Հայ-շվեդական կոնտակտային սեմինար
Հոկտեմբերի 13-14-ին Շվեդիայի բարձրագույն կրթության խորհուրդն ու Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակը կազմակերպեցին 2րդ հայ-շվեդական կոնտակտային սեմինարը, որը հնարավորություն ընձեռեց հայաստանյան բուհերին ցանցային համագործակցության եզրեր գտնել շվեդական համալսարանների ներկայացուցիչների հետ Էրազմուս+, Լինեուս-Պալմե և Վիզբի ծրագրերի շրջանակներում։ Սեմինարի սկզբում նախ զեկուցումներով հանգամանորեն ներկայացվեցին հայկական և շվեդական կրթական համակարգերը, դրանք համակարգող մարմիններն ու զարգացման ուղիները: Երկօրյա սեմինարը, սակայն, մեծամասամբ բաղկացած էր քննարկումներից, որպեսզի համագործակցության եզրերն առավել տեսանելի և առարկայական լինեն:
Շվեդ գործընկերներն այցելեցին մի շարք բուհեր. Լունդի համալսարանի «Սննդի տեխնոլոգիաներ և սնուցում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Ֆրեդերիկո Գոմեզը այցելեց ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոն՝ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոն, որտեղ քննարկվեցին հետագա համագործակցության հարցեր, մասնավորապես՝ կարողությունների զարգացումը սննդի անվտանգության ոլորտում:

Armenian-Swedish Contact Seminar
On 13-14 October, 2016 Swedish Council for Higher Education and National Erasmus+ Office in Armenia organised the 2nd Swedish-Armenian contact seminar with Armenian higher education institutions which was focused on bilateral and international cooperation within Erasmus+, as well as Swedish Linnaeus-Palme and Visby programmes. The participants of the seminar had a good opportunity to meet new potential partners and build up a good contact network for future collaboration. First detailed reports on the Swedish and Armenian educational systems were made, coordinating bodies and ways of development. The seminar, however, mainly consists of discussions to make the cooperation most visible and tangible.
Swedish colleagues were invited to visit several Armenian universities: Mr. Federico Gómez, Director of Master’s program on Food technology and Nutrition at Lund University visited the Chair of Environmental Protection and Nature Management of ISEC NAS RA located at the Center for Ecological Noosphere Studies of NAS RA, where they discussed further cooperation, particularly capacity building in food safety.