էրազմուս+ դասախոսություն՝ ««Էմմա» ցանցային բաց առցանց դասընթացների հարթակ» և «Քաղաքային տուրիզմ»
Էրասմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ս/թ. սեպտեմբերի 16-ին Նեապոլի Ֆրիդրիխ II-ի անվան համալսարանի (Իտալիա) հասարակագիտության ոլորտների պրոֆեսորներ՝ Ռոսաննա դե Ռոսան և Ֆաբիո Կարբիսիերոն հանդես եկան երկու հանրային դասախոսություններով ԳԿՄԿ-ում:
Ռոսաննա դե Ռոսան ներկայացրեց «Էմմա» ցանցային բաց առցանց դասընթացների հարթակը (MOOC), որը 2013 թ.-ին ստեղծվել է Նեապոլի համալսարանի կողմից՝ բուհական մեծ գործընկերության համագործակցությամբ և ծառայում է որպես կրթության ոլորտում նորարություներին աջակցելու համար: Պրոֆեսոր Ռոսաննա դե Ռոսան հակիրճ ներկայացրեց առաջին զանգվածային բաց առցանց դասընթացների հարթակի ստեղծման պատմությունը, որը սկիզբ է առել 2008թ.-ին որպես մասշտաբային մանկավարժական նորամուծություն «Siemens and Downs» ընկերությունների կողմից և անվանվել է «Զանգվածային բաց առցանց դասընթացներ.կապակցվածություն և կապակցված գիտելիք» (CCK08) դասընթաց:
Ֆաբիո Կարբիսիերոն հանդես եկավ «Քաղաքային տուրիզմ» թեմայով դասախոսությամբ՝ ըդնգծելով ժամանակակից քաղաքային զբոսաշրջության առանձնահատկությունները։ Դասախոսությունը անցավ ընթացքում ուսանողներn ակտիվ քննարկվեցին քաղաքային տուրիզմի պլանավորման և կառավարման մարտահրավերը և առաջարկեցին հնարավոր լուծումներ:

Лекции Международной программы кредитной мобильности "Erasmus+" - "Открытая сетевая онлайн площадка ""Эмма" для занятий" и "Городской туризм"
В рамках Международной программы кредитной мобильности "Erasmus +" Росанна де Роса и Фабио Карбисъерон (профессора общественных наук Неаполитанского университета имени Фридриха II (Италия) выступили (16 сентября 2021 года) с публичными лекциями в МНОЦ НАН РА.
Росанна де Роса представила открытую сетевую онлайн площадку "Эмма" для занятий (MOOC), которая была создана в 2013 году при содействии большого вузовского партнёрства Неаполитанского университета и служит платформой для поддержки инноваций в сфере образования. Профессор Росанна де Роса вкратце представила историю создания первой платформы массового открытого онлайн-обучения, которая началась в 2008 году как крупномасштабное педагогическое нововведение со стороны компаний "Siemens and Downs" и было названо - "Массовые открытые онлайн курсы занятий – Связь и связанные знания" (CCK08).
Фабио Карбисъерон выступил с лекцией на тему "Городской туризм", подчеркнув особенности современного городского туризма. Во время лекции студенты активно обсуждали возможные вызовы и решения проблем в планировании и управлении городского туризма.