Սեպտեմբերի 11-12-ը Ծաղկաձորում տեղի ունեցավ է «Կրթության որակ և համապատասխանություն» վարկային երկրորդ ծրագրի արդյունքների և «Կրթության բարելավում» ծրագրի մեկնարկի լուսաբանմանը նվիրված երկօրյա համաժողովը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Վերջինիս խոսքով՝ համաժողովի նպատակն է վարկային ծրագրի թափանցիկության և հաշվետվողականության ապահովումը ոչ միայն ֆինանսական, այլև բովանդակային տեսակետից:
Չորրորդ կարևոր բաղադրիչը նորարարության մրցակցային հիմնադրամի շրջանակում ՀՀ 10 բուհերում ժամանակակից տեխնոլոգիական ծրագրերի իրականացումն է:
«Այս բաղադրիչի արդյունավետությանն է անդրադարձել նաև Համաշխարհային բանկի տնօրենը՝ ՀՀ փորձը մատնանշելով որպես օրինակելի»,-նշել է նախարարը:
Նորարարության մրցակցային հիմնադրամի շրջանակում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը իրականացրել է հեռավար ուսուցում՝ նախատեսված հանրության լայն շրջանակների համար: Հեռավար ծրագրի ղեկավար Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց հեռավար կրթություն ծրագրի ընթացքում ձեռք բերված արդյունքները և հանրության դրական արձագանքը:![]()

МНОЦ НАН РА принял участие в двухдневном собрании, посвященном освещению начала программы “Улучшение образования”
Сентябрь 14, 2015
11-12 сентября 2015 года в Цахкадзоре состоялось собрание для представления результатов второй программы “Качество обра­зо­ва­ния и соответствие” и освещения начала программы “Улучшение образования”.
Министр образования и науки Армен Ашотян открыл собрание, высту­пив с речью. Он обратил внимание на то, что целью собрания яляется обеспечение  не только прозрачности и финансовой подотчетности программы, но и ее со­дер­жательной стороны.
Четвертой важной составляющей нововведения в рамках конкурсного фонда является осуществление программ современных технологий в 10 вузах. “На эффективность этой составляющей обратил внимание директор Всемирного Банка, указав на опыт РА как образцовый”, - отметил министр.
В рамках  нововведения конкурсного фонда МНОЦ НАН РА  осу­щест­вил дистанционное обучение, предусмотренное для широких кругов об­щест­­венности. Руководитель программы дистанционного обучения Арусяк Арутюнян представила полученные в процессе дистанционного обучения результаты и положительные отзывы общественности.