ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնում վերընտրվեց Արմեն Սարգսյանը
Ս.թ. հունիսի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնում միաձայն վերընտրվեց Արմեն Սարգսյանը:
Իր աշխատանքային ուղին Արմեն Սարգսյանն անցել է ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում՝ լինելով համակարգչային լաբորատորիայի ղեկավար, ցանցային ադմինիստրատոր, ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսումնական մասի պետի տեղակալ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ: 2020թ․ դեկտեմբերից Արմեն Սարգսյանը ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենն է:
Իր ղեկավարման երեք տարիների ընթացքում Արմեն Սարգսյանը ակտիվ գործունեություն է ծավալել՝ ուղղված Կնետրոնում մրցունակ կրթության ապահովմանը, միջազգային առաջատար բուհերի հետ համագործակցության ընդլայնմանը, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և´ գործընկեր կազմակերպությունների, և´ միջազգային շարժունության առումներով, նորարարական գիտահետազոտական աշխատանքների ակտիվ իրականացմանը, նոր ամբիոնների ու մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ներդրմանը, որոնք հաշվի են առնում արդի մարտահրավերներն ու աշխատաշուկայի ներկայիս պահանջները, գիտական նոր լաբորատորիաների, ինչպես նաև մեդիալաբորատորիայի ստեղծմանը, որն ապահովելու է ժամանակակից մեդիաբովանդակություն թիրախային խմբի համար: Ներկայումս էլ մի շարք կարևոր գործընթացներ դեռևս իրագործման փուլում են, և անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվում դրանց դինամիկ զարգացումն ապահովելու համար:
Նիստի ընթացքում Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի 2024-2028թթ․ զարգացման ռազմավարական ծրագիրը՝ ընդգծելով, որ Կենտրոնի տեսլականն է դառնալ գիտական ստեղծարար ﬕջավայր ապահովող և նորարություններով առաջնորդվող հետազոտական համալսարան՝ խթանելով հետազոտահեն կրթության, գիտության, արտադրության ներդաշնակ և արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Նախատեսվում է հետազոտահեն կրթության կազմակերպման համար անհրաժեշտ ﬕջավայրի և ենթակառուցվածքների շարունակական արդիականացում ու կատարելագործում, մագիստրոսական ծրագրերի հետազոտական բաղադրիչի ավելացում, մագիստրոսական թեզերի թեմաների շաղկապում կենտրոնում և ԳԱԱ համակարգի ինստիտուտներում իրականացվող գիտական թեմաներին, գիտական ծրագրերում ուսանողների, ասպիրանտների մասնակցության խթանում, աշխարհի առաջատար գիտակրթական կենտրոնների հետ համագործակցային կապերի ընդլայնում և համատեղ ծրագրերի իրականացում։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական կենտրոնի աշխատակազմը սիրով շնորհավորում է տնօրեն Արմեն Սարգսյանին վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով ստեղծագործ և բեղուն աշխատանք՝ ի նպաստ Կենտրոնի հետագա զարգացման:

Armen Sargsyan unanimously re-elected as the Director of ISEC NAS RA
Director of the International Scientific-Educational Center of NAS RA Armen Sargsyan was unanimously re-elected on June 19 during the RA NAS presidency session.
During his professional career, Armen Sargsyan held various positions at the International Scientific-Educational Center of NAS RA, included Head of the computer laboratory, network administrator, Deputy Head of the educational department, and Head of the information technology department. Since December, 2020, Armen Sargsyan has been the Director of the RA NAS International Scientific-Educational Center.
Under Armen Sargsyan's management, different activities were carried out, aimed at ensuring competitive education in the Center, expanding cooperation with leading international universities which resulted in an increase in partner organizations and international mobility, creative research projects were implemented, new chairs and Master's programs were established that addressed contemporary issues and labor market demands, new scientific laboratories created and a media laboratory was established to produce contemporary media content for the target audience. At present, a number of significant procedures are being executed, and essential measures are being taken to guarantee their continuous advancement.
During the session, Armen Sargsyan gave a presentation on the 2024-2028 strategic development program of ISEC, emphasizing that the vision of the Center is to establish a research university that will foster a scientific and creative environment, and innovation, promote the harmonious and effective interaction of research education, science, and production.
The environment and infrastructure required for the organization of research education will be continuously modernized and improved; the research component of master's programs will be increased; the topics of master's theses will be linked to the scientific subjects taught in the Center and the RA NAS institutes; the participation of students and postgraduates in scientific programs will be encouraged; and cooperative relationships and implementation of joint projects with the international top scientific and educational institutions will be expanded.
The staff of International Scientific-Educational Center of NAS RA congratulates the Director Armen Sargsyan on his re-election, and wishes him continued success in his creative and productive work for the Center's continued growth.