ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնում վերընտրվեց Արմեն Սարգսյանը
Ս.թ. հունիսի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնում միաձայն վերընտրվեց Արմեն Սարգսյանը:
Իր աշխատանքային ուղին Արմեն Սարգսյանն անցել է ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում՝ լինելով համակարգչային լաբորատորիայի ղեկավար, ցանցային ադմինիստրատոր, ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսումնական մասի պետի տեղակալ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ: 2020թ․ դեկտեմբերից Արմեն Սարգսյանը ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրենն է:
Իր ղեկավարման երեք տարիների ընթացքում Արմեն Սարգսյանը ակտիվ գործունեություն է ծավալել՝ ուղղված Կնետրոնում մրցունակ կրթության ապահովմանը, միջազգային առաջատար բուհերի հետ համագործակցության ընդլայնմանը, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և´ գործընկեր կազմակերպությունների, և´ միջազգային շարժունության առումներով, նորարարական գիտահետազոտական աշխատանքների ակտիվ իրականացմանը, նոր ամբիոնների ու մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ներդրմանը, որոնք հաշվի են առնում արդի մարտահրավերներն ու աշխատաշուկայի ներկայիս պահանջները, գիտական նոր լաբորատորիաների, ինչպես նաև մեդիալաբորատորիայի ստեղծմանը, որն ապահովելու է ժամանակակից մեդիաբովանդակություն թիրախային խմբի համար: Ներկայումս էլ մի շարք կարևոր գործընթացներ դեռևս իրագործման փուլում են, և անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվում դրանց դինամիկ զարգացումն ապահովելու համար:
Նիստի ընթացքում Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի 2024-2028թթ․ զարգացման ռազմավարական ծրագիրը՝ ընդգծելով, որ Կենտրոնի տեսլականն է դառնալ գիտական ստեղծարար ﬕջավայր ապահովող և նորարություններով առաջնորդվող հետազոտական համալսարան՝ խթանելով հետազոտահեն կրթության, գիտության, արտադրության ներդաշնակ և արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Նախատեսվում է հետազոտահեն կրթության կազմակերպման համար անհրաժեշտ ﬕջավայրի և ենթակառուցվածքների շարունակական արդիականացում ու կատարելագործում, մագիստրոսական ծրագրերի հետազոտական բաղադրիչի ավելացում, մագիստրոսական թեզերի թեմաների շաղկապում կենտրոնում և ԳԱԱ համակարգի ինստիտուտներում իրականացվող գիտական թեմաներին, գիտական ծրագրերում ուսանողների, ասպիրանտների մասնակցության խթանում, աշխարհի առաջատար գիտակրթական կենտրոնների հետ համագործակցային կապերի ընդլայնում և համատեղ ծրագրերի իրականացում։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական կենտրոնի աշխատակազմը սիրով շնորհավորում է տնօրեն Արմեն Սարգսյանին վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով ստեղծագործ և բեղուն աշխատանք՝ ի նպաստ Կենտրոնի հետագա զարգացման:

Армен Саргсян переизбран директором Международного научно-образовательного центра НАН РА
Под председательством Президента Национальной Академии Наук РА 19 июня состоялось заседание, на котором Армен Саргсян был единогласно переизбран директором Международного научно-образовательного центра НАН РА.
Армен Саргсян трудовую деятельность провёл в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук, будучи заведующим компьютерной лабораторией, сетевым администратором, заместителем руководителя отдела по учебным вопросам Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук, а также руководителем отдела информационных технологий. С декабря 2020 года Армен Саргсян является директором Международного научно-образовательного центра НАН.
За три года своего руководства Армен Саргсян вел активную деятельность для обеспечения конкурентоспособного образования в Центре, расширения сотрудничества с ведущими международными университетами, роста партнерских организаций и международной мобильности, разработки инновационных научно-исследовательских работ, создания новых кафедр и внедрения магистерских программ, отвечающих современным проблемам и потребностям, учитывающих современные вызовы и текущие запросы рынка труда, создания новых научных лабораторий и медиалаборатории, которая обеспечит современный медиаконтент для целевой аудитории. В настоящее время многие важные процессы еще не завершены, и предпринимаются необходимые шаги для обеспечения их динамичного развития.
В ходе заседания Армен Саргсян представил стратегический план развития Международного научно-образовательного центра НАН на 2024-2028 годы, особо подчеркнув, что видением Центра является становлением исследовательского университета, который обеспечит научно-творческую среду и внедрение инноваций, будет способствовать гармоничному и эффективному взаимодействию исследовательского образования, науки и производства.
Планируется постоянно модернизировать и совершенствовать среду и инфраструктуру, необходимую для организации научно-исследовательского образования, увеличить исследовательский компонент магистерских программ, соответствовать темы магистерских диссертаций с научными темами, содействовать участию студентов и аспирантов в научных программах, расширить и укрепить сотрудничество с ведущими международными научно-образовательными центрами и способствовать реализацию совместных проектов.
Коллектив Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения сердечно поздравляет директора Армена Саргсяна с переизбранием, пожелав ему творческой и плодотворной работы для дальнейшего развития Центра.