ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը՝ «EURAXESS` գիտնականները շարժման մեջ» եվրոպական ցանցի կոնտակտային կազմակերպություն
Հունիսի 23, 2020
«EURAXESS` գիտնականները շարժման մեջ» ցանցը Եվրահանձնաժողովի առանցքային նախաձեռնություններից է, նպատակ ունենալով նպաստել գիտնականների շարժողությանը և կարիերայի զարգացմանը՝ ըստ այդմ, խթանելով եվրոպական գիտական տարածքի զարգացումը: EURAXESS ցանցի հիմնական նպատակն է դյուրինացնել գիտնականների համաեվրոպական շուկայի ձևավորման գործընթացը` տրամադրելով անվճար տեղեկատվական ծառայություններ և բարձրորակ աջակցություն գիտնականների կարիերայի առաջընթացին նպաստելու համար:
EURAXESS-ը ավելի քան 45 երկրներում գործող և մոտ 500 գիտահետազոտական և կրթական կազմակերպություններ ներառող համաեվրոպական ցանց է: 2020թ. ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը դարձավ EURAXESS –ի կոնտակտային կազմակերպություն, որի հիմնական գործառույթներն են`
• Տվյալ կազմակերպությունում և ՀՀ-ում գիտական կարիերայի զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվության և օժանդակության տրամադրում:
• ՀՀ-ում աշխատելու և ապրելու ցանկություն ունեցող արտասահմանյան գիտնականներին, ինչպես նաև նրանց ընտանիքներին բազմակողմանի գործնական աջակցության տրամադրում:
• ՀՀ վերադարձող գիտնականների ավելի դյուրին վերաինտեգրման նպաստում և կարիերայի զարգացման հնարավորությունների մասին տեղեկատվության հասանելիության ապահովում:

International Scientific-Educational Center of NAS RA - Member of EURAXESS "Researchers in Motion" Contact Point Network
June 23, 2020
EURAXESS "Researchers in Motion" Network is one of the EC key initiatives aiming to contribute to the mobility of scientists and career development, thereby promoting the development of the European research area. The main goal of the EURAXESS network is to facilitate the process of creating a pan-European market for scientists by providing free information services and high-quality support to advance the career of scientists.
EURAXESS is a pan-European network of about 500 research and educational organizations operating in more than 45 countries. In 2020 International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia became the contact point of EURAXESS, the main functions of which are as follows:
- Providing information and support on the opportunities for the advancement of research career in this organization.
- Providing comprehensive practical assistance to foreign researchers wishing to work and live in the Republic of Armenia, as well as to their families.
- Facilitating easier reintegration of returning scientists and ensuring access to information on career development opportunities.