ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն մասնակցեց «Կրթություն և կարիերա EXPO-2023»-ին
Ս/թ ապրիլի 5-7 «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում տեղի ունեցավ «Կրթություն և կարիերա EXPO-2023» ավանդական 22-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որին մասնակցում էին Հայաստանում և արտասահմանում գործող 80-ից ավելի կրթական հաստատություններ՝ բուհեր, քոլեջներ, դպրոցներ, ուսումնական կենտրոններ և միջազգային դոնոր կազմակերպություններ:
Միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է դպրոցականներին և ուսանողներին տրամադրել տեղեկություն կրթության վերաբերյալ, նպաստել կրթօջախների և ձեռնարկությունների միջև գործնական հարաբերությունների կայացմանը, տեղեկացնել զբաղվածության շուկայում առավել պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունների մասին:
Տարվա խոշորագույն կրթության ցուցահանդեսի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը՝ կարևորելով դպրոցականների ներգրավվածությունը, և նշեց որ այս հարթակը հնարավորություն է ստեղծում մեկտեղելու կրթության և աշխատաշուկայի կարիքներն ու պահանջները:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը՝ որպես բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, հանդիսանալով հետազոտական առաջին համալսարանի նախատիպը Հայաստանում՝ ցուցահանդեսի երեք օրերի ընթացքում ներկայացրեց Կենտրոնում գործող շուրջ 20 ամբիոնները, որտեղ իրականացվում է կրթություն ավելի քան 30 մասնագիտական կրթական ծրագրերով։ Կենտրոնն իր այցելուներին ներկայացրեց ինչպես ընթացիկ մագիստրոսական կրթական ծրագրերը, այնպես էլ առաջիկայում նախատեսվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) նոր մագիստրոսական կրթական ծրագիրը: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա.Սարգսյանն ընդգծեց, որ մագիստրոսների պատրաստումը գիտական կազմակերպություններում, որտեղ տեղակայված են Կենտրոնի մասնագիտական ամբիոնները, հնարավորություն են տալիս մագիստրանտներին մասնակցելու գիտական հետազոտությունների իրականացմանն ու ձեռք բերելու պրակտիկ հմտություններ՝ ապահովելով կրթություն-գիտություն-արտադրություն ամուր կապը:
ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Լիլիթ Ադամյանը նշեց կրթական հաստատությունների ակտիվ մասնակցության կարևորությունը նմանատիպ մասնագիտացված ցուցահանդեսներին, որոնք աշակերտներին և ուսանողներին հնարավորություն են ընձեռում կողմնորոշվելու կրթություն ու մասնագիտություն ընտրելու հարցում կամ ծանոթանալու աշխատանքային հեռանկարներին:
Լ.Ադամյանն ընդգծեց, որ այս երեք օրերի ընթացքում արդեն ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ համագործակցության ուղղությամբ, որոնք ուսանողների համար արտադրական պրակտիկայի և աշխատանքի ընդունման լայն հնարավորություններ են ստեղծելու առաջիկայում։

МНОЦ НАН РА принял участие в выставке "Образование и карьера EXPO-2023"
5-7 апреля с.г. в выставочном комплексе "Yerevan EXPO" состоялась традиционная 22-ая международная специализированная выставка "Образование и карьера EXPO-2023", в которой приняли участие более 80 учебных заведений из Армении и из-за рубежа: вузы, колледжи, школы, учебные центры и международные донорские организации.
Основной целью международной специализированной выставки является предоставление школьникам и студентам информации об образовании, содействие установлению деловых связей между учебными заведениями и предприятиями, информирование о профессиях, наиболее востребованных на рынке труда.
Участников крупнейшей образовательной выставки года приветствовала заместитель министра ОНКС РА Араксия Сваджян, которая в своей речи отметила важность вовлеченности школьников, а также то, что данная платформа создает возможность совместить потребности и требования образования и рынка труда.
Международный научно-образовательный центр НАН РА, как высшее учебное заведение, являющееся прототипом первого исследовательского университета в Армении, в течение трех дней выставки представил около 20 кафедр Центра, где осуществляется обучение по более чем 30 образовательным программам. Центр представил своим посетителям как текущие магистерские программы, так и предстоящую новую магистерскую образовательную программу "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" (AFISHE).
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян подчеркнул, что подготовка магистров в научных организациях, где расположены специализированные кафедры Центра, дает возможность магистрантам участвовать в проведении научных исследований и приобретать практические навыки, обеспечивая прочную связь между образованием, наукой и производством.
Руководитель отдела общественных связей и карьеры МНОЦ Лилит Адамян отметила важность активного участия образовательных учреждений в подобных специализированных выставках, которые предоставляют ученикам и студентам возможность сориентироваться в выборе образования и профессии или познакомиться с перспективами трудоустройства. Л. Адамян подчеркнула, что за эти три дня уже достигнут ряд договоренностей о сотрудничестве, которые создадут широкие возможности для производственной практики и трудоустройства студентов в ближайшее время.