Հեռավար ձևաչափով սովորող մագիստրատների թեզի պաշտպանությունը
Սույն թվականի հունվարի 25-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի նորաբաց դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Գործարար վարչարարություն (MBA)» հեռավար մագիստրոսական համատեղ կրթական ծրագրի ուսանողների թեզի պաշտպանությունը։ Մագիստրոսական թեզը հաջողությամբ պաշտպանեցին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և ՊԿԱ 10 մագիստրանտներ:
Պաշտպանությունը բավականին հետաքրքիր անցավ. ուսանողներն ուրախ էին և ոգևորված, որ իրենք լինելու են հեռավար ձևաչափով կրթություն ստացած առաջին մագիստրոսները, և վստահեցնում էին, որ իրենց ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները մեծապես օգնելու են մասնագիտական ուղու հարթմանը և հետագա աշխատանքային գործունեությանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը 2014 թ. դեկտեմբեր ամսից իրականացնում է հեռավար լրացուցիչ կրթական ծրագրեր:
Գիտության և տեխնիկայի զարգացման ներկա փուլում շարունակական կրթության բնագավառում լայն տարածում ունի հեռավար ուսուցումը, որը շահագրգիռ անձանց հնարավորություն է տալիս առցանց ստանալու համապատասխան ուսում կամ մասնակցելու վերապատրաստման դասընթացներին իրենց հարմար վայրում և հարմար ժամերին։
Հեռավար ուսուցումը համակարգված ուսուցման ձև է, երբ անմի­ջա­կան և ոչ անմիջական ուսուցման գործընթացը սովորողի և դասախոսի միջև իրականացվում է հիմնականում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղոր­դակ­ցու­թյան միջոց­նե­րով:
Հեռավար ուսուցման նպատակն է բարձրագույն մասնագիտական կրթական հաստատությունների սովորողներին հնարավորություն ընձեռել յուրացնելու հիմնական և լրացուցիչ մասնագիտական կրթական ծրագրեր՝ չհեռանալով բնակության վայրից:
Հեռավար ուսուցման ժամանակ գնահատումը կատարվում է առցանց տեսակոնֆերանսներին, ֆորումներին մասնակցության, հանձնարարությունների առցանց կատարման, միջանկյալ և եզրափակիչ քննությունների միջոցով: Միայն եզրափակիչ քննությունը և մագիստրոսական թեզի պաշտպանությունը են անցկացվում ուսանողի անմիջական մասնակցությամբ:

Защита дипломов магистрантов дисатнционного обучения
25 января с.г. в новооткрытом зале МНОЦ НАН РА защитили магистерские диссертации студенты по специальности "Бизнес-администрирование (MBA)" в рамках совместной магистерской образовательной программы дистанционного обучения Академии Государственного управления РА и Международного научно-образовательного центра. Магистерскую диссертацию успешно защитили 10 магистрантов Академии государственного управления РА и Международного научно-образовательного центра.
Защита диссертаций прошла в достаточно интересной обстановке: студенты были счастливы и взволнованы тем, что они являются первыми выпускниками магистерского дистанционного обучения. Более того, они выразили уверенность, что полученные знания и навыки в значительной степени помогут им в профессиональной, научной и трудовой деятельности, а также в продвижении по карьерной лестнице.
Следует напомнить, что МНОЦ НАН РА с декабря 2014 года осуществляет дополнительные образовательные программы дистанционного обучения.
В условиях современного развития науки и техники в области продолжительного образования широкое распространение получило дистанционное обучение, которое заинтересованным лицам дает возможность получить соответствующее обучение или принять участие на занятиях переподготовки в удобное для них время и в удобном месте.
Дистанционное обучение является системной формой самостоятельного обучения, где непосредственный и опосредованный учебный процесс, процесс взаомодействия между обучающимся и преподавателем в основном осуществляется посредством информационных технологий и телекоммуникаций.
Цель дистанционного обучения – дать возможность студентам высших образовательных учреждений освоить основные и дополнительные профессиональные образовательные программы, не покидая места жительства. Оценивание во время дистанционного обучения происходит на онлайн видео-конференциях, форумах, при онлайн выполнении заданий, посредством промежуточных и заключительных экзаменов. Только заключительные экзамены и защита магистерской диссертации проводятся при непосредственном участии студента.