Տեղի ունեցավ «Անձի անոմիայի հիմնախնդիրը հետպատերազմական շրջանում» խորագրով գիտաժողովը
Ս/թ մարտի 4-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ «Անձի անոմիայի հիմնախնդիրը հետպատերազմական շրջանում․ սոցիալական ադապտացիայի, ինտեգրացիայի և ասերտիվ վարքի ձևավորման մեխանիզմները» խորագրով գիտաժողով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի հոգեբանության ամբիոնի և «Ժեստ» հոգեբանական կենտրոնի համատեղ նախաձեռնությամբ:
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Գիտության կոմիտեի ֆինանսավորմամբ 21T-5A311 գիտական թեմայի շրջանակներում, որին ներկա էին ՀՀ ՊՆ ԳՇ ներկայացուցիչներ, ՀՀ տարբեր բուհերի և գիտակրթական կենտրոնների պրոֆեսորադասախոսական համակազմի անդամներ, ասպիրանտներ, մագիստրանտներ։ Գիտաժողովին մասնակցության հրավեր էին ստացել 2020 թ․ պատերազմում հերոսացած զինծառայողների 70-ից ավելի ծնողներ և ընտանիքի անդամներ։
Գիտաժողովի ընթացքում տեղի ունեցավ «Հանուն Հավերժության» խորագրով հարգանքի տուրքի մատուցման արարողակարգ, և հերոսացած զինծառայողների ծնողներին ու ընտանիքի անդամներին նվիրեցին յուրաքանչյուր զինծառայողի կյանքն ու հերոսապատումը ամփոփող կենսագրական գրքեր։
Գիտաժողովում ելույթ ունեցան ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, «Հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հիմնախնդիրը և հաղթահարման մեթոդաբանությունը» գիտական թեմայի ղեկավար հ․գ․թ․, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը, ՊՆ ԳՇ սպա-հոգեբան, փոխգնդապետ Արմինե Հովհաննիսյանը, գիտական թեմայի աշխատանքային խմբի անդամ, հոգեբանության ամբիոնի դասախոս հ․գ․թ․, դոցենտ Աննա Խաչատրյանը, ՀՀ հոգեբանության ամբիոնի դասախոս, հոգեթերապևտ հ․գ․թ․, դոցենտ Մարիամ Մեհրաբյանը, «Ժեստ» հոգեբանական կենտրոնի հիմնադիր Արկադի Մեհրաբյանը և այլ հոգեբան մասնագետներ։
Նաիրա Հակոբյանն իր զեկույցում ներկայացրեց անձի անոմիայի հիմնախնդիրը հետպատերազմական շրջանում գիտական թեմայի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների մեթոդաբանական հիմքերը։
ՊՆ ԳՇ սպա-հոգեբան, փոխգնդապետ Արմինե Հովհաննիսյանը զեկուցեց «Գերիների և անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների հետ հոգեբանական աշխատանքի առանձնահատկությունները առաջնային օղակում» թեմայով, լուսաբանվեցին ներկաների համար մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցադրումներ, որոնք առնչվում էին տարբեր սոցիալական խմբերի հետ տարվող հոգեբանական աշխատանքների առանձնահատկություններին։
Արկադի Մեհրաբյանը ներկայացրեց անոմիայի ուսումնասիրման ժամանակակից ձեռքբերումները և մարտահրավերները՝ ընդգծելով անոմիայի հաղթահարման նպատակով ասերտիվ վարքագծի ձևավորման և զարգացման հոգեբանական առանձնահատկությունները։
Մարիամ Մեհրաբյանը մանրամասնեց «Հանուն Հավերժության» նախագծի շրջանակներում տարվող հոգեբանական աշխատանքների արդյունքները, ներկայացվեցին հոգեբանական տեխնիկաների մշակման, իրականացման կիրառելիությանը վերաբերող դիտարկումներ։
Աննա Խաչատրյանն իր խոսքում ներկայացրեց գիտական թիմի կողմից իրականացվող ընթացիկ աշխատանքների մասին, վերլուծվեցին հիմնախնդրի վերաբերյալ մարզային հետազոտությունների արդյունքները։

Состоялась научная конференция "Проблема аномии личности в послевоенный период"
4 марта с. г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась конференция на тему "Проблема аномии личности в послевоенный период: механизмы социальной адаптации, интеграции и формирования ассертивного поведения" по совместной инициативе кафедры психологии МНОЦ НАН РА и психологического центра "Жест".
Конференция была организована при финансировании Комитета по науке в рамках научной темы 21T-5A311, на которой присутствовали представители Генерального штаба МО РА, члены профессорско-преподавательского состава различных вузов и научно-образовательных центров РА, аспиранты, магистранты. На конференцию были приглашены также более 70 родителей и членов семей военнослужащих, павших за защиту Родины в Арцахской войне 2020 года.
В ходе конференции была проведена церемония воздания дани уважения под девизом "Во имя Вечности", а родителям и членам семей павших героев были вручены биографические книги, отражающие жизнь и героизм каждого военнослужащего.
На конференции выступили заведующий кафедрой психологии Международного научно-образовательного центра НАН РА, руководитель научной темы "Проблема кризиса и аномии системы ценностей личности в послевоенный период и методология ее преодоления" профессор, кандидат психологических наук Наира Акопян, офицер-психолог Генерального штаба МО РА, подполковник Армине Оганнисян, член рабочей группы научной темы, преподаватель кафедры психологии, доцент, канд. психол. наук Анна Хачатрян, преподаватель кафедры психологии МНОЦ, психотерапевт, доцент, канд. психол. наук Мариам Меграбян, основатель психологического центра "Жест" Аркадий Меграбян и другие специалисты.
В своем докладе Наира Акопян представила проблему личностной аномии и методологические основы работ, проведенных в рамках научной темы в послевоенный период.
С докладом на тему «Особенности психологической работы с семьями военнопленных и пропавших без вести на начальном уровне» выступила офицер-психолог Министерства обороны подполковник Армине Ованнисян, были затронуты вопросы, интересующие присутствующих, которые были связаны с особенностями психологической работы с разными социальными группами.
Аркадий Меграбян представил современные достижения и проблемы изучения аномии, подчеркнув психологические особенности формирования и развития ассертивного поведения с целью преодоления аномии.
Мариам Меграбян подробно разъяснила результаты психологической работы, проведенной в рамках проекта "Во имя Вечности", были представлены наблюдения, связанные с применимостью разработки и внедрения психологических методик.
В своем выступлении Анна Хачатрян представила текущую работу, проводимую научным коллективом, а также были проанализированы результаты региональных исследований по данной проблеме.