Մայիսի 23-ին Տուշայի համալսարանի ռադիոն (Radio Unitus) հյուրընկալեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյանին: Եթերի ընթացքում նա պատմեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և Տուշայի համալսարանի միջև իրականացվող Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագրի, Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի միջև համագործակցության շրջանակների, ՀՀ ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների և ԳԿՄԿ-ի միջև կապերի մասին, ներկայացրեց Erasmus+ շարժունության ծրագրով ընձեռված հնարավորությունները:
Դավիթ Պիպոյանը բոլորին հրավիրեց մայիսի 25-ին Տուշայի համալսարանի ռեկտորատում կայանալիք Հայկական օրվան, որտեղ կներկայացվեն ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն, ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը և հայկական մշակույթը:

David Pipoyan Live on Radio Unitus
In the frames of Erasmus+ KA107 Credit Mobility Project implemented between ISEC NAS RA and University of Tuscia ISEC's Delegation has paid a visit to the University of Tuscia, Italy.
On 23 May David Pipoyan, a lecturer at Department for Environmental Protection and Nature Management of NAS RA, was hosted by Radio Unitus, the radio of the University of Tuscia, where he presented Erasmus+ KA107 Credit Mobility Project implemented between ISEC NAS RA and University of Tuscia, relations with the research organizations of NAS RA and ISEC, as well as the opportunities granted by Erasmus+ credit mobility project.
David Pipoyan invited all the listeners to attend the Armenian Day, which will be held at the rectorate of University of Tuscia, where the International Scientific-Educational Center of NAS RA, the Center for Ecological Noosphere Studies of NAS RA and Armenian culture will be presented.