ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը՝ «EURAXESS` գիտնականները շարժման մեջ» եվրոպական ցանցի կոնտակտային կազմակերպություն
Հունիսի 23, 2020
«EURAXESS` գիտնականները շարժման մեջ» ցանցը Եվրահանձնաժողովի առանցքային նախաձեռնություններից է, նպատակ ունենալով նպաստել գիտնականների շարժողությանը և կարիերայի զարգացմանը՝ ըստ այդմ, խթանելով եվրոպական գիտական տարածքի զարգացումը: EURAXESS ցանցի հիմնական նպատակն է դյուրինացնել գիտնականների համաեվրոպական շուկայի ձևավորման գործընթացը` տրամադրելով անվճար տեղեկատվական ծառայություններ և բարձրորակ աջակցություն գիտնականների կարիերայի առաջընթացին նպաստելու համար:
EURAXESS-ը ավելի քան 45 երկրներում գործող և մոտ 500 գիտահետազոտական և կրթական կազմակերպություններ ներառող համաեվրոպական ցանց է: 2020թ. ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը դարձավ EURAXESS –ի կոնտակտային կազմակերպություն, որի հիմնական գործառույթներն են`
• Տվյալ կազմակերպությունում և ՀՀ-ում գիտական կարիերայի զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվության և օժանդակության տրամադրում:
• ՀՀ-ում աշխատելու և ապրելու ցանկություն ունեցող արտասահմանյան գիտնականներին, ինչպես նաև նրանց ընտանիքներին բազմակողմանի գործնական աջակցության տրամադրում:
• ՀՀ վերադարձող գիտնականների ավելի դյուրին վերաինտեգրման նպաստում և կարիերայի զարգացման հնարավորությունների մասին տեղեկատվության հասանելիության ապահովում:

Международный научно-образовательный центр НАН РА - в составе организации контактной европейской сети "Учёные EURAXESS – в движении"
Июнь 23, 2020
Сеть организации контактной европейской сети "Учёные EURAXESS – в движении" является одной из ключевых инициатив Европейской комиссии, которая поставила своей целью развитие мобильности и карьеры учёных и тем самым - развитие европейского научного пространства. Основная цель сети EURAXESS - облегчить процесс формирования общеевропейского рынка для ученых, предоставляя бесплатные информационные услуги и высокий уровень поддержки для продвижения карьеры ученых. EURAXESS – это действующая в более чем 45 странах общеевропейская сеть, которая включает около 500 научно-исследовательских и образовательных организаций. В 2020 г Международный научно-образовательный центр НАН РА стал частью организации контактной европейской сети "Учёные EURAXESS – в движении", основными функциями которой являются:
• предоставление информации и помощи по развитию возможностей научной карьеры в данной организации и Армении;
• оказание всесторонней практической помощи иностранным ученым, а также их семьям, желающим работать и жить в Армении;
• обеспечение доступа информации о возможностях карьерного роста и в области успешной реинтеграции возвращающихся ученых в родной стране;