Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագրի մասնակիցները իրենց փորձով կիսվեցին ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստում
Հուլիսի 13, 2017
Ս/թ հուլիսի 11-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի գիտխորհրդի ընդլայնված նիստը, որին մասնակցում էին «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսական կազմը և կենտրոնի աշխատակիցները:
Նիստը նվիրված էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի միջև իրականացվող Erasmus+ KA107 ծրագրի շրջանակներում Տուշայի համալսարան ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության կատարած այցին: Նիստի ընթացքում «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանը և ամբիոնի դասախոսներ Դավիթ Պիպոյանն ու Մելինե Բեգլարյանը ներկայացրեցին Տուշայի համալսարան կատարած այցի ընթացքում իրականացրած աշխատանքները:
Ծրագրի մասնակիցները ներկայացրին Տուշայի համալսարանի Կենսաբանական, ագրոպարենային և անտառային համակարգերի նորարարության դեպարտամենտի (DIBAF) առանձնահատկությունները, մասնավորապես միջառարկայական հետազոտությունների և կրթության կազմակերման մոդելը: Այցի ընթացքում ծանոթանալով կենդանի լաբորատորիայի (living lab) իտալական փորձին, ներկայացվեց ՀՀ-ում սննդամթերքի անվտանգության բնագավառում դիտակտիկ լաբորատորիայի ստեղծման հնարավոր հեռանկարները:
Մասնակիցներին ներկայացվեց բջջային և մոլեկուլային սնուցման լաբորատորիա կատարած այցի, ինչպես նաև ուսանողների համար կարդացած դասախոսությունների, համալսարանում առարկաների դասավանդման, գնահատման և քննական համակարգերի վերաբերյալ համալիր տեղեկատվությունը: Մասնակիցները խոսեցին նաև Տուշայի համալսարանում բարձր մակարդակով կազմակերպված հայկական օրվա և իտալական կողմի մշակութային միջոցառումների մասին:
Նիստի ընթացքում մասնակիցները խոսեցին նաև Տուշայի համալսարանի հետ համագործակցության ու գործնական կապերի ամրապնդման ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և հետագա համատեղ կրթական և գիտական աշխատանքների մասին:

Erasmus+ KA107 Credit Mobility Project Participants Shared With Their Experience at Expanded Meeting of Scientific Council at EcoCenter NAS RA
July 13, 2017
On 11 July the expanded meeting of the scientific council was held at the Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA with the participation of the academic staff of "Environmental Protection and Nature Management" Department of ISEC NAS RA and Center's staff. This meeting was dedicated to the visit paid to the University of Tuscia by the delegation of ISEC NAS RA within Erasmus+ KA107 project. During this meeting, Armen Saghatelyan, Head of "Environmental Protection and Nature Management" Department of ISEC NAS RA and Director of the Center for Ecological-Noosphere Studies of NAS RA, and department lecturers Davit Pipoyan and Meline Beglaryan presented the works they carried out during their visit paid to the University of Tuscia. The project participants presented the features of Department for Innovation in Biological, Agrofood and Forest Systems of the University of Tuscia, particularly the model of organizing interdisciplinary research and education. During the visit, they were presented the Italian experience of a living lab and the probable perspectives of establishing a didactic lab in the field of food safety in Armenia was presented.
The participants were presented complex information about their visit paid to cellular and molecular nutrition, as well as information about the subjects, lectures, assessment and examination systems held at the University of Tuscia. The participants also spoke about the Armenian Day held with high level and the cultural measures held by the Italian party. During the meeting, the participants also spoke about enhancing the cooperation and practical ties with the University of Tuscia and further education and research activities.