Հայկական պատվիրակությունը՝ Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի համալսարանում
ERASMUS+կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը՝ կազմված ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ինֆորմատիկայի և հաշվողական տեխնիկայի ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական և ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի հետազոտական կազմերից, այցելեց Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Թուլուզ 3) համալսարան և ֆրանսիացի գործընկերների հետ միասին քննարկեց մագիստրատուրայի ուսանողների կրթական գործընթացի ընթացիկ կարգավիճակը և բարելավման գործողությունները: Որոշվեց հետևյալը`
- Հայ ուսանողներին հնարավորություն տալ աշխատելու հետազոտությունների իրականացման վրա և նոր կրեդիտներ հավաքելու:
- Ընտրել մեկ կամ երկու դասընթացներ, որոնք հասանելի են Թուլուզ 3 ուսումնական ծրագրերում և փորձել համեմատել դրանք:
- Պահել հավասարակշռություն ԳԿՄԿ-ի և Թուլուզ 3-ի ուսումնական ծրագրերի միջև: Հանդիպման ժամանակ ներկայացվեց երկու դասընթաց:
- Վերջնական տեսքի բերել երկու կողմերի մագիստրատուրայի ուսանողների թեմաները և ղեկավարների անունները:
- Պատրաստել փոքր հետազոտական թեմաներ՝ հաջորդ փուլում մագիստրատուրայի ուսանողներին ներկայացնելու համար:
- Կազմակերպել ֆրանսերենի դասընթացներ՝ Թուլուզում ուսանող մագիստրատուրայի ուսանողների ու ասպիրանտների համար:
Պատվիրակության բոլոր անդամները այցելեցին CALMIP գերհամակարգչային կենտրոն` ծանոթանալու գերհամակարգչի հիմնական պարամետրերին, որն այնուհետև նախատեսվում է տեղափոխել Հայաստան:
Պարոն Ժան-Պիեռ Վինելը՝ Թուլուզի 3 Պոլ Սաբատիե համալսարանի նախագահը, հյուրընկալեց հայկական պատվիրակությանը և Թուլուզի ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտի (IRIT) տնօրենին: Ողջունեց հայ-ֆրանսիական շրջանակային համագործակցության համաձայնագիրը:
Պարոն Միշել Դեյդը, պարոն Պիեռ-Անրի Կռոսը և հայկական պատվիրակության անդամները ունեցան հանդիպում՝ գործողությունները ավարտին հասցնելու նպատակով: Մանրամասն մշակվեց առաջիկա գործողությունների ցանկը:
Այցը եզրափակվեց Թուլուզի ինֆորմատիկայի հետազոտությունների ինստիտուտի (IRIT), հայկական պատվիրակության և Թուլուզի հայկական ասոցիացիայի հանդիպմամբ:

Армянская делегация в унверситете Поля Сабатье Франции
В рамках программы ERASMUS+кредитная мобильность армянская делегация в составе преподавателей кафедры Информатики и вычислительной техники МНОЦ НАН РА и научных сотрудников Института проблем информатики и автомотизации НАН РА посетила университет Поля Сабатье (Тулуза 3) для обсуждения с французскими коллегами статус и действия по улучшению текущего учебного процесса студентов магистратуры. В результате этой встречи обе стороны договорились:
• Армянским студентам дать возможность проведение исследований и набрать кредиты.
• Выбрать один или два занятия в пределах учебных программ Тулузы 3 для их сравнения.
• Сохранить равновесие между учебными программами МНОЦ НАН РА и Тулузы 3. Во время встречи были представлены два занятия.
• Привести в должный вид темы студентов магистратуры обеих сторон и уточнить имена и фамилии руководителей.
• Подготовить небольшие исследовательские темы, чтобы представить студентам магистратуры на следующем этапе.
Все члены делегации посетили центр суперкомпьютеров CALMIP для ознакомления с основными параметрами суперкомпьютера, который предполагается перевести в дальнейшем в Армению.
Господин Жан-Пьер Винель, президент университета Поля Сабатье, встретился с армянской делегацией и директором Института исследований информатики (IRIT), приветствуя армяно-французское сотрудничество в рамках соглашения.
Организовать уроки французского языка для обучающихся в Тулузе студентов магистратуры и аспирантов.
Господа Мишель Дейд и Пьер-Анри Крос встретились с армянской делегацией с целью подробного обсуждения и составления списка первоначальных действий.
В заключение визита была организована встреча армянской делегации и Института исследований информатики (IRIT) с Армянской Ассоциацией Ученых Тулузы.