անդամ Գրիգոր Թունյանը: Նա Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի մրցույթ դատախաղի կազմակերպիչների կողմից պարգևատրվեց պատվոգրով: Պետք է նշել, որ Գ. Թունյանն իր հռետորական անթերի խոսքով ու մասնագիտական բարձր առաջադիմությամբ հիացրեց ոչ միայն դատախաղը վարող փաստաբաններին, այլև կազմակերպիչներին ու դատարանում ներկա հյուրերին:

Since 2009 Master’s students of International Scientific-Educational Center of NAS RA have been participating in the Armenian round of Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition organized by the Armenian Young Lawyers Association.
Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition promotes boosting lawyers’ professional skills and knowledge and gives way to new successes for young lawyers.
ISEC team for 2013 was composed of Grigor Tunyan and Vahram Abrahamyan (“Jurisprudence”, 2nd year, part-time), Sona Goreyan and Tatev Aramyan (“Jurisprudence”, 1st year, full-time) and Ani Samsonyan (“International Relations”, 2nd year, full-time).
This year 9 Armenian teams filed applications for the participation in the court moot from 9 HEIs, the best four teams were selected to the semi-final, while the final stage was a competition between YSU and ISEC teams.
As a result of tense competition YSU team took the first place, and ISEC team held the second place, respectively.
ISEC team member Grigor Tunyan was announced to be the best speaker both in semi-final and final stages, and he was awarded a diploma by the organizers of Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. It should be noted that not only lawyers heading the court moot, but also the court moot organizers and the audience were delighted with Grigor Tunyan’s speaking skills and highly professional attitude.