ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում և ԵՄՀ-ում շուտով դոկտորական համատեղ դպրոց կգործի
Եվրամիության Էրազմուս + «Դոկտորական» կրթության բարեփոխումը Հայաստանում, ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան՝ ARMDOCT կարողությունների զարգացման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ս/թ մարտ-ապրիլ ամիսներին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի՝ ծրագրում ընդգրկված աշխատակիցների կողմից կազմակերպվել են պարբերական հանդիպումներ, մանրամասն քննարկվել են Եվրասիա միջազգային համալսարանի հետ համատեղ դոկտորական դպրոցի գործունեության համար անհրաժեշտ իրավակարգավորող փաստաթղթերն և ընթացակարգերը:
Այս ընթացքում տեղի են ունեցել նաև առցանց հանդիպումներ գործընկեր բուհի ներկայացուցիչների հետ, դիտարկվել են համատեղ կրթական ծրագրի մանրամասները, նախատեսվող առարկայացանկերը՝ ըստ բաղադրիչների, պրակտիկայի կազմակերպման ուղղություները և հնարավորությունները, դոկտորանտների/ասպիրանտների ընդունելության, ուսումնառության և ատեստավորման հետ կապված բազմաբնույթ հարցեր:
Հանդիպումների և քննարկումների ընթացքում վերջնական տեսքի են բերվել և գործընկերների դատին են ներկայացվել հետևյալ փաստաթղթերը.
• Համատեղ դոկտորական դպրոցի համաձայնագիրը
• Համատեղ դոկտորական դպրոցի պայմանագրի օրնակելի ձևը
• Համատեղ դոկտորական դպրոցի գործունեության կարգը
• «Կայուն զարգացում» համատեղ դոկտորական դպրոցի մասնագիտական կրթական ծրագիրը:
Ֆրանսիայի Լիոնի համալսարան նախատեսված առաջիկա այցի ժամանակ վերոհիշյալ փաստաթղթերի նախագծերը կքննարկվեն նաև ծրագրում ընդգրկված միջազգային գործընկերների հետ:

A Joint PhD Program//Doctoral School will soon be launched at ISEC and EIU
Within the framework of Erasmus+k2capacity building project in higher educationon Reforming Doctoral Education (DE) in Armenia in line with needs of academia, industry and current EU practices (ARMDOCT), in March-April, 2023, regular meetings were organized by the staff of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, as a part of the program and thoroughly covered the paperwork and procedures required for the operation of the doctoral school jointly with Eurasia International University. PhD program/Doctoral school
Throughout this period, online meetings were also held with the representatives of the partner university, details of the joint educational program, planned lists of subjects by components, directions and opportunities of the practice organization, various issues related to the admission, training and certification of doctoral students/postgraduate students were all taken into consideration
During the meetings and discussions, the following documents were summarized and submitted for consideration of colleagues:
• Joint Doctoral Program Agreement
• Sample of Joint Doctoral Program Agreement
• Procedure of Joint Doctoral Program
• "Sustainable Development" educational program of the Joint Doctoral Program.
During the upcoming visit to the University of Lyon in France, the drafts of the abovementioned documents will also be discussed with program international partners.