Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագրի մասնակիցները իրենց փորձով կիսվեցին ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստում
Հուլիսի 13, 2017
Ս/թ հուլիսի 11-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի գիտխորհրդի ընդլայնված նիստը, որին մասնակցում էին «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսական կազմը և կենտրոնի աշխատակիցները:
Նիստը նվիրված էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի միջև իրականացվող Erasmus+ KA107 ծրագրի շրջանակներում Տուշայի համալսարան ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության կատարած այցին: Նիստի ընթացքում «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը և ամբիոնի դասախոսներ Դավիթ Պիպոյանն ու Մելինե Բեգլարյանը ներկայացրեցին Տուշայի համալսարան կատարած այցի ընթացքում իրականացրած աշխատանքները:
Ծրագրի մասնակիցները ներկայացրին Տուշայի համալսարանի Կենսաբանական, ագրոպարենային և անտառային համակարգերի նորարարության դեպարտամենտի (DIBAF) առանձնահատկությունները, մասնավորապես միջառարկայական հետազոտությունների և կրթության կազմակերման մոդելը: Այցի ընթացքում ծանոթանալով կենդանի լաբորատորիայի (living lab) իտալական փորձին, ներկայացվեց ՀՀ-ում սննդամթերքի անվտանգության բնագավառում դիտակտիկ լաբորատորիայի ստեղծման հնարավոր հեռանկարները:
Մասնակիցներին ներկայացվեց բջջային և մոլեկուլային սնուցման լաբորատորիա կատարած այցի, ինչպես նաև ուսանողների համար կարդացած դասախոսությունների, համալսարանում առարկաների դասավանդման, գնահատման և քննական համակարգերի վերաբերյալ համալիր տեղեկատվությունը: Մասնակիցները խոսեցին նաև Տուշայի համալսարանում բարձր մակարդակով կազմակերպված հայկական օրվա և իտալական կողմի մշակութային միջոցառումների մասին:
Նիստի ընթացքում մասնակիցները խոսեցին նաև Տուշայի համալսարանի հետ համագործակցության ու գործնական կապերի ամրապնդման ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և հետագա համատեղ կրթական և գիտական աշխատանքների մասին:

Участники программы Erasmus+ KA107 поделились своим опытом на расширенном заседании Ученого cовета ЭКО Центра НАН РА
Июль 13, 2017
11 июля с.г. состоялось расширенное заседание Ученого совета Центра экологоноосферных исследований НАН РА, на котором участвовали профессорско-преподавательский состав и сотрудники кафедры "Экологии и природопользования". Заседание было посвящено визиту делегации МНОЦ НАН РА в университет Туши (Италия) в рамках осуществляемой программы Erasmus+ KA107. На заседании Армен Сагателян (заведующий кафедрой "Экологии и природопользования", директор Центра экологоноосферных исследований НАН РА), Давид Пипоян и Мелине Бегларян (преподаватели кафедры) выступили с докладом о проделанной работе за время пребывания в университете Туша (Италия). Участники программы ознакомили присутствующих с деятельностью департамента инноваций биологических, сельскохозяйственных и лесных систем университета Туша (DIBAF), в частности, обращая внимание на междисциплинарные исследования и модель организации образования. Они представили итальянский опыт лаборатории (living lab), лабораторию клеточного и молекулярного питания, а также возможные перспективы создания дидактической лаборатории в сфере безопасности продовольствия в Армении. В образовательной сфере были прочитаны лекции в университете, обсуждены проблемы преподавания дисциплин и оценивания знаний студентов. Не остались без внимания культурные мероприятия, в особенности - организованное на высоком уровне мероприятие, посвященное Дню Армении. В заключение участники заседания представили результаты приобретенных договоренностей о сотрудничестве, деловых связях и об укреплении в дальнейшем совместных образовательных и научных работ с университетом Туша.